Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Společné projekty i věda v mediálním prostoru byly ústředními tématy druhého ročníku setkání českých vědců a vědkyň působících ve Švédsku. Na Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu se jich ve čtvrtek 4. května sešlo přes dvacet.

czarma

„Loni jsem se cestou do Nobelova muzea dala náhodou do řeči s Pavlou Pokornou a jen díky tomu vznikla báječná spolupráce,“ sdílela hned v úvodu setkání Petra Szeszula, která jako vědkyně působila na Karolinska Institutet ve Stockholmu. Nyní se snaží dostávat výsledky vědy do praxe v biotechnologických startupech (více v rozhovoru).

„Berte si kontakty – nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. Loni jsem se tu také potkala s Barborovou Špačkovou a vůbec mě nenapadlo, že do roka spolu budeme spolupracovat. Ale pak jsem na LinkedInu viděla její novou publikaci a celé se to spojilo,“ říká Petra Szeszula.

Loňskou cestu do Nobelova muzea zmínil i Ivo Kabelka. „Ahoj, já jsem Iva. – Ahoj, já Ivo,“ vzpomínal na počátek spolupráce s Ivanou Suchánkovou. „Jen díky loňskému setkání jsme zjistili, že pracujeme ve stejné budově, jen jsme o sobě nevěděli,“ sdílel.

Inspirace navzájem

Druhý ročník setkání českých vědců a vědkyň působících ve Švédsku uspořádalo Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu ve spolupráci s iniciativou Czexpats in Science, kterou ve Stockholmu reprezentoval Vojtěch Šebek (aktuálně Uppsala University) a Pavla Hubálková.

czarma3

Czexpats in Science ve Stockholmu reprezentovala Pavla Hubálková a Vojtěch Šebek.

„Je to jedna z našich nejmilejších akcí – vzájemné setkávání a propojování českých vědců a vědkyň považujeme za velmi důležité a prospěšné,“ zdůrazňuje velvyslankyně Anita Grmelová.

Z Česka již podruhé dojel Jan Řídký, místopředseda Akademie věd České republiky, který účastníkům představil možnosti návratu i spolupráce s českým akademickým prostředím. Že je o taková setkání zájem potvrdila i účast více než dvaceti českých vědců a vědkyň, kteří v různých kariérních fázích – od studentů po vedoucí skupin – působí po celém Švédsku.

Věda v mediálním prostoru

Druhá část setkání byla zaměřená na komunikaci vědy – v panelové diskuzi, kterou moderoval Vojtěch Šebek, vystoupil švédský komunikátor vědy Gustav Bohlin, Jan Řídký a vědecká novinářka Pavla Hubálková. Gustav Bohlin v úvodu představil švédskou iniciativu VA – Vetenskap & Allmänhet (Public & Science), jejímž hlavním cílem je tvořit otevřený dialog mezi vědou a veřejností. Jedním z jejich počinů je například VA Barometr, ve kterém dlouhodobě sledují zájem veřejnosti o vědu. V debatě se dále probíraly rozdíly mezi komunikací vědy v Česku a Švédsku i praktické rady, jak zaujmout veřejnost či jak se připravit na mediální vystoupení.

Pavla Hubálková mimo jiné zdůraznila, že v Czexpats in Science rádi pomohou s komunikací vědeckých úspěchů v českém mediálním prostoru, což ze své zkušenosti potvrdila i Petra Szeszula.

czarma2

Část účastníků setkání, kteří působí v Uppsale.

Buďme ve spojení

„Obdobná lokální setkání českých vědců a vědkyň působících v zahraničí jsou pro nás klíčovou aktivitou směrem k naplnění jednoho z našich hlavních cílů: propojit české vědkyně a vědce působící v zahraničí mezi sebou i s kolegy a institucemi v Česku,” říká Matouš Glanc, ředitel Czexpats in Science. To nejbližší proběhne 15. září v Londýně. Pokud máte chuť uspořádat setkání „czexpatů“ i ve vašem aktuálním působišti, ozvěte se nám, rádi poradíme a pomůžeme!

 

Zdroj: Czexpats in Science

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz