Jak se daří Evropským univerzitním aliancím? Přečtete si novou studii
Dne 16. ledna byla zveřejněna studie týkající se fungování Evropských univerzitních aliancí (The European Universities Initiative: first lessons, main challenges and perspectives). Studie hodnotí zkušenosti aliancí z prvních tří výzev. Zabývá se přitom zejména procesem a způsobem výběru, mapuje přínosy i největší výzvy současných aliancí a zároveň načrtává tři scénáře možného budoucího vývoje. Souhrn hlavních zjištění a závěrů studie jsme pro vás připravili na stránkách CZELO.
Evropská rada pro výzkum a financování paušálními částkami
Dne 19. ledna 2023 se kancelář CZELO zúčastnila setkání pracovní skupiny IGLO se zaměřením na Evropskou radu pro výzkum na téma využívaní financování paušálními částkami (tzv. lump sums). Novinku, která se bude týkat ERC Advanced Grants (AdG), prezentovala vedoucí výkonné agentury ERCEA Laurence Moreau. Diskuze o zavedení paušálních částek pro AdG probíhá již od listopadu minulého roku a oficiální schválení pracovního programu ze strany Vědecké rady se očekává v průběhu února. Ke zveřejnění pracovního programu ERC na rok 2024 dojde v průběhu června až července 2023.
Celý zápis ze setkání pracovní skupiny najdete na stránkách CZELO.
EIT spouští Nový evropský Bauhaus Booster 2.0
Do nového programu s cílem podpořit transformaci Nového evropského Bauhausu se zapojilo 5 znalostních a inovačních komunit EIT (KICs) – EIT Digital, EIT Climate, EIT Food, EIT Manufacturing a EIT Urban Mobility. NEB Booster 2.0 hledá inovativní podniky, které vyvíjejí řešení, díky nimž bude Evropa udržitelnější, inkluzivnější a zlepší kvalitu života občanů.
EIT plánuje podpořit 20 společností v celkové hodnotě 1 milion eur. Inovativní podniky získají grant ve výši 10 000 eur a další podpůrné služby v hodnotě 40 000 eur ve formě workshopů a akcí zaměřených na oblasti, jako jsou posouzení obchodního modelu, marketing, strategie financování, komunikační dovednosti, prezentační dovednosti nebo networking. Přihlášky lze podávat do 13. března 2023.
Více na webu CZELO.
Pracovní skupina IGLO pro mezinárodní spolupráci se věnovala asociaci Nového Zélandu k HE
Setkání otevřel Isaac Holliss a okomentoval současný stav jednání Nového Zélandu s Evropskou komisí, které je již ve finálním stadiu. Novozélandští výzkumníci se tak pravděpodobně budou moci přihlásit již do březnových a dubnových výzev druhého pilíře HE. Zástupce Nového Zélandu zdůraznil záměry bližší spolupráce s Evropskou unií nad rámec samotného HE v následujících deseti až dvaceti letech. Druhou část setkání pracovní skupiny otevřela Katrien Rommens-Notoglou z GŘ RTD prezentací k asociaci třetích zemí k HE a mechanismu spolufinancování jejich účasti z národních zdrojů.
Celý zápis ze setkání si můžete přečíst na webu CZELO.
Zdroj: Dům zahraniční spolupráce
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.