V prvním díle jsme shrnuli základní statistiky o počtu zaměstnanců, vzdělání a výši příjmů v oblasti výzkumu a vývoje za rok 2016. Ve vládním a vysokoškolském sektoru pracuje ve výzkumu a vývoji nejvíce osob (po přepočtení na celé pracovní úvazky - FTE) v přírodních vědách (12 297). Do této oblasti se také nejvíce investuje. Za rok 2016 šlo o částku, která přesáhla 15,5 miliardy korun. V technických vědách je ve vládním a vysokoškolském sektoru zaměstnáno 5 169 lidí a investice do této oblasti přesáhly v roce 2016 šest miliard korun.
Počet pracovníků v medicínských oborech (3103) a v humanitních vědách (3186) je podobný. Zatímco do humanitních věd minulý rok putovalo 2,435 miliard, výdaje na výzkum a vývoj v medicíně a lékařských oborech činily 3,261 miliard. V oblasti sociálních věd pracuje 2 564 osob a výdaje na výzkum a vývoj zde dosáhly 2,09 miliard. Nejméně zaměstnaných je v rámci výzkumu a vývoje v oblasti zemědělských věd (1 981 pracovníků) a investovalo se zde 1,484 miliardy korun. Celkově bylo do vysokoškolského a vládního sektoru (kam spadá i Akademie věd ČR) za rok 2016 investováno téměř 31 miliard korun,což je výrazně méně než za rok 2015. Tehdy investice přesáhly hranici čtyřiceti miliard korun.
Nejvíce prostředků na výzkum a vývoj u nás ale dlouhodobě vynakládá podnikatelský sektor. Za rok 2016 se jednalo o částku 49,98 miliard korun. Je to také jediný sektor, ve kterém výdaje na výzkum a vývoj vzrostly. Zvětšuje se tak rozdíl v objemu podnikatelských a veřejných výdajů na výzkum a vývoj. Více si můžete přečíst zde.
Prostřednictvím přímé veřejné podpory se do výzkumu a vývoje investovalo minulý rok 27,98 miliard, přičemž největším poskytovatelem financí bylo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Největším příjemce přímé veřejné podpory byly jednoznačně vysoké školy. Nejvíce prostředků se investovalo do neorientovaného výzkumu (10,45 miliard korun) a všeobecného výzkumu na vysokých školách (6,82 miliard korun), přičemž největší díl prostředků získaly přírodní a fyzikální vědy.
Celou statistickou ročenku naleznete zde. Vědě, výzkumu a inovacím je věnována kapitola 23.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)