Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Alžběta Ressnerová
Alžběta Ressnerová

Připravili jsme pro vás malé ohlédnutí za právě končícím rokem. Místo, abychom vás o vánočních svátcích zahlcovali novými texty, tak vám každý den připomeneme deset nejčtenějších článků v daném měsíci v roce 2024. Přečtěte si, co vás na portálu VědaVýzkum.cz nejvíce zaujalo v únoru 2024.

1. Pavel Kordík: Stát jako investor do akademických AI startupů? Jsme na to připraveni?

Toho, že je Česká republika poměrně úspěšná v budování technologických firem s globálním produktem, už si každý asi všiml. O nějakém miliardovém „exitu” nebo dalším investičním kole si přečteme téměř každý měsíc. Zdá se tedy logické podpořit začínající technologické firmy z našich daní a investovat tak do budoucí prosperity v této oblasti.

Proč si autor myslí, že je státní podpora startupů střet civilizací? Čtěte zde.

2. Daniel Münich: České výzkumné organizace pod drobnohledem

Hodnocení výzkumných pracovišť vyžaduje solidní informace. Mnohé z nich poskytuje unikátní on-line aplikace IDEA. Ta byla aktualizována o data z roku 2022 a rozšířena o několik nástrojů. Na oboru ekonomie Univerzity Karlovy osvětluji, co apka umí. Ukazuje zásadní rozdíl mezi publikačním výkonem a produktivitou, a proč jsou důležitá data o personální velikosti pracovišť v oborech.

Celou analýzu můžete prostudovat zde.

3. Nejcitovanější práce s českou stopou za rok 2023

Databáze Web of Science umožňuje hodnotit vědecké publikace na základě jejich citovanosti. Přinášíme analýzu nejcitovanějších článků s afiliací k českým výzkumným institucím za rok 2023. Data ukázala, že nejvíce citací sbírají mezinárodní týmy a vědci publikující z oboru klinické medicíny.

Která publikace byla označena jako hot papers? Čtěte zde.

4. Alžběta Ressnerová: CRISPR otvírá dveře léčbě genetických onemocnění

Doktorandka CEITEC VUT Alžběta Ressnerová v Innovative Genomics Institute v Berkeley zkoumala, jak dopravit „genetické nůžky“ na určený cíl v těle a odstranit nežádoucí mutaci, která způsobuje nevyléčitelnou nemoc. Kde jsou hranice při „editování“ lidí? Co znamená demokratizace genové terapie a jaký je recept vědkyně, která má v Americe už dvě nabídky na postdoka?

Celý rozhovor si přečtěte zde.

5. Daniel Münich: Na velikosti záleží II

Bez informací o personálním oborovém zázemí výzkumných pracovišť každé jejich hodnocení kulhá. Avšak informace o personálním zázemí je v Česku těžké získat. Vykazovací systémy na to stále nejsou nastaveny. A hodnocení založené pouze na základě počtu výsledků, bez přihlédnutí k velikosti pracovišť, může být velmi zavádějící. Zpravidla to ubližuje menším špičkovým pracovištím, která na sebe nemohou upozorňovat velikostí a počty publikací.

Další z úspěšných blogů najdete zde.

6. Marcela Linková: Rovnost neznamená, že vám nikdo nehází klacky pod nohy

Socioložka Marcela Linková stojí již více než 20 let v čele Narodního kontaktního centra – gender a věda. V rozhovoru jsme se bavily nejen o postavení žen na českých výzkumných institucích, ale také o Plánech genderové rovnosti a jejich úskalích.

Berou české výzkumné organizace genderovou problematiku vážně a naplňují Plány genderové rovnosti? Přečtěte si celý rozhovor a dozvíte se více.

7. Helena Illnerová: Biologické hodiny neudávají jen denní řád, ale slouží též jako kalendář

S Helenou Illnerovou, bývalou předsedkyní Akademie věd ČR, bývalou předsedkyní a dnes emeritní členkou Učené společnosti, jsme se sešly k dlouhému rozhovoru, který čtenářům rozdělujeme na dvě části, první se týká jejího oboru – chronobiologie. Čím ona sama přispěla k rozvoji tohoto oboru, co pro ni byl zasvěcující zážitek a jak hodnotí udělení Nobelovy ceny svému oboru?

Celý rozhovor si přečtěte zde.

8. Zlatuše Novotná: Považuji se za „zaléčenou workholičku”

Zlatuše Novotná stála nejen u zrodu Středočeského technologického institutu, ale ve vedení tamější projektové kanceláře, a následně jako koordinátorka pro strategická partnerství a mezinárodní vztahy, strávila šestnáct let. Nyní se ale rozhodla změnit profesi. Co radí novým projektovým manažerům? A co si odnáší z šestnácti let na CEITEC?

Celý rozhovor si přečtěte zde.

9. Ondřej Sotolář: Během mého výzkumu došlo k revoluci v oblasti AI. Uvidíme, kam to povede

Ondřej Sotolář se na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity věnuje například vlivu technologií na adolescenty a jejich psychiku. Téma je pro něj osobní, jelikož s manželkou vychovává dva malé syny. Během svého doktorského studia také získal, jako jeden z mála mužů, Pamětní grant Martiny Reoselové, který uděluje Nadační fond IOCB Tech mladým vědcům v oblasti přírodních věd, kteří se snaží skloubit vědu s péčí o děti v předškolním věku.

Celý rozhovor si přečtěte zde.

10. Josef Černohorský: AI není jen ChatGPT

Ondřej Sotolář se na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity věnuje například vlivu technologií na adolescenty a jejich psychiku. Téma je pro něj osobní, jelikož s manželkou vychovává dva malé syny. Během svého doktorského studia také získal, jako jeden z mála mužů, Pamětní grant Martiny Reoselové, který uděluje Nadační fond IOCB Tech mladým vědcům v oblasti přírodních věd, kteří se snaží skloubit vědu s péčí o děti v předškolním věku. 

Jakému vědeckému tématu se věnuje? A jak ho ovlivnilo rodičovství? Čtěte zde.

 

Kliknutím na štítek „nejčtenější 2024” pod titulkem článku najdete nejčtenější články z ostatních měsíců v roce 2024., které budeme postupně do 1. 1. 2025 zveřejňovat.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Z redakce