Připravili jsme pro vás malé ohlédnutí za právě končícím rokem. Místo, abychom vás o vánočních svátcích zahlcovali novými texty, tak vám každý den připomeneme nejčtenější články v daném měsíci v roce 2024. Přečtěte si, co vás nejvíce zaujalo v říjnu 2024.
1. Kdo by mohl získat Nobelovu Cenu?
Komu a za jaký objev bude letos udělena Nobelova cena? Kdo z českých vědců (působících v ČR či zahraničí) a za jaký objev má podle vás nejblíže tomu, aby v budoucnu získal Nobelovu cenu? Na tyto otázky jsme se zeptali renomovaných českých vědců.
Přečtěte si, kdo má podle nich šanci získat Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii, literaturu a ekonomii zde.
2. Kdo nahradí Evu Zažímalovou? Akademie věd ČR bude volit nového předsedu
Dne 24. března 2025 skončí druhé čtyřleté funkční období předsedkyni AV ČR Evě Zažímalové. Kdo chce Evu Zažímalovou nahradit? Jaký je program kandidátů? A jaké má předseda AV ČR vlastně pravomoci?
Přečtěte si více zde.
3. Rozhovory s kandidáty na předsedu AV ČR
Přečtěte si rozhovory s jednotlivými kandidáty: Liborem Grubhofferem, Radomírem Pánkem, Jiřím Pleškem, Pavlem Baranem a Davidem Honysem.
4. THE World University Rankings 2025: České školy potřebují zlepšit hlavně reputaci
Ve středu 9. října 2024 vyšly výsledky jednoho z nejuznávanějších žebříčků vysokých škol, který vydává britský magazín Times Higher Education – Times Higher Education World University Rankings (THE WUR). V žebříčku bylo hodnoceno i 17 českých univerzit – nejlépe dopadla Univerzita Karlova následovaná Masarykovou univerzitou a Českou zemědělskou univerzitou v Praze.
Výsledky žebříčku si přečtěte zde.
5. Jak české vzdělávací a výzkumné instituce posilují bezpečnost výzkumu?
Odolnost vůči nelegitimnímu ovlivňování ze strany rizikových států, jako je například Čína, se stává jednou z priorit výzkumného prostředí západních států. K jakým bezpečnostním opatřením ve vzdělávání a výzkumu přistupují české instituce?
Více čtěte zde.
6. Jiří Dědeček: Green Dealem jsme se zavázali splnit něco, na co nemáme technologie
Českou republiku, a potažmo celou Evropu, čeká změna energetické koncepce. Jiří Dědeček spolu s kolegou Petrem Krtilem z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR připravili nezávislé expertní stanovisko AVex, ve kterém podrobili Green Deal kritickému pohledu z pozice vědy.
Celý rozhovor najdete zde.
7. Blíží se revoluce v ukládání a sdílení vědeckých dat, vznikl Národní repozitář
Data nasbíraná vědci během jejich výzkumů hrazených z veřejných zdrojů se dají k dispozici ostatním kolegům z ČR i jiných zemí, aby je mohli dál využívat pro efektivnější a kvalitnější výzkum. Společná platforma pro ukládání, správu a sdílení vědeckých dat vznikla i v rámci České republiky a dál se rozvíjí.
Více o národním repozitáři si přečtěte zde.
8. THE World University Rankings 2024: České školy zaznamenaly zlepšení
Po vydání THE World University Rankings 2025 čtenáře zajímaly výsledky také předchozího ročníku.
Podrobnosti naleznete zde.
9. Univerzity stojí za téměř čtvrtinou evropských patentových přihlášek z ČR, říká Evropský patentový úřad
Nová studie Evropského patentového úřadu o vynálezech na evropských univerzitách ukazuje, že nejvyšší aktivitu vykazují univerzity v Německu, Francii, Velké Británii a Itálii. Polovina akademických patentů pochází od malé skupiny (5 %) univerzit. Česká republika zaujímá 18. pozici.
Detaily si přečtěte zde.
10. Letta, Draghi, Heitor – přehled velkých zpráv, které navrhují budoucnost VaVaI a vzdělávání
Rámcový program FP10 je nyní chtě či nechtě tématem všech bruselských událostí zaměřených na vědu, výzkum a inovace. V jeho kontextu se zástupci Evropské komise často v odpovědích odkazují na tři zprávy, které stihly od začátku roku 2024 zahýbat politickým prostorem Bruselu. Jsou jimi Lettova zpráva, Draghiho zpráva a nyní i čerstvě vydaná Heitorova zpráva.
Shrnutí obsahu zpráv naleznete zde.
Kliknutím na štítek „nejčtenější 2024” pod titulkem článku najdete nejčtenější články z ostatních měsíců v roce 2024.
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz