Technologické centrum Praha
Technologické centrum Praha vzniklo v roce 1994 jako neziskové zájmové sdružení právnických osob s původním názvem Technologické centrum AV ČR. Je klíčovou národní institucí poskytující informační a konzultační služby k rámcovým programům Evropské unie pro výzkum, vývoj a inovace, je předním národním výzkumným pracovištěm a think-tankem pro oblast řízení a politiky výzkumu, vývoje a inovací, připravuje podklady pro strategické rozhodování ve výzkumu, vývoji a inovacích na národní, regionální i evropské úrovni a podporuje vznik a rozvoj inovačních firem.
Úkolem TC je podporovat zapojení České republiky do Evropského výzkumného prostoru (ERA), provádět orientovaný výzkum pro vědu a inovace, uskutečňovat mezinárodní technologický transfer a přispívat ke zvyšování mezinárodní konkurence-schopnosti českých firem.
Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa.
Akademie věd ČR (AV ČR) patří v ČR mezi klíčové instituce v systému výzkumu, vývoje a inovací. V dosavadním průběhu programu Horizont Evropa v období 2021 – 06/2024 jsou ústavy a další pracoviště AV ČR zapojeny do 135 financovaných projektů. Nárokovaná podpora AV ČR na jejich řešení dosahuje 60,1 mil. eur. Tato částka představuje cca 15 % celkové nárokované podpory pro ČR v programu Horizont Evropa za uvedené období.
Evropská komise v červnu oficiálně spustila systém Destination Earth (DestinE) ze superpočítačového centra LUMI ve finském Kajaani. Červnová akce byla začátkem druhé fáze DestinE, ambiciózní iniciativy Evropské unie, jejímž cílem je vytvoření digitální repliky systému Země.
Chcete se podílet na formování budoucí výzkumné politiky EU a tvorbě budoucího programu pro výzkum a inovace? Zapojte se do konzultace k FP10 (Rámcovému programu pro výzkum a inovace na období 2028-2034), připravovanému programu Evropské unie, který naváže na současný program Horizont Evropa.
Zneužití deepfake v podvodných kampaních se už dotklo i Česka a s rozvojem umělé inteligence lze očekávat nárůst padělaných vyjádření politiků či falešný pornografický obsah s tváří celebrit. Problematice deepfake videí nebo zvukových nahrávek se však česká věda a výzkum věnuje jen okrajově a systematická podpora výzkumu problematiky deepfake v Česku chybí, jak ukazují výsledky studie Technologického centra (TC) Praha.
ČR si v dosavadním průběhu programu Horizont Evropa a programu Euratom nárokuje 405 mil. eur. Více než polovina těchto prostředků míří do Prahy – 203 mil. eur. Necelá čtvrtina nárokované podpory pro ČR putuje do Jihomoravského kraje – 95 mil. eur.
Rámcový program EU pro výzkum a inovace, Horizont Evropa, výrazně podporuje mezinárodní spolupráci vědeckých týmů napříč Evropou. Česká účast v tomto programu je významná, především díky spolupráci s předními evropskými výzkumnými institucemi. Program přináší nejen finanční podporu, ale také posiluje vazby a šíření znalostí mezi evropskými výzkumnými organizacemi. Přečtěte si novou analýzu z dílny Technologického centra Praha.
Technologické centrum Praha připravilo přehled novinek za měsíc červen. Přečtěte si o nových videích o etice v projektech Horizont Evropa, seznamte se s přípravami 10. rámcového programu pro výzkum a inovace, zjistěte, jaký byl první Mutual Learning Event z celkem pěti plánovaných.
Jak jsou na tom české VŠ a univerzity v získávání podpory z programu Horizont Evropa? MUNI je lídrem
Vysokoškolský sektor se bezpochyby podílí rozhodující měrou na celkové účasti ČR v programu Horizont Evropa. V dosavadním průběhu programu Horizont Evropa si český vysokoškolský sektor nárokuje (VŠ a univerzity včetně společných pracovišť univerzit a lékařských fakult ve fakultních nemocnicích) 48 % celkové finanční podpory určené pro ČR.
Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa.