Americká vědkyně Frances Arnold minulý týden vydala prohlášení, v němž se omluvila za chybu ve svém nedávno vydaném vědeckém článku. V akademickém prostředí vzácné přiznání chyby se setkalo s pozitivním odezvou vědecké obce.
Vědkyně Frances Arnold z Kalifornského technologické institutu (Caltech) vydala minulý týden veřejné prohlášení, v němž oznámila stažení svého článku, který vyšel v časopise Science v květnu minulého roku. To přitom stále není úplně běžné - Arnold je vědkyní světové úrovně – je nositelkou Nobelovy ceny za rok 2018 za výzkum enzymů a v roce 2016 získala také ocenění Millennium Technology Prize.
Z prohlášení vyplývá, že vědecký článek byl stažen, protože výsledky experimentu, na němž je článek založen, nejsou reprodukovatelné. Autoři to zjistili mimo jiné i díky tomu, že se jim podařilo najít chybějící data v laboratorních zápiscích. V návaznosti na omluvu za chybu zveřejnila Arnold na svém twitterovém účtu i následující komentář: „Ačkoliv je to bolestné, je důležité to udělat. Omlouvám se všem. Když se článek odevzdával, byla jsem poněkud zaměstnaná a svou práci jsem neodvedla dobře.“
Stažení článku i její omluva se setkaly s výrazně pozitivní reakcí od ostatních výzkumníků a badatelů. Vědecká komunita ocenila upřímný a skromný přístup, který Arnold zvolila. Například astrobioložka Betül Kacar z University of Arisona to na Twitteru komentovala následovně: „Je to ta nejtěžší věc, ale právě tohle dělá pravý vědec. Díky za to objasnění!“
Aktuální událost také poukazuje na nyní hojně diskutovaný problém – krizi reprodukovatelnosti vědeckých výsledků. Se stále větším počtem vydávaných vědeckých článků chybí prostor k tomu, aby se vědecká fakta náležitě ověřovala. Například výzkum časopisu Nature z roku 2016 ukázal, že víc než 70 % dotázaných mělo někdy problém reprodukovat výsledky experimentu jiného vědce a více než 50 % mělo problém reprodukovat vlastní experimenty.
O problému reprodukovatelnosti se rozepisuje v jednom ze svých blogů také Dalibor Štys a ve svém komentáři se jím zabývá i Václav Hořejší.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Foto: Wikimedia
Zdroj: BBC, The Guardian
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz