Již 20. ledna 2021 se uskuteční inaugurace nově zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Ten již představuje členy svého týmu, ve kterém má důležitou úlohu hrát i věda. Role předsedy Office of Science and Technology Policy (OSTP) a rovněž funkce prezidentského poradce se ujme genetik Eric S. Lander. Stane se tak poprvé v historii, kdy se tato pozice dostane na úroveň kabinetu.
Prezident vyslyšel hlasy mnoha vědců, kteří tento krok doporučovali. Ukazuje se, že role vědy získá na důležitosti, jak bylo slíbeno před volbami. Mohlo by se jednat o obrat o 180 stupňů. V Trumpově administrativě byla totiž doporučení vědců vládě často ignorována. Odcházející prezident dokonce ponechal pozici vědeckého poradce prázdnou celých 18 měsíců.
Joe Biden napsal Landerovi otevřený dopis, v němž vyjádřil pět klíčových otázek, na které se má OSTP zaměřit. Mezi výzvy podle něj patří řešení klimatické změny nebo zajištění toho, aby Spojené státy byly stále jedničkou v technologiích a průmyslu a udržely si svou pozici v soutěži s Čínou. Dále by se Lander měl zaměřit na zabezpečení stability vědy a výzkumu v USA nebo distribuci vědeckých poznatků mezi všechny Američany. Kromě toho se má Lander soustředit i na zapracování ponaučení z pandemie do systému veřejného zdraví.
Zbavit se onemocnění Covid-19 je priorita
Covid-19 je jeden z urgentních problému, které chce Biden řešit. Chce zvýšit přehled nad novými mutacemi viru SARS-CoV-2 a zintenzivnit vakcinaci Američanů. Nově zvolený prezident navrhl, aby Kongres vyčlenil 400 miliard dolarů na posílení reakce na pandemii, přičemž chce 160 miliard dolarů věnovat na vylepšení očkovacího schématu, rozšíření diagnostických testů či znásobení zdravotnických týmů.
Michael Osterholm, epidemiolog na University of Minnesota, který je v poradním týmu Covid-19, je nadšený, že nový prezident dal na rady od něj a dalších 15 odborníků: „Je to ten nejlepší počin, který jsem viděl v jakékoliv prezidentské administrativě. Dokonce to předčí i boj proti bioterorismu v letech 2001-2002.“
„Konečně se věda dostala zpět,“ říká Bruce Gellin, expert na očkování v Sabin Vaccine Institute. Stále ale apeluje, aby prezident vzal v úvahu realitu časové náročnosti tohoto procesu.
Biden bude vědu vždy vyzdvihovat
Eric S. Lander byl do své pozice jmenován ještě před prezidentovou inaugurací. Stalo se tak jenom čtyřikrát od doby založení OSTP v roce 1976. Vědecká obec si Bidenova rozhodnutí pochvaluje: „Eric Lander je skutečně renesanční vědec, má velký přehled v mnoha vědních oborech a rozumí jejich prolínajícím se vztahům,“ řekla Marcia McNutt, prezidentka National Academy of Sciences. A dodává: „Eric je inspirativním vědcem mezinárodního významu, který dokáže zajistit vědecké poradenství. Je to důležité zvláště nyní, kdy svět čelí komplexním výzvám, které vyžadují plné nasazení po stránkách přírodovědných, environmentálních, biomedicínských nebo technických.“
Při příležitost jmenování Landera zveřejnil prezident Biden také několik dalších jmen respektovaných vědců na klíčové pozice ve své administrativě. Spisovatelka a vědkyně v oblasti sociálních věd Alondra Nelson bude zástupkyní ředitele pro vědu a společnost v OSTP. Je prezidentkou Rady pro výzkum v sociálních vědách, zabývá se prolínáním vědy, techniky, sociálními nerovnostmi nebo rasismem.
Geofyzička Maria Zuber a laureátka Nobelovy ceny za chemii Frances H. Arnold budou fungovat jako spolupředsedkyně President's Council of Advisors on Science and Technology. Zuber, která je viceprezidentkou pro výzkum na MIT a členkou Národní vědecké rady, se jako první žena podílela na několika misích NASA zaměřených na mapování Měsíce, Marsu, Merkuru a několika asteroidů. Arnold je laureátkou Nobelovy ceny za chemii za rok 2018 za řízený vývoj enzymů. Studovala strojní a letecké inženýrství na Princetonské univerzitě. Poté pokračovala na univerzitě v Berkeley, kde získala doktorát z chemického inženýrství.
Bývalý poradce pro vědeckou politiku v American Association for the Advancement of Science Kei Koizumi bude personálním ředitelem OSTP a Narda Jones, právnička, která působila jako hlavní poradkyně pro technologickou politiku pro americký senátní výbor pro obchod, vědu a dopravu, bude ředitelkou legislativních záležitostí OSTP.
V čele National Institute of Health (NIH) zůstane Francis Collins, který osvětlil několik nemocí z hlediska genetiky a vedl mezinárodní Human Genome Project. Do čela NIH byl jmenován již v roce 2009 Barackem Obamou a tuto pozici zastával i za Trumpovy administrativy.
Do čela Environmental Protection Agency (EPA) byl v prosinci jmenován Michael Regan, expert na provázanost životního prostředí, ekonomiky a veřejného zdraví, který v agentuře pracoval v programu kvality ovzduší. Joe Biden totiž klade důraz na uzákonění ochrany životního prostředí a slíbil investovat dva biliony dolarů do klimatického plánu.
„Věda bude vždy v popředí mé politiky. Chci zajistit, aby vše, co uděláme, bylo na základě vědy, faktů a pravdy,“ vyjádřil se Biden. „Budu naslouchat těmto světově uznávaným vědcům. Spojíme své síly, abychom zastavili pandemii a znovu nastartovali ekonomiku. Vědecké poznatky pomohou Americe zajistit lepší zítřky a jsem velmi rád, že všichni oslovení vědci mou nabídku přijali.“
Autor: Vědavýzkum.cz (ED)
Zdroj: Nature (1, 2, 3), The New York Times, CNN, Science (1, 2)
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz