Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Fyzikální ústav AV ČR nebo také Ostravská univerzita rozšířily skupinu vědeckých a univerzitních pracovišť oceněných významným evropským certifikátem HR Excellence in Research Award. Evropská komise tuto cenu uděluje pracovištím, která se výrazně zasazují o zlepšování strategie lidských zdrojů a zaručování profesionálních a etických pracovních podmínek.

FZU Cukrovarnicka.jpg 1987258066

Prestižním titulem HR Excellence in Research Award se v Evropě může pyšnit okolo 470 vědeckých či univerzitních ústavů, ale v České republice jím byla oceněna zatím jen hrstka zaměstnavatelů. Fyzikální ústav je přitom již čtvrtým pracovištěm Akademie věd, kterému se toto ocenění podařilo získat. V lednu letošního roku ho získal Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, v únoru Biologické centrum AV ČR a v březnu Fyziologický ústav AV ČR.

„Vzhledem k velikosti našeho ústavu, který má přes 1300 pracovníků v rámci 34 oddělení na více než pěti různých pracovištích, je systematická péče o zaměstnance a jejich výběr zásadním faktorem pro zajištění kvalitních výsledků napříč celým ústavem. Získané ocenění je pro nás dobrou zprávou, že jsme na správné cestě ve vytváření prestižního výzkumného prostředí v celoevropském měřítku,“ uvádí Michael Prouza, ředitel FZU.

Je třeba říci, že získáním ocenění vše nekončí: „V tomto a příštím roce se zaměříme zejména na proces náboru a výběru zaměstnanců a unifikaci metodik napříč jednotlivými pracovišti FZU. Postupem času bychom rádi připravili postupy pro další personální činnosti tak, abychom personální řízení posunuli směrem ke strategickému řízení lidských zdrojů,“ dodává Lenka Černá z HR týmu FZU.

Také Ostravská univerzita začala pracovat na nové strategii pro práci s lidskými zdroji ve vědě a výzkumu již před dvěma lety. „Ostravská univerzita chce být nejen dobrou vzdělávací institucí, a k tomu jistě do budoucna přispějí dva úspěchy minulého roku, získání institucionální akreditace a prostředků na stavbu nových budov, ale i skvělou institucí vědeckou. Věda velmi záleží na kvalitě lidí, a získání ocenění HR Award, které Ostravská univerzita získala jako pátá vysoká škola v České republice, nám velmi pomůže při vytváření dobrých podmínek pro vědce i získávání zahraničních spolupracovníků,“ okomentoval úspěch rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Oceněná instituce garantuje potenciálním zaměstnancům profesionální, přátelské a na etice a transparentnosti založené pracovní prostředí. Může jí tak výrazně pomoci při získávání zahraničních expertů, získat lepší propojení s celoevropskou sítí výzkumných organizací i náskok při žádostech o některé granty.

První českou institucí, která HR Award získala, byla Mendelova univerzita v Brně. „Výhodou pro univerzitu, která HR Award má, je fakt, že při získání některých prestižních grantů budeme mít náskok, protože ocenění je v některých grantových řízeních základní podmínkou," komentovala událost Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity. Pozadu nezůstává ani  Masarykova univerzita a Západočeská univerzita v Plzni. Ta ocenění získala pro své výzkumné centrum NTC (Nové technologie – výzkumné centrum) a pro Fakultu elektrotechnickou a výzkumné centrum RICE (Regionální inovační centrum elektrotechniky). Na půdě Masarykovy univerzity získala ocenění HR Award jako první Přírodovědecká fakulta MU v prosinci 2018 a po ní CEITEC MU v lednu 2019.

Seznam všech oceněných institucí je k nahlédnutí zde.

K tématu udílení HR Awards českým výzkumným institucím si poslechnetě také příspěvek Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz na Youradio Talk.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Akademie věd ČR, Ostravská univerzita

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova