facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Novinky CZELO: Výzvy programu LIFE i finále EIT Awards 2024

26. 2. 2024
Novinky CZELO: Výzvy programu LIFE i finále EIT Awards 2024

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nenechte si ujít zveřejnění finalistů EIT Awards 2024, včetně projektu s českou účastí, či harmonogram programu LIFE. Dozvíte se také, jak EK podporuje výzkumné kariéry, jak získat grant na projekt se sportovní tematikou.

CZELO

Podívejte se na finalisty EIT Awards 2024!

Evropský inovační a technologický institut (EIT) zveřejnil 9 projektů, které se probojovaly do finále letošních EIT Awards jako inovátoři s největším potenciálem. Mezi devíti finalisty je zastoupena také Česká republika, a to prostřednictvím projektu Biosimulytics, do kterého je zapojena Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Široká veřejnost se nyní může zapojit do hlasování, který z projektů získá cenu EIT Public Award. Finální vítězové ve všech 4 kategoriích byli vyhlášeni a představeni během EIT Summitu 20. února v Bruselu (a online).

Více informací najdete na webu EIT.

Evropská komise podporuje výzkumné kariéry

Evropská komise spustila tzv. „Mutual learning exercise (MLE)“, které je zaměřeno na výzkumné kariéry. To navazuje na doporučení Rady o evropském rámci pro přilákání a udržení výzkumných, inovačních a podnikatelských talentů v Evropě, které bylo schváleno v prosinci 2023. MLE je podpořeno službou Horizon Europe Policy Support Facility a má za cíl podporovat sdílení osvědčených postupů v implementaci doporučení. Jeho hlavním záměrem je poskytnout příklady dobré praxe, které přispějí k posílení kariérního rozvoje v oblasti výzkumu v Evropě.

Co nás letos čeká v programu LIFE?

Výzvy programu LIFE budou v letošním roce publikovány na FTO portálu 18. dubna a následovat budou infodny v termínech 23. a 26. dubna. Zároveň letos v červnu proběhne European Sustainable Energy Week, který představí novinky na poli udržitelné energetiky a předá ocenění pro inovativní projekty v těchto oblastech. K této akci se můžete připojit kdekoli v Evropě uspořádáním Sustainable Energy Day a získat tak záštitu Evropské komise.

Získejte Erasmus+ grant na váš sportovní projekt!

Evropská komise a agentura EACEA pořádaly 30. ledna informační seminář, který představil všechny možnosti, které program Erasmus+ nabízí v oblasti sportu. Kromě základních informací o jednotlivých typech projektů na tzv. decentralizovanécentralizované úrovni vystoupili na semináři také zástupci organizací, které již projekty aktivně realizují, a podělili se s účastníky o své zkušenosti a tipy pro úspěšné podání žádosti. Nechybělo ani představení dalších možností mimo Erasmus+, které podporují projekty a iniciativy v oblasti sportu, jako například ocenění #BeActive#BeInclusive.

Více informací najdete na webu CZELO.

Evropské centrum digitálního vzdělávání spustilo pracovní skupinu pro interoperabilitu VŠ

Pracovní skupina zahájila svou činnost letos v lednu a jejími členy je více než 100 expertů na digitalizaci z vysokých škol a dalších relevantních institucí. Skupina se zaměřuje na téma interoperability, tedy bezproblémovou výměnu dat a obsahu kurzů napříč virtuálními kampusy v Evropě. Cílem skupiny je vytvořit rámec European HE Interoperability Framework, který tuto výměnu podpoří. Součástí rámce bude například praktická příručka pro vysokoškolské instituce, která by měla položit základy ke sjednocení standardů pro výměnu dat na evropské úrovni. Zájemci o tuto problematiku se mohou do pracovní skupiny připojit a podílet se na tvorbě jejích výstupů.

Více informací najdete na webu Evropského prostoru vzdělávání.

 

Zdroj: CZELO


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.