Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ve středu 26. listopadu 2025 se v Praze bude konat již šestý ročník konference Science Communication 2025, která se zaměří na kreativní PR, tedy na netradiční a inspirativní přístupy ke komunikaci výsledků vědy, výzkumu, inovací a transferu. Přednášející se podělí o zkušenosti s organizací akcí pro nejrůznější cílové skupiny, představí postupy při zavádění nových formátů a seznámí účastníky s nástrahami, kterým čelili na cestě za splněním svého úkolu – kreativně a neotřele komunikovat vědu. 

Hlavní panelisté

Mezi hlavními řečníky konference Kreativní PR: Jak komunikovat vědu netradičně se objeví Tereza Kubicová, náměstkyně agentury CzechInvest, která je zakladatelkou festivalu Czech Space Week. Tereza je také tajemnicí a hlavní organizátorkou projektu Česká cesta do vesmíru, jehož součástí byla např. Mise Zero-G, která propojila vědce, umělce, novináře a studenty. 

Další hlavní panelistkou bude Květoslava Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR, tajemnice zástupce ředitele pro vzdělávání. Květoslava organizuje stáže, workshopy, kroužky, přednášky s exkurzemi či letní školu NANO. Připravila také řadu online materiálů, putovní výstavy nebo divadelní představení. Je dále autorkou dokumentů a výukových videí přibližujících vědeckou profesi mladým zájemcům o studium přírodních věd.

Lucie Mezníková z Oddělení spolupráce a rozvoje Magistrátu města Brna bude na konferenci hovořit o Dnech elektronové mikroskopie, u jejichž zrodu stála v roce 2017 a zastávala pozici hlavní koordinátorky akce. Ve svém výstupu přiblíží zkušenosti z přípravy a rozběhu dnes již tradiční akce, která může být inspirativní pro popularizátory také z jiných vědeckých a inovačních oborů. Ve svém profesním životě se věnuje spolupráci města s podnikatelským a akademickým sektorem a výzkumnými organizacemi.

Flash talks – rychlé zajímavosti napříč institucemi

Součástí celodenního programu budou i tzv. flash talks, tedy krátká, přibližně 10minutová vystoupení účastníků konference, kteří se podělí o své pozitivní i negativní zkušenosti s realizací kreativní formy komunikace vědy.

Vystoupí David Mareš a Pavlína Konopáčová z Technické univerzity v Liberci, kteří stojí za úspěšným instagramovým profilem s virálními videi z nanochemické laboratoře. Jejich nejúspěšnější příspěvky už mají více než milion zhlédnutí.

Z Fyzikálního ústavu Akademie věd přijdou komunikátorky vědy Julie Nekola Nováková a Věra Ondřichová a představí jiné formy komunikace, na kterých se podílejí – jde například o prezentace na veletrzích, realizaci naučné stezky mezi ústavy a malby na zdi či tvorbu fyzikálního komiksu nazvaného Taje nanosvěta. Julie Nekola Nováková navíc vede program Fyzika o páté, vytvořila pro nejmenší děti hru Zachyť si gravitační vlnu, jež přibližuje téma evropské kosmické mise LISA, přeložila omalovánky z CERN ATLAS a spoluvytvořila knihu – antologii Fyzika budoucnosti, která byla slavnostně pokřtěna na letošním Veletrhu vědy. 

Ondřej Hušek z Národního ústavu výzkumu rakoviny (NÚVR) se s účastníky konference podělí o zkušenosti s organizací akcí nazvaných NÚVR UpDate, které poskytují zástupcům médií rychlý vhled do aktuálních témat onkologického výzkumu a propojení s osobnostmi, které se jim v Česku věnují. Součástí akce bude i netradiční formát seznámení – takzvaný speed dating, který umožňuje v krátkém čase absolvovat hned několik krátkých rozhovorů.

O úvod konference Science Communication 2025, kterou tradičně pořádá portál VědaVýzkum.cz, se postará šéfredaktorka portálu Vladislava Vojtíšková.

Konference se bude konat ve středu 26. listopadu 2025 v Praze, občerstvení pro účastníky je zajištěno.

Konferenční poplatek činí 3.950 Kč bez DPH

K účasti se registrujte zde.

Změna programu vyhrazena.

 

Zdroj: VědaVýzkum.cz

  • Autor článku: ano
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Z redakce