facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Technologické centrum Praha

Technologické centrum Praha

Technologické centrum Praha vzniklo v roce 1994 jako neziskové zájmové sdružení právnických osob s původním názvem Technologické centrum AV ČR. Je klíčovou národní institucí poskytující informační a konzultační služby k rámcovým programům Evropské unie pro výzkum, vývoj a inovace, je předním národním výzkumným pracovištěm a think-tankem pro oblast řízení a politiky výzkumu, vývoje a inovací, připravuje podklady pro strategické rozhodování ve výzkumu, vývoji a inovacích na národní, regionální i evropské úrovni a podporuje vznik a rozvoj inovačních firem.

Úkolem TC je podporovat zapojení České republiky do Evropského výzkumného prostoru (ERA), provádět orientovaný výzkum pro vědu a inovace, uskutečňovat mezinárodní technologický transfer a přispívat ke zvyšování mezinárodní konkurence-schopnosti českých firem.

Technologické centrum AV ČR přináší další souhrn zajímavostí ze svých nedávných aktivit. Tentokrát si můžete přečíst o analýze výzkumné spolupráce Česka s Izraelem nebo zjistit, jak se zapojit do stavby největšího dalekohledu na světě.

4. 5. 2022

Technologické centrum Akademie věd ČR přichází s dalším přehledem novinek. Přečtěte si, co je nového v rámcových programech H2020 a Horizont Evropa a také o úspěšném příkladu zapojení do rámcových programů EU. Za přečtení určitě stojí také čerstvé vydání časopisu ECHO.

16. 4. 2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy oficiálně představilo tematické priority pro nadcházející předsednictví České republiky Radě EU v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Klíčovými tématy budou výzkumné infrastruktury a synergie ve financování výzkumu, vývoje a inovací. Podrobněji o prioritách českého předsednictví pojednává následující článek, který vyšel v aktuálním čísle časopisu ECHO vydávaném Technologickým centrem AV ČR. 

14. 4. 2022

Časopis ECHO Technologického centra AV ČR se dočkal prvního dvojčísla v roce 2022. Obsahuje mimo jiné příspěvky související s přípravou předsednictví ČR v Radě EU, kde je jednou z priorit téma rozvoje ERA v oblasti velkých výzkumných infrastruktur.

13. 4. 2022

Ve dnech 21. až 23. března informovala Evropská komise žadatele o výsledcích první výzvy MSCA Postdoctoral Fellowships v Horizontu Evropa. Podívejte se na zajímavé statistiky.

27. 3. 2022

Koncem tohoto týdne Evropská komise oznámila výsledky aktuální výzvy o ERC Consolidator granty. Letos do Česka putuje jediný tento grant, a to k Pavlu Plevkovi z CEITEC MU. Technologické centrum se připojuje s gratulací tomuto talentovanému výzkumníkovi a také vysvětluje, jak dokáže zájemcům o ERC granty pomoci při jejich cestě k zisku nejprestižnějšího grantu v Evropě.

20. 3. 2022

Přečtěte si o novinkách z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa, zjistěte, jaké jsou první ucelené statistiky účasti v programu Horizont Evropa a nepropásněte sérii workshopů na téma Jak na Horizont Evropa.

18. 3. 2022

Přinášíme vám zkrácenou verzi článku Daří se v ČR stanovovat smysluplné indikátory pro monitorování a evaluaci národních programů na podporu aplikovaného výzkumu?, který vyšel v aktuálním čísle časopisu ergo vydávaném Technologickým centrem AV ČR.

8. 1. 2022

V letním vydání časopisu ergo Technologického centra AV ČR vyšel příspěvek, jehož cílem je na základě specifických rysů programů mezinárodní spolupráce a zahraničních zkušeností navrhnout metodický rámec pro ex-post (závěrečné) hodnocení programů mezinárodní spolupráce ve VaV, který by sloužil jako základ pro vytváření specifických metodik pro konkrétní druhy hodnocení jednotlivých programů VaV. Přinášíme vám zkrácenou verzi příspěvku.

8. 10. 2021

V letním vydání časopisu ergo Technologického centra AV ČR vyšel příspěvek, jehož cílem je posoudit, jaké jsou rozdíly mezi výzkumnými organizacemi (VO) z hlediska zapojení do mezinárodní spolupráce, pokusit se identifikovat a charakterizovat rozdílné typy VO podle zapojení do mezinárodní spolupráce a objasnit některé motivy, které mohou stimulovat VO k zapojení do této výzkumné spolupráce. Přinášíme vám nejdůležitější závěry příspěvku.

15. 9. 2021