Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR se prostřednictvím kampaně na sociálních sítích i tento rok připojilo k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě, který byl Organizací spojených národů stanoven na 11. únor.

Letos si připomínáme úspěchy českých i světových vědkyň. Každý den od 4. do 11. února 2019 představujeme na sociálních sítích ženy a dívky, které v loňském roce přispěly k rozvoji české i světové vědy. „Takový koncentrovaný pohled ukáže, že ženy ve vědě nehrají žádné druhé housle. V roce 2018 měly na kontě množství důležitých a pro společnost hodně užitečných poznatků,“ říká ke kampani Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda SOÚ AV ČR.

mdzd osn pic 0NKC zároveň vyzývá vědkyně, vědce, výzkumné instituce, vysoké školy, studující i širokou veřejnosti, aby se zapojili a přispěli jmény známých i méně známých badatelek, jejichž vědecké výsledky a objevy se do světel reflektorů mediálního zájmu v roce 2018 třeba ani nedostaly. Jméno vědkyně s krátkým popisem jejího úspěchu lze sdílet na naší facebookové stránce NKC – gender a věda nebo Twitteru. Vědkyně mohou napsat také o svém vlastním počinu. Hashtagy kampaně jsou #Zenyvevede #WomenInScience.

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová již v pondělí prostřednictvím naší kampaně upozornila na tři nositelky Ceny Lumina Quaeruntur. Za "velmi inspirativní" považuje Hanu Lísalovou, specialistku na vývoj optických biosenzorů, Ivu Mozgovou, jejíž parketa je molekulární biologie rostlin, a také Marii Buňatovou, která se věnuje hospodářským dějinám.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN na sklonku roku 2015. Má připomenout zásadní úlohu žen a dívek ve vědě a podpořit jejich zapojení do výzkumu.

NKC – gender a věda SOÚ AV ČR byla mezi prvními organizacemi, která Den žen a dívek ve vědě české veřejnosti připomněla. V prvním ročníku v roce 2016 jsme oslovili známé osobnosti ze světa vědy a politiky. Do tehdejší kampaně se zapojil například Jiří Drahoš, Pavel Bělobrádek, Alice Valkárová, Helena Fulková, Pavel Jungwirth a další.

„Vědecká profese je velmi náročná na skloubení pracovního a rodinného života. Přál bych si, aby se nám dařilo přivést a hlavně udržet více vzdělaných a talentovaných žen ve vědeckém prostředí. Ženy vědkyně představují nevyužitý potenciál,“ prohlásil Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), tehdy ve funkci vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace.

V roce 2017 jsme vzpomínaly na oblíbené vědkyně, vysokoškolské pedagožky a myslitelky, na ženy, které nás inspirovaly; minulý rok nás zajímaly vynálezy, zlepšováky a inovace, které mají na kontě ženy. Akce se koná pod záštitou Informačního centra OSN v Praze.

V případě dotazů ke kampani, napište nám na nkc@soc.cas.cz nebo volejte 731 450 719.

 

int day women girls in science logo english 900x449

 

Zdroj: NKC – gender a věda

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz