Dne 23. a 24. října pořádají německé velvyslanectví, Saská kontaktní kancelář a Bavorské zastoupení v Praze společně s Technologickou agenturou České republiky (TA ČR) konferenci o nejnovějších trendech a vývoji v oblasti umělé inteligence. Celou akci je možné sledovat od 11 hodin online přes youtube kanál.
Na konferenci, která se uskuteční 23. a 24. října v Národní technické knihovně v Praze, se sejdou vědci, ekonomové a političtí představitelé, aby se vzájemně informovali o novém vývoji a aktuálních strategiích. Ústředním motivem konference je dialog mezi sousedními regiony Česka, Saska a Bavorska a nové možnosti spolupráce.
„Další rozvoj využívání umělé inteligence je prioritou jak pro českou, tak pro německou vládu,“ uvedl německý velvyslanec Christoph Israng. „Už nyní nalezneme skvělé příklady spolupráce vědců a firem z obou zemí. Naše trhy a technologie se na globální výzvy budoucnosti dokáží připravit pouze díky dobré evropské spolupráci.“
Pro to jsou v současné době vytvářeny důležité předpoklady: „Bavorsko prostřednictvím své agendy HighTech v oblasti digitalizace šláplo takříkajíc na plyn – chceme investovat 2 miliardy eur, a to zejména do umělé inteligence. Právě díky ní totiž mizí hranice států. Těším se na budoucí spolupráci v České republice,“ říká Judith Gerlach, bavorská státní ministryně digitální agendy.
Také Hartmut Mangold, státní tajemník na saském ministerstvu hospodářství, vyzdvihuje výhody tohoto regionu: „Svobodný stát Sasko je se svým živým a pestrým ekosystémem mikroelektroniky a IT otevřeným a atraktivním partnerem pro spolupráci v oblasti inovativní umělé inteligence a jejího nejrůznějšího využití. Díky činnostem, které sahají od vývoje a produkce čipů přes vývoj softwaru až po systémová řešení a příslušné platformy, nabízí Sasko ideální podmínky.“
Předseda TA ČR Petr Konvalinka popisuje hlavní smysl letošní konference takto: „Výzkumná spolupráce s Bavorskem a Saskem je pro TA ČR velmi významná. Konference zaměřená na spolupráci v oblasti AI je velmi důležitá pro navázání nových partnerství. Tato partnerství TA ČR podporuje mimo jiné v programu DELTA 2, který se soustředí na podporu aplikovaného výzkumu prostřednictvím společných projektů.“
Jan Kleindienst, člen výzkumné rady TA ČR a ředitel IBM Watson AI Research Lab, k tomu dodává: „Umělá inteligence je jako kolektivní sport: Abychom se dostali mezi ty nejlepší týmy, musíme spolupracovat i nad rámec skupin a organizací a napříč hranicemi, musíme se vzájemně doplňovat a stavět na silných stránkách každého hráče. Jen tak můžeme pomýšlet na přední příčky v celosvětové lize mistrů umělé inteligence.“
Celou akci můžete sledovat online přes youtube kanál: https://www.youtube.com/watch?v=BFiZO0jm_9I
Zdroj: Německé velvyslanectví v Praze
- Datum od: 23.10.2019
- Datum do: 24.10.2019