facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Technologická agentura ČR

Technologická agentura ČR

Technologická agentura ČR byla zřízena v roce 2009 zákonem č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Jejím úkolem je centralizovat státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, která byla do té doby roztříštěna mezi velký počet poskytovatelů. TA ČR zabezpečuje zejména přípravu a realizaci programů aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací včetně programů pro potřeby státní správy, veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích na podporu projektů a zadávání veřejných zakázek, poskytování účelové podpory na řešení programových projektů, poradenství řešitelům projektů a uživatelům výsledků aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací nebo podporu komunikace mezi výzkumnými organizacemi a soukromým sektorem.

Od 5. 3. 2024 je otevřena mezinárodní výzva ERA-NET Cofund M-ERA.NET 3 Call 2024, která je zaměřena na podporu projektů v oblasti materiálového výzkumu a inovací. Zkrácené návrhy projektů (tzv. pre-proposals) mohou zájemci o výzvu podávat do 14. 5. 2024, 12:00 SEČ.

7. 3. 2024

Podělte se o své zkušenosti s implementací evropských misí! Jsou to téměř tři roky, co Evropská komise a příslušné zainteresované strany zahájily realizaci evropských misí (rakovina, změna klimatu, půda, čistá voda, města). 

31. 1. 2024

Technologická agentura ČR již popáté vyhlašuje společně se Zlín Film Festivalem nominace na Filmovou cenu TA ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží”. Soutěž je určená pro žáky základních škol. Zájemci mohou své krátké snímky (do 5 min) na téma „Vynálezy pro lepší život” posílat až do 1. 4. 2024.

29. 12. 2023

Technologická agentura ČR (TA ČR) včera již po jedenácté ocenila nejlepší projekty aplikovaného výzkumu za uplynulý rok. Celý Den TA ČR 2023 zastřešilo téma Věda není sci-fi? Posouváme hranice možného, které poukazuje na zásadní roli aplikovaného výzkumu a vývoje v budoucím rozvoji naší společnosti. Odbornou část programu alternovala unikátní webová stránka s články, videi a rozhovory k tématu.

3. 11. 2023

Speciální papír, který dobře odvádí elektřinu a zabraňuje nežádoucímu působení statické elektřiny, vyvinuli čeští výzkumníci díky použití modifikované celulózy. Nový materiál lze využít při balení elektroniky citlivé na statický elektrický náboj. Další využití má například i pro balení výbušných produktů, kde by statická elektřina mohla způsobit explozi.

7. 8. 2023

Hrozí reálné nebezpečí, že z České republiky definitivně zmizí tetřívek obecný, jehož populace výrazně a dlouhodobě klesá. Ve vybraných oblastech s jeho výskytem sice postupně dochází k úpravám stanovišť, změny jsou však velmi pozvolné a jejich případný pozitivní dopad bude možné pozorovat až se značným časovým odstupem. Někde ale může být na tato opatření dokonce již pozdě.

29. 7. 2023

Jak pomoci pacientům s popáleninovým traumatem zvládat bolest a úzkost při výměně obvazů na převazovně? Tím se zabývá tým českých odborníků už od roku 2020. Jejich dosavadní výsledky ukazují, že by se k tomu dala úspěšně využít virtuální realita. Evropsky unikátní výzkum skončí ještě letos.

11. 7. 2023

Využít LED pro prevenci a podporu léčby pacientů s některými typy depresí si dal za cíl tým českých odborníků. Výsledkem bude série fototerapeutických pomůcek, konkrétně světelná sauna, přenosný světelný kufr a světelný sloup. Jejich základem je unikátní LED technologie s vyváženým spektrálním složením blízkým přirozenému slunečnímu světlu.

15. 6. 2023

Technologická agentura ČR podporuje otevřené sdílení výsledků a souvisejících dat z veřejně financovaného výzkumu. TA ČR podle svého stanoviska klade důraz na zásadu zveřejňovat zjištěné poznatky ve všech případech, kdy je to možné a není tím ohrožena ochrana duševního vlastnictví. Přečtěte si jeho plné znění níže.

13. 5. 2023

V českém pohraničí, zejména v Sudetech, je dnes řada opuštěných církevních staveb různého druhu. Jde o kostely, kaple, fary a další drobnější objekty. Po restitucích je převzala církev, ale ne vždy na jejich správu stačí nebo je schopná všechny své budovy využít. Výzkumný projekt v plzeňské diecézi zkoumal způsoby hospodaření církve po restituci a jeho výsledky přispívají k překonání vzájemných předsudků či nevědomostí mezi církví a společností.

1. 5. 2023