Čína se poprvé v historii stala největším producentem vědeckých publikací, uvádí zpráva americké agentury US National Science Foundation. Překonala tím tak Spojené státy americké. USA ovšem i nadále investují největší objem prostředků do výzkumu a vývoje.
Zpráva americké agentury National Science Foundation, zveřejněná v polovině ledna, potvrzuje dlouhodobý tlak Číny a Indie na vůdčí postavení Spojených států, Japonska a zemí Evropské unie v oblasti výzkumu a vývoje. Čína za rok 2016 vyprodukovala 426,000 studií, což tvoří 18,6 % článků v databázi Scopus nakladatelství Elsevier. Vědci z USA za stejné období vypracovali 409,000 takovýchto vědeckých studií. Indie svým výsledkem překonala Japonsko.
Samostatnou kategorií je Evropská unie. Státy EU totiž dohromady vyprodukovaly přes 614,000 vědeckých studií.
Zdroj: National Science Foundation
Nutno však podotknout, že podle nedávno zveřejněné statistiky Retraction Watch mají Číňané také jedno nelichotivé prvenství, a to v absolutním počtu článků, které byly staženy kvůli skandálům v procesu peer-review hodnocení. Více než polovina stažených příspěvků mezi lety 2012 - 2016 pocházela právě z Číny.
Časopis Nature také uvádí, že Čína zatím nepřekonala USA v počtu nejcitovanějších článků. V tomto žebříčku vede Švédsko a Švýcarsko, Spojené státy americké jsou na třetím místě, Čína je až pátá.
Spojené státy podle údajů za rok 2015 i nadále drží prvenství v množství prostředků vynaložených na výzkum a vývoj. Jedná se o částku ve výši téměř 500 miliard amerických dolarů. Čína je hned na druhém místě. Do výzkumu a vývoje investovala přes 400 miliard amerických dolarů. Třetí zemí s největším množství vynaložených prostředků je Japonsko. Celá Evropská unie investovala do této oblasti více než 386 miliard dolarů. Nature ovšem upozorňuje, že zatímco investice Spojených států do výzkumu a vývoje stagnují, Čína je za poslední roky stále zvyšuje.
Zpráva National Science Foundation dále uvádí, že Spojené státy i nadále produkují největší počet absolventů doktorského studia v přírodních vědách a technologických oborech, ačkoliv počet mezinárodních studentů od roku 2000 klesl o šest procent.
Nejvíce patentových přihlášek (přes 1,3 milionu) bylo v roce 2016 podáno k Čínskému patentovému úřadu SIPO. USA obsadily druhé a Japonsko třetí místo žebříčku. Nejvyšší počet patentů na počet obyvatel je podáván v Německu.
Celou zprávu US National Science Foundation si můžete přečíst zde. Podívejte se také na náš seriál o statistikách výzkumu a vývoje v České republice za rok 2016.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz