Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Jak dopadly tuzemské univerzity v žebříčku udržitelnosti?
Jak dopadly tuzemské univerzity v žebříčku udržitelnosti?

Připravili jsme pro vás malé ohlédnutí za právě končícím rokem. Místo, abychom vás o vánočních svátcích zahlcovali novými texty, tak vám každý den připomeneme deset nejčtenějších článků v daném měsíci v roce 2024. Začínáme lednem…

 

1. Výzkumné infrastruktury I: 32 infrastruktur získalo doporučení k financování

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo zápisy z hodnoticích komisí Výzvy č. 02_23_015 Výzkumné infrastruktury I, která měla uzávěrku žádostí v srpnu 2023. Třicet dva velkých výzkumných infrastruktur bylo doporučeno k financování, z toho 14 infrastruktur bylo doporučeno s výhradou, tedy s krácením rozpočtu.

Více čtěte zde.

2. AI napíše diplomku i článek. Antiplagiátorské programy to neodhalí 

Rok 2022 je klíčový pro evoluci systémů umělé inteligence. Kromě vizuálních systémů, které vytváří obrazy na základě kódu, došlo k velkému pokroku i v oblasti generování odborných textů pomocí algoritmů. Právě to může být problémem v etice vědecké práce a studentských plagiátů, protože nevíme, jak tyto práce odhalovat.

Pozn. red: Tento článek byl uveřejněn již v roce 2022, přesto stále patří k nejčtenějším.    

Více čtěte zde.

3. Extrémně produktivní vědci – (staro)nový problém současné vědy?

Věda se v poslední době potýká s nárůstem počtu extrémně produktivních vědců, jež mají na svém kontě enormní množství článků. Šampioni tak píšou až jeden článek každých pět dní včetně víkendů a svátků. Jak je to možné? A které země či obory tímto neduhem nejvíce trpí?

Nová analýza publikovaná v prosinci minulého roku na preprintovém serveru bioRxiv ukázala, že se za poslední dekádu více než zčtyřnásobil počet vědců, kteří mají na svém kontě více než 60 článků ročně. V poslední době se jedná především o vědce ze zemí, které nemají tak dlouhou historii vědecké práce a v touze zapsat se na světovou vědeckou mapu nepřímo podporují tento nešvar.

Více čtěte zde.

4. Kdo jsou nejvýznamnější osobnosti světové vědy za rok 2023?

Jaderná fyzička, ministryně i vědec, který odhalil podvody u svého kolegy – časopis Nature vydal svůj pravidelný žebříček Nature‘s 10. A letos přidal ještě něco navíc. Kdo jsou podle prestižního vědeckého časopisu nejdůležitější osobnosti, které letos formovaly svět vědy?

Přečtěte si zde.

5.Tomáš Pluskal: Vědec s černým páskem

Jako čerstvě vystudovaný informatik měl v Praze slušně rozjetou softwarovou firmu. Touha zdokonalit se v karate ho však zavála až do Japonska. Výlet se protáhl na deset let a kromě šestého danu si z něj přivezl i doktorát z molekulární biotechnologie a manželku.

Celý rozhovor si přečtěte zde.

6. MUNI reformuje hodnocení výzkumu. Chce minimalizovat nadužívání bibliometrie

Masarykova univerzita, jako první instituce z Česka a šestá na světě, zveřejnila plán, ve kterém určuje svou vizi změn v procesech hodnocení výzkumu, výzkumných pracovníků a organizací provádějících výzkum.

Jak bude vypadat Akční plán Masarykovy univerzity, si přečtěte zde.

7. České umístění v top 50 i slibný skokan: Jak dopadly tuzemské univerzity v žebříčku udržitelnosti?

UI GreenMetric World University Rankings je mezinárodním žebříčkem vytvořeným Universitas Indonesia. Od roku 2010 se toto hodnocení zaměřuje na úsilí univerzit v oblasti udržitelnosti a ekologického přístupu k životnímu prostředí. Které univerzity vládnou žebříčku a jak si vedly české vysoké školy?

Výsledky žebříčku a umístění českých vysokých škol najdete zde.

8. Analýza nejcitovanějších českých publikací od roku 1980 do současnosti

V článku Technologického centra Praha, který vyšel v magazínu ECHO 4-5/2023, sledují, jak se během uplynulých čtyř desetiletí změnil charakter publikací, na nichž se podíleli čeští autoři, konkrétně jak se měnily jejich počet, citovanost, oborové zaměření, a k jakým změnám došlo z hlediska intenzity mezinárodní či průmyslové spolupráce při vzniku těchto publikací.

Analýzu Jiřího Vaněčka a Daniela Franka si můžete prostudovat zde.

9. Jaroslav Miller: Novela přináší radikální reformu doktorského studia

Aktuálně se projednává nová úprava zákona o vysokých školách. Co tato novela obsahuje? A podaří se reformovat systém doktorského studia v Česku? I na tyto otázky jsme se ptali Jaroslava Millera, náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

Shrnutí toho, co novela přinesla, si přečtěte zde.

10. Markéta Mentelová: I kreativní průmysly potřebují inovovat

Creative HUB je jednou z inkubací, které nabízí inovativním startupům Agentura pro inovace a podnikání CzechInvest. Jak vypadají inovace v kreativním průmyslu? Jaké jsou trendy a jak si stojí právě v této oblasti Češi? Zeptali jsme se ředitelky Creative HUBu Markéty Mentelové.

Celý rozhovor naleznete zde.

 

Kliknutím na štítek „nejčtenější 2024” pod titulkem článku najdete nejčtenější články z ostatních měsíců v roce 2024, které budeme postupně do 1. 1. 2025 zveřejňovat.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Z redakce