
Vyloučení Izraele z programu Horizont Evropa by bylo „téměř rozsudkem smrti pro izraelskou vědu,” prohlásil prezident izraelské Akademie věd a humanitních věd v době, kdy v EU sílí debata o tom, zda zemi vyloučit.
Izraelská blokáda Gazy, která připravuje civilní obyvatelstvo o potraviny, vyvolala v Evropě bezprecedentní kritiku. EU minulý týden oznámila, že přezkoumá dohodu o přidružení, která je základem zapojení Izraele do výzkumného a inovačního programu EU v hodnotě 93 miliard eur. Dokonce i nový německý kancléř Friedrich Merz, dlouholetý zastánce Izraele, nyní říká, že blokádu země a pokračující útoky na Gazu nelze ospravedlnit.
Vzhledem k tomu, že je ohroženo přidružení k programu Horizont Evropa, vydala Izraelská akademie věd a humanitních věd 24. května 2025 prohlášení, v němž Evropu naléhavě žádá, aby nepřerušovala vazby. Poslanci Evropského parlamentu a aktivisté volající po ukončení přidružení však tvrdí, že EU by měla využít všech diplomatických pák k vyvíjení tlaku na Izrael, aby zastavil své útoky.
„Nedej bože, abychom byli vyhozeni z programu Horizont Evropa,” řekl David Harel, prezident Akademie, ve vyjádření pro Science Business. „Tohle je pro izraelskou vědu téměř rozsudek smrti.” Harel argumentuje, že ukončení spolupráce s programem Horizont by poškodilo izraelské vědce, kteří patří k nejhlasitějším hlasům proti vládě Benjamina Netanjahua a válce v Gaze. „Mnoho lidí, včetně mě, neústupně bojuje proti vládě a proti tomu, co se děje v Gaze,” řekl. „Existují i jiné způsoby, jak vyvíjet tlak na Izrael.” Tvrdí dále, že přerušení vědeckých vazeb nezmění názory v Netanjahuově vládě. „Někteří z této vlády neuvažují racionálně, dokonce ani ekonomicky racionálně, takže to nic nezmění,“ řekl Harel.
Přečtěte si také

Aktuální konflikt na Blízkém východě si nevyžádal jen četné oběti z řad civilistů – zasažena je jak izraelská, tak palestinská věda, výzkum a školství. Během uplynulých měsíců se staly terčem útoků všechny univerzity v Gaze. Evropské výzkumné instituce vyžadují od Komise jasné stanovisko a poskytnutí pokynů ke spolupráci s Izraelem.
Kritici Izraele však tvrdí, že EU by měla využít všechny dostupné nástroje k uplatnění svého vlivu. „Pro nás neexistuje žádná jiná možnost, pokud chceme vyvíjet tlak,” řekl Rudi Kennes, belgický poslanec Evropského parlamentu za Levicovou stranu, který vedl výzvy k vyloučení Izraele. Kennes uvedl, že sympatizuje s opozičními akademiky, jako je Harel, jejichž vědecká spolupráce by byla zasažena. K tomu, aby se izraelská politika skutečně změnila, jsou však zapotřebí bojkoty a sankce. „Jediné, čemu porozumí, je mocenská hra”, řekl. Evropské vlády bojkotovaly Jihoafrickou republiku z doby apartheidu, přestože sankce postihly i vnitřní odpůrce režimu, poukázal Kennes, a stejný přístup by měl být uplatněn i vůči Izraeli.
„Vzhledem k tomu, že Palestinci v Gaze umírají hlady kvůli totální izraelské blokádě pomoci, je nejvyšší čas, aby EU konečně uplatnila doložku o lidských právech v dohodě o přidružení mezi EU a Izraelem a vyloučila Izrael a jeho spolupachatelské instituce z financování výzkumu v rámci programu Horizont,” uvedla Stephanie Adamová z Palestinské kampaně za akademický a kulturní bojkot Izraele. „Když ne teď, tak kdy?”
Závislost na Evropě
Izraelská akademie ve svém prohlášení varovala, že přidružení k programu Horizont Evropa je pro Izrael obzvláště důležité, protože vědecké vazby s USA se omezují kvůli škrtům způsobeným druhým prezidentstvím Donalda Trumpa.
Izrael dosud z programu, který začal v roce 2021, obdržel více než 840 milionů eur. Program Horizont Evropa poskytuje izraelské vědě „mnohem větší” podporu než USA, uvedl Harel.
Zdá se však, že izraelských výsledků ubývá, pravděpodobně kvůli bojkotům evropských univerzit a poškození Izraele způsobenému válkou. Harel uvedl, že nyní i evropští vědci upouštějí od spolupráce s Izraelci. „Slyšel jsem případy izraelských vědců, kteří léta spolupracovali s evropským kolegou a pak jim najednou přišel e-mail s tím, že budou muset tuto spolupráci ukončit,” řekl.
V květnu 2025 několik nizozemských univerzit z řady konkrétních důvodů přerušilo vazby s Izraelem. Utrechtská univerzita uvedla, že s izraelskými organizacemi neuzavře žádná nová partnerství. „Autoritativní vědecký výzkum hovoří o genocidním násilí,” uvedl ve svém prohlášení Anton Pijpers, prezident výkonné rady univerzity.
Amsterdamská univerzita oznámila, že ukončí studentskou výměnu s Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě, ačkoli by tato možnost mohla být znovu přezkoumána, pokud by byla zavedena „opatření ke snížení rizika.”
Univerzita Radboud oznámila, že pozastavuje realizaci partnerství s Tel Avivskou univerzitou a Hebrejskou univerzitou. Nevyzvala však své výzkumníky, aby opustili konsorcia Horizontu Evropa zahrnující izraelské partnery.
Tyto reakce následují loňskou vlnu bojkotů, zejména ze strany španělských univerzit.
Spoluúčast?
Jedním z klíčových témat v debatách v evropské akademické sféře je výše míry, do jaké jsou izraelské univerzity samy spoluviníky na jednání současné vlády.
Více než 1700 švédských výzkumníků nedávno podepsalo prohlášení o „výjimce z důvodu svědomí“, v němž odmítají spolupracovat s izraelskými institucemi z důvodu, že jsou „významnými, ochotnými a vytrvalými komplici” „vojenské okupace, osadnického kolonialismu, apartheidu a nyní genocidy”.
Palestinská kampaň za akademický a kulturní bojkot Izraele mezitím uvedla několik příkladů spolupráce univerzit s izraelskou armádou.
Harel v reakci uvedl, že „velmi dobře chápe” evropského výzkumníka, který odmítá spolupracovat například s izraelským námořním inženýrstvím pracujícím na tryskovém pohonu raket. Dodal však, že existuje spousta výzkumných spoluprací, které by izraelské armádě ani bezpečnostním složkám nepomohly. „Netvrdím, že je všechno košer,” podotkl. „Jen říkám, že přerušit vědecké vazby není řešením problému.”
Text vznikl překladem s drobnou redakční úpravou článku z evropského portálu Science Business, se kterým má portál VědaVýzkum.cz dohodu o obsahovém a inzertním partnerství.
Autor: David Matthews
Zdroj: Science Business
- Autor článku: ne
- Zdroj: Science Business