Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V polovině června vyšel aktuální žebříček Nature Index 2019, který hodnotí výkonnost institucí v oblasti přírodních věd. Česká republika jako celek zůstává na 26. místě, čeští zástupci v TOP 500, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova, si ale mírně pohoršili.

Vydavatelství Springer Nature pravidelně zveřejňuje žebříček nejlepších institucí podle jejich publikačního výkonu v 82 nejprestižnějších časopisech zařazených v databázi Web of Science. Seznam těchto elitních časopisů sestavují dva nezávislé panely. Jedná se tedy o hodnocení založené na malé části všech vědeckých publikací v přírodních vědách, které jsou ale vysoce citovány.

Výsledky je možné filtrovat dle čtyř hlavních oblastí přírodních věd a dle sektorů. Kromě institucí je možné zobrazit také výsledky pro celé země či regiony. Výstupy však nejsou normovány dle velikosti institucí nebo zemí. Podrobněji se metodologií a vypovídací hodnotou žebříčku zabýval ve svém blogu například Jiří Chýla.

Vloni jsme psali o tom, že Česká republika patří mezi 6 zemí, které si v posledních letech v žebříčku nejvýrazněji polepšily. Nejnovější výsledky však naznačují spíše stagnaci, například v Evropě ale zdaleka nejsme sami. Celkově Česku patří, stejně jako vloni, 26. místo na světě a 15. mezi evropskými státy. Z hlediska přepočítaného bodového skóru si ale o 3,6 procentního bodu pohoršilo.

Chinese Academy of Sciences headquarters 20170613183619

Ústředí Čínské akademie věd v Pekingu (foto: Wikimedia)

Mezi evropskými zeměmi s vyšším vědeckým výkonem zaznamenaly meziroční zlepšení výsledků jen Dánsko, Finsko či Portugalsko – ostatní státy stagnují, nebo se propadají na úkor jiných světových hráčů. Stále rychleji roste celosvětově druhá Čína (letos o 17 %), naopak prozatím stále první Spojené státy postupně ztrácejí. Dalšími zeměmi, které si výrazněji polepšily, jsou třeba Írán, Mexiko, Jihoafrická republika nebo Turecko.

V první pětistovce institucí má Česko – stejně jako v minulých letech – dva zástupce. Akademie věd České republiky nově zaujímá 172. pozici (vloni 158.). Mezi institucemi ve vládním sektoru je Akademie věd ČR již druhým rokem 19. na světě. Druhá česká instituce, Univerzita Karlova, se letos umístila celkově na 432. místě, o 10 příček níže než v roce 2018.

Celosvětově první místo již tradičně patří Čínské akademii věd, kterou následují Harvard University a Max Planck Society. Ta již vloni odsunula na čtvrtou příčku největší evropskou výzkumnou organizaci – francouzské CNRS. Zatímco čínský lídr své skóre oproti loňsku vylepšil o 7,5 procentního bodu, ostatní jmenované instituce dosáhly mírně horších výsledků. Také další čínské instituce v přední části žebříčku se meziročně výrazně zlepšují - Tsinghua University (+ 6,7 %), Nanjing University (+ 13,8 %), University of Science and Technology of China (+ 8,9 %), University of Chinese Academy of Sciences (+ 20 %), Zhejiang University (+ 13,4 %).

Na podrobné výsledky se můžete podívat zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Nature Index


Žebříček 2019 je sestaven z dat za období od 1. ledna do 31. prosince 2018.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí