Tématem letošní mezinárodní konference Knowledge, Research, Education Conference - KRECon je budoucnost hodnocení vědy a vědců. Konferenci pořádá Národní technická knihovna (NTK) v Praze ve dnech 9. až 10. listopadu 2023 pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
Konference KRECon 2023 poskytne platformu pro diskusi národních a mezinárodních odborníků a dalších relevantních aktérů VaVaI. Cílem je podpořit dialog a výměnu názorů na budoucnost hodnocení vědy a vědců. Diskuse by měla přinést reflexi nad současným hodnocením, jeho úskalími a budoucím vývojem v nejen v ČR, ale i v Evropě.
Hlavní témata konference
- Reforma hodnocení vědy
- Hodnocení vědecké kariéry
- Hodnocení výzkumných grantů
- Budoucnost hodnocení vědy a vědců
Reforma hodnocení vědy je jednou z priorit Evropského výzkumného prostoru a nově vzniklé mezinárodní koalice pro reformu hodnocení vědy (CoARA). Součástí konference jsou workshopy, přednášky i podnětné (panelové) diskuse.
Budoucnost hodnocení vědy a vědců
Hodnocení vědy hraje důležitou roli při utváření vědecké kultury, rozhodování o financování a kariérním postupu. Při orientaci v rychle se vyvíjejícím výzkumném prostředí je nezbytné zkoumat přístupy, které mohou lépe zachytit skutečnou hodnotu a dopad výzkumu a podpořit rozvoj zdravě fungujícího výzkumného ekosystému.
Jaký je účel hodnocení výzkumu a výzkumných pracovníků? Co je na současných systémech a postupech špatně? Potřebujeme změnu? Jak můžeme zlepšit hodnocení výzkumu? Ale také Proč a co je nezbytně nutné změnit, aby bylo financování výzkumu udržitelnější?
Současné metody výzkumu a hodnocení vědců jsou často předmětem značné kritiky kvůli jejich omezením a možným zkreslením. Zejména počet publikací v časopisech s vysokým impakt faktorem a počet citací se stále používají jako ukazatele pro hodnocení kvality, výkonnosti a dopadu výzkumu a výzkumníků. Nevhodné způsoby a příliš úzká kritéria hodnocení tvoří základ pro systémy uznávání, odměn a pobídek, což ovlivňuje chování a aktivity výzkumné komunity, a tak bohužel vede nejen k enormní nadprodukci výsledků, často tzv. salámovou metodou, kdy z jednoho výsledku vzniká více článků, ale dokonce i k vydávání nezralých výsledků (viz LK-99). To má ovšem ekonomicky devastující efekt neboť všichni vydavatelé s nadšením vydávají každý rok o 5 % více článků v o 5 % více titulech, a tak - jistě ke své škodě - musí zvyšovat ceny v nekonečném exponenciálním růstu. A vědecké instituce jsou nuceny za veřejné peníze nakupovat publikace obsahující skutečně hodnotné IN-FORMACE s pravděpodobností jehly v kupce sena. Rozumné hodnocení by tomu mohlo pomoci zabránit.
Cílové publikum
- tvůrci politiky VaVaI a poskytovatelé
- management vysokých škol
- pracovníci strategických útvarů
- akademičtí a výzkumní pracovníci
Součástí konference bude i mezinárodní Eurodoc Workshop on Open Research Europe (ORE) pro začínající vědce. ORE je publikační platforma, kterou Evropské komise plánuje rozšířit na poskytovatele/výzkumné instituce v Evropě. A dále OPUS Workshop on reforming research(er) assessment pro výzkumníky a vedoucí pracovníky v oblasti hodnocení vědy a výzkumníků. EU projekt OPUS je zaměřený na reformu hodnocení vědy, která má motivovat výzkumníky k praktikování principů Open Science.
Účast na konferenci KRECon2023 je bezplatná.
Registrace a více info zde.
Zdroj: Národní technická knihovna
- Zdroj: NTK
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Datum od: 9.11.2023
- Datum do: 10.11.2023