facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Týdeník HROT

Týdeník HROT

Týdeník o ekonomice, politice a společnosti, který v papírové podobě vychází od května 2020 každé pondělí, tvoří tým zkušených novinářů, komentátorů a analytiků. Kromě vlastního obsahu přináší na svém webu české překlady těch nejaktuálnějších a nejzajímavějších článků z prestižního britského týdeníku The Economist. Vedle ekonomických témat se HROT nevyhýbá ani tématům spojeným s oblastí výzkumu, vývoje a inovací, které vám v rámci spolupráce nabízíme také na Vědavýzkum.cz

Automatické překladače se dokážou s komerčními texty vypořádat levněji a na stejné úrovni jako profesionální překladatelé. Na literaturu jsou ale ještě krátké.

16. 7. 2021
Týdeník HROT
Array
(
)

Česko je silné v medicinální chemii, ale z molekul už neumíme vyrobit léčivo. Pomoci by mohlo výzkumné centrum The Parc.

3. 6. 2021
Týdeník HROT
Array
(
)

Díky štědrému evropskému projektu vzniklo před čtyřmi lety na Univerzitě Karlově špičkové výzkumné centrum zkoumající nové materiály. „Snažíme se nejen o to, abychom vyvíjeli nové materiály, ale aby tyto materiály k něčemu byly,“ říká Petr Nachtigall, jeden ze zakládajících členů Centra pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů (CUCAM - Charles University Centre of Advanced Materials).

1. 3. 2021
Týdeník HROT
Array
(
)

Nejlepší mozky z chudších zemí odcházejí do těch bohatých. Češi už se začínají vracet. Existuje měřítko, které vypovídá o rozvoji státu víc než HDP na hlavu, index lidského rozvoje nebo hrubé národní štěstí. Řeč je o disciplíně zvané lidský kapitál.

17. 2. 2021
Týdeník HROT
Array
(
)

Výzkum vzácných onemocnění, kterými často trpí jen pár jedinců na světě, přináší nečekané a zásadní objevy. Systematickým studiem genetických příčin a biologických mechanismů vzácných vlastností či nemocí tak můžeme podle vědce a lékaře Stanislava Kmocha, který vede Národní centrum lékařské genomiky, postupně pochopit fungování genů i celého organismu.

8. 2. 2021
Týdeník HROT
Array
(
)

Měly vaše děti druhý lednový víkend za domácí úkol počítat ptáky na krmítku? Pokud ano, i vy jste se zapojili do jednoho z projektů občanské vědy – vědeckých výzkumů, se kterými pomáhá široká veřejnost. Projekt Ptačí hodinka, při němž dobrovolníci každoročně na začátku ledna počítají po dobu jedné hodiny ptáky na krmítku, je jedním z vůbec nejpopulárnějších.

30. 1. 2021
Týdeník HROT
Array
(
)

Týdeník Hrot přináší přehled toho, co se povedlo českým vědcům a vědkyním působícím v Česku i v zahraničí v loňském roce. Rok 2020 bude asi již navždy spojován s virem SARS-CoV-2. Platí to i ve vědě; řada vědců a vědkyň zastavila své vědecké projekty a vrhla se na řešení pandemie.

17. 1. 2021
Týdeník HROT
Array
(
)

Umělé inteligenci AlphaFold se podařila revoluce v biologii – s vysokou přesností umí určovat prostorovou strukturu proteinů.Tu zprávu jste už možná zaznamenali, obletěla svět. Málo se ví, že se na této revoluci přímo podílí i Čech, Augustin Žídek, se kterým se týdeníku Hrot nyní podařilo spojit.

3. 1. 2021
Týdeník HROT
Array
(
)

Mitochondriím se přezdívá elektrárny buněk. Jejich nesprávné fungování je příčinou řady onemocnění, ale zároveň jsou „Achillovou patou“‎ nádorových buněk.

14. 11. 2020
Týdeník HROT
Array
(
)

Před pár lety bylo nano všude: nanomateriály, nanonátěry čistící vzduch, nanoroboti… Teď slýcháme o nanorouškách. Kam se ale poděl zbytek? „Nano nezmizelo, spíše nám jen zdomácnělo,“ říká Vladimíra Petráková, vědkyně zkoumající nové nanomateriály.

23. 10. 2020
Týdeník HROT
Array
(
)