Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Mikrocertifikát. Zdroj: Masarykova univerzita
Mikrocertifikát. Zdroj: Masarykova univerzita

Připravili jsme pro vás malé ohlédnutí za právě končícím rokem. Místo, abychom vás o vánočních svátcích zahlcovali novými texty, tak vám každý den připomeneme deset nejčtenějších článků v daném měsíci v roce 2024. Přečtěte si, co vás nejvíce zaujalo v září 2024.

1. Mikrocertifikáty – cesta k získání chybějících dovedností a k lepšímu uplatnění na trhu práce

České vysoké školy začínají v rámci celoživotního vzdělávání nabízet tzv. mikrocertifikáty. Jejich zavádění je součástí Národního plánu obnovy v rámci projektu koordinovaného Univerzitou Karlovou. Tento koncept má sloužit k získání dovedností, které kvalifikovaným zaměstnancům na dynamicky se měnícím trhu práce chybí, stejně jako vylepšit životopis čerstvým absolventům. Které vysoké školy již mikrocertifikáty nabízejí, jak dlouho trvá jejich absolvování a jak se na jejich náplni podílí sami zaměstnavatelé? 

Více o mikrocertifikátech se můžete dozvědět zde.

2. Replikační krize aneb proč nejsme schopni zopakovat výsledky a přiznat to?

V posledních deseti (v některých oborech patnácti) letech otřásá světovou vědeckou komunitou, zejména v sociálně-vědním a biomedicínském výzkumu, neschopnost zopakovat výsledky dříve provedených vědeckých studií. Pro tento fenomén se vžil název replikační krize. 

Více o fenoménu čtěte zde

3. Jiří Chýla: Sebeklam ministra Ženíška

Navýšení rozpočtu na vědu, výzkum a inovace v roce 2025 je iluze a reakce ministra Ženíška na tento návrh je sebeklam, který jen potvrzuje strategii vlády „slibem nezarmoutíš“.

Celý komentář Jiřího Chýly si přečtěte zde

4. Vysoké školy budou po pěti letech hodnoceny. Jak? Přečtěte si o Metodice 25+.

Na Dnech vědy, výzkumu a inovací, které se konaly 12. a 13. září v Brně, vzbudila velký zájem přednáška zástupců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o blížícím se hodnocení vysokých škol, které by mělo proběhnout na jaře 2025. Z čeho se bude hodnocení skládat? Jak bude probíhat? Bude se lišit od Metodiky 2020?

Více o hodnocení je k dispozici zde

5. Dny vědy, výzkumu a inovací se věnovaly i otázce, jak podpořit excelenci

Na půdě CEITEC Masarykovy univerzity v Brně proběhl první ročník konference Dny vědy, výzkumu a inovací. „Chceme zahájit novou tradici a vedle Dnů vzdělávací činnosti, které se konají v Praze, budeme pořádat ještě Dny vědy, výzkumu a inovací, které budou v Brně,“ řekl náměstek ministra školství Jiří Nantl.

Více o konferenci si můžete přečíst zde.

6. Kateřina Sam: Pozemky, na kterých provádím výzkum, si radši kupuji

Kateřina Sam je ornitoložka a ekoložka ověnčená řadou prestižních grantů a ocenění, své práce publikuje v těch nejlepších časopisech. Naposledy se stala jednou ze tří laureátek ceny L´Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě. Zkoumá vztahy mezi stromy, hmyzem a hmyzími predátory. Jak se pracuje na Papui-Nové Guineji? Proč v Čechách kupuje pozemky? A co nám její unikátní výzkumy mohou říct o složitých vztazích v přírodě? 

Celý rozhovor si přečtěte zde

7. Česko získává dva ERC Starting granty, je to méně než v předchozích letech

Evropská rada pro výzkum oznámila udělení 494 ERC Starting grantů mladým vědcům a badatelům po celé Evropě. Česko získalo dva granty, jeden putuje k Michalu Smetanovi z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, druhý k Paulovi Paiotimu z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. 

Více o grantech se dozvíte zde.

8. Jaroslav Doležel: Otevřeli jsme nový směr výzkumu dědičné informace

Když média obletěla zpráva, že se českým vědcům podařilo zobrazit chromozom v přirozeném stavu, často se sdělení redukovalo na úspěch brněnského pracoviště AV ČR, které vyvinulo inovativní zobrazovací metodu A-ESEM. S návrhem využít ji pro studium chromozomů ale přišel Jaroslav Doležel z Olomouce, který se studiu chromozomů věnuje celý svůj profesní život. 

Celý rozhovor s Jaroslavem Doleželem si přečtěte zde

9. Hana Chlebná: Česko má dlouhou tradici v oblasti výroby farmaceutických produktů a zdravotnických prostředků

Agentura CzechInvest ve svém projektu Technologická inkubace podporuje i firmy z oblasti biotechnologií, zdravotnictví a obranného průmyslu, zřídila pro ně Tech4Life Hub. Jak si české firmy vedou v těchto náročných odvětvích, které mají vysokou přidanou hodnotu? Čtěte v rozhovoru s ředitelkou Tech4Life Hubu Hanou Chlebnou. 

Celý rozhovor s Hanou Chlebnou si přečtěte zde

10. Zveřejněný návrh státního rozpočtu obsahuje skokové navýšení výdajů na vědu a výzkum

Na vědu a výzkum půjde po dvou letech stagnace více peněz. Ministr Marek Ženíšek, pro kterého bylo navýšení výdajů prioritou od jeho nástupu do ministerské funkce, to v kontextu současné situace považuje za velmi pozitivní.

Detaily o navýšení státního rozpočtu jsou k dispozici zde

 

Kliknutím na štítek „nejčtenější 2024” pod titulkem článku najdete nejčtenější články z ostatních měsíců v roce 2024.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Z redakce