Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy představilo národní pozici k 10. rámcovému programu EU pro výzkum a inovace (FP10), který bude spuštěn v roce 2028. Tento strategický dokument si klade za cíl zohlednit potřeby českého výzkumného a inovačního prostředí a přispět k formování budoucí podoby unijního programu. Národní pozice bude předána Evropské komisi jako podklad pro nadcházející jednání.
Hlavní body pozice ČR
- Kontinuita osvědčených nástrojů, jako jsou Evropská výzkumná rada (ERC) a Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA);
- Zjednodušení administrativy, např. prostřednictvím širšího využívání mechanismu financování projektů formou lump sum;
- Podpora iniciativy Widening, přičemž klíčové nástroje (Twinning, Teaming nebo ERA Chairs) by měly být zachovány;
- Holistický přístup k výzkumným infrastrukturám, které jsou zásadní součástí Evropského výzkumného prostoru;
- Pokračování plánů genderové rovnosti jako kritéria způsobilosti k účasti v FP10;
- Efektivnější provázání inovačních aktivit a nástrojů, EIT by měl být efektivněji provázán s EIC;
- Lepší koordinace výzev a synergií mezi různými nástroji financování, včetně posílení spolupráce mezi DG RTD, DG REGIO a dalšími útvary Evropské komise;
- Podpora Evropským partnerstvím,která by měla mít jasné podmínky, strategii a legislativní rámec umožňující stabilní financování po celou dobu jejich trvání;
- Zavedení jasných mechanismů pro řízení misí, včetně definice kompetencí a zavedení kanálů pro sdílení informací a interdisciplinární spolupráci;
- Bezpečnost výzkumu by měla být řešena jako průřezové téma programu s cílem eliminovat rizika spojená s nelegitimním ovlivňováním.
Proces přípravy a široká spolupráce
Tento dokument připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve spolupráci s odborníky z akademické sféry, národními kontakty a výzkumnými institucemi.
Strategická diskuse k přípravě FP10 začala v rámci aktivit Rady pro mezinárodní spolupráci MŠMT a pokračovala v roce 2024, kdy byla zřízena Platforma MŠMT pro budoucí podobu FP10.
- První setkání platformy proběhlo 20. května 2024 pod vedením ředitelky odboru výzkumu a vývoje Lucie Núñez Tayupanta a za podpory náměstkyně pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radky Wildové.
- Následně proběhly dva kulaté stoly:
- 25. září 2024 ve spolupráci s Technologickým centrem Praha,
- 18. listopadu 2024 s podporou České styčné kanceláře pro výzkum v Bruselu (CZELO).
Konečná podoba pozice byla dále obohacena výsledky národní veřejné konzultace, která proběhla v létě 2024, a do které se aktivně zapojilo 84 jednotlivců a 18 výzkumných organizací. Praktické zkušenosti a doporučení zohlednily i výstupy pozičního dokumentu NCP připraveného Technologickým centrem Praha.
Co bude následovat?
Národní pozice České republiky bude sloužit jako podklad pro vyjednávání a další diskuse na evropské úrovni, kde členské státy budou usilovat o začlenění svých priorit do finální podoby FP10. Zveřejnění legislativního návrhu Evropské komise pro FP10 se očekává v červenci 2025. Následovat bude projednávání tohoto návrhu na úrovni Evropské komise, Rady EU a dalších evropských institucí. Program bude zahájen 1. ledna 2028.
V České republice bude MŠMT i nadále koordinovat aktivity spojené s FP10, včetně strategických setkání a monitorování legislativního procesu. Vývoj budeme dále pravidelně sledovat a sdílet prostřednictvím platformy FP10 a dalších informačních kanálů.
Podrobný dokument naleznete v tiskové zprávě MŠMT zde.
Zdroj: MŠMT, Technologické centrum Praha
- Autor článku: ne
- Zdroj: MŠMT, TC Praha