Evropská komise zahájila fungování sítě Trusted Investors Network
Síť sdružuje skupinu investorů připravených investovat společně s Evropskou unií do inovativních deep tech společností v Evropě. Unijní investice budou pocházet z EIC fondu v rámci programu Horizont Evropa. První skupinu tvoří 71 investorů z celé Evropy, včetně fondů rizikového kapitálu, veřejných investičních bank, nadací a korporátních venture fondů. Tito investoři spravují aktiva přesahující 90 miliard eur, což z této sítě dělá klíčovou iniciativu pro získávání kapitálu pro evropské deep tech projekty. Síť je i nadále otevřená spolupráci s dalšími potenciálními zájemci z řad investorů.
Více informací najdete na webu EIC.
Evropský parlament chce zaměřit rozpočet EU na rok 2025 na výzkum, zdraví, vzdělávání a klimatická opatření
V hlasování o návrhu rozpočtu na rok 2025 se europoslanci shodli na téměř 201 miliardách eur, což je o 1,24 miliardy eur více, než návrh Komise z loňského června. Parlament usiluje o posílení programů zaměřených na řešení výzev ve zdravotnictví, podporu mladých lidí, rozvoj zemědělství a venkova, pomoc obětem přírodních katastrof, klimatická opatření, řízení migrace a bezpečnostní otázky. Rovněž usiluje o zvýšení podpory pro sousední regiony EU, které čelí geopolitickým a humanitárním krizím. Europoslanci také požadují, aby rostoucí náklady na splácení Plánu na podporu oživení Evropy, které mají být v roce 2025 dvakrát vyšší, než se předpokládalo, nesnížily financování klíčových programů, jako je Erasmus+ a programy podporující výzkum a vývoj. Nyní bude Evropský parlament o rozpočtu na příští rok jednat s Radou EU s cílem dosáhnout dohody. Rozpočet poté musí odhlasovat Parlament a podepsat jeho předseda.
Více informací najdete v tiskové zprávě Evropského parlamentu.
EU hledá ambasadory pro mládež v oblasti biohospodářství
Evropská komise otevřela druhou výzvu pro zájemce o roli ambasadorů EU pro mládež v oblasti biohospodářství. Ambasadoři budou zapojeni do komunikace s místními komunitami, studenty a občanskou společností a dostanou možnost spolupracovat s tvůrci politik. Jejich úkolem bude také podpora vzdělávacích procesů EU a zvyšování povědomí o významu biohospodářství prostřednictvím sociálních sítí. Přihlášky včetně životopisu je možné podávat do 9. listopadu.
Více informací najdete na webu Evropské komise.
Evropská komise přijala Sdělení o implementaci Evropského výzkumného prostoru
Sdělení hodnotí dosavadní pokrok a stanovuje další kroky potřebné k naplnění plného potenciálu Evropského výzkumného prostoru. Dokument se odkazuje na Draghiho zprávu a politické priority nové Evropské komise, které zdůrazňují klíčovou roli výzkumu a inovací pro ekonomickou odolnost, konkurenceschopnost a blahobyt. Sdělení konkrétně shrnuje pokrok v dosažení čtyř strategických cílů Paktu pro výzkum a inovace a v rámci těchto cílů navrhuje další kroky, například odstranění bariér pro mobilitu, navýšení soukromých investic a zjednodušení administrativních procesů.
Více informací najdete v tiskové zprávě Evropské komise.
Projekt ECARE partnerství Clean Aviation představil platformu pro hledání partnerů a příležitostí
Digitální platforma ECARE Digital Platform (EDP) je pokročilý nástroj pro zlepšení přístupu k veřejnému financování v oblasti letectví. Jako unikátní digitální platforma nabízí ucelený přehled o financování na evropské, národní i regionální úrovni. Uživatelé platformy mohou snadno identifikovat nové možnosti spolupráce, rychleji nacházet partnery pro své projekty, čerpat z různých zdrojů financování a podporovat rozvoj udržitelného letectví. Nově otevřená platforma je zdarma a k dispozici na webových stránkách ECARE.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.