Technologické centrum Praha
Technologické centrum Praha vzniklo v roce 1994 jako neziskové zájmové sdružení právnických osob s původním názvem Technologické centrum AV ČR. Je klíčovou národní institucí poskytující informační a konzultační služby k rámcovým programům Evropské unie pro výzkum, vývoj a inovace, je předním národním výzkumným pracovištěm a think-tankem pro oblast řízení a politiky výzkumu, vývoje a inovací, připravuje podklady pro strategické rozhodování ve výzkumu, vývoji a inovacích na národní, regionální i evropské úrovni a podporuje vznik a rozvoj inovačních firem.
Úkolem TC je podporovat zapojení České republiky do Evropského výzkumného prostoru (ERA), provádět orientovaný výzkum pro vědu a inovace, uskutečňovat mezinárodní technologický transfer a přispívat ke zvyšování mezinárodní konkurence-schopnosti českých firem.
Program Euratom pro výzkum a školicí aktivity (2021-2025), který se týká jaderného výzkumu a inovací, je komplementárním programem k programu Horizont Evropa. Jak v aktuální výzvě HORIZON-EURATOM-2021-NRT-01 dopadli čeští účastníci?
Technologické centrum Praha ve svém pravidelném přehledu informuje o svých aktivitách. Shlédněte video o tom, jak funguje financování formou lump sum, přečtěte si o tom, jak se čerpají cestovní granty a kontrolují návrhy projektů zajišťované TC Praha a přijměte pozvání na podzimní akce.
Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Přečtěte si o ERC grantech udělených společenským a humanitním vědám v České republice, konferenci SOILCON a dalších tématech.
Evropská komise rozhodla na základě současné situace v Izraeli o posunutí blížících se uzávěrek výzev ERC a EIC.
Resortní (neakademické) veřejné výzkumné instituce, jejichž zřizovatelem je jiný subjekt než AV ČR, jsou bezpochyby řadu let základní součástí systému vědy a výzkumu v ČR. Zaměřují se na menšinové oblasti výzkumu a vývoje, které nejsou řešeny na AV ČR a na veřejných vysokých školách.
Účetní dvůr každoročně provádí audit příjmů a výdajů rozpočtu EU. Na základě odhadů založených na výběrových auditech stanoví Účetní dvůr tzv. chybovost. To je případ, kdy rozpočet EU nebyl řádně využit v důsledku nesprávného výpočtu nebo nesrovnalosti, například účtování nezpůsobilých nákladů.
Technologické centrum Praha ve svém pravidelném přehledu informuje o svých aktivitách. Přečtěte si o nové soutěži zaměřené na vesmírné technologie, digitální transformaci napříč třemi kraji a také si poslechněte nový podcast, který se zaměřil na zkušenosti s budováním excelentního výzkumného centra.
Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nový měsíční přehled novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa.
Rámcové programy Evropské unie pro výzkum a inovace ve světovém kontextu nepatří mezi úplně největší hráče. Největší průmyslové korporace mají výdaje na výzkum a vývoj mnohem vyšší. Příspěvek Technologického centra Praha představí průmyslové korporace, které se umístily v žebříčku, s nejvyššími čistými tržbami v roce 2021.
Získávání finančních prostředků z Evropské unie nabízí řadu potenciálních výhod. Žadatelé se však musí ponořit do složité struktury evropských strategií, dopadů a očekávaných výstupů projektů. Proto bychom my ze ZEUSS – Regionální podpůrné agentury ze Saska, chtěli představit naši instituci a sdělit nápady a náměty, jak pomoci našim dvěma regionům při propojování a sdružování společných kapacit.