Země jihovýchodní Asie v posledních letech ekonomicky nabývají na síle. Filipíny, Indonésie a další státy takzvaného Sdružení národů jihovýchodní Asie (Asean) volají po větších příležitostech pro zahraniční vědce. Dávají o sobě vědět ale i univerzity v Singapuru, Austrálii nebo Indii. Ty v posledním roce excelovaly v oblasti computer science.
Indonésie si momentálně drží 16. příčku mezi největšími ekonomikami na světě. Předpokládá se, že do roku 2050 jí však bude patřit místo čtvrté. Skvěle si vedou i Filipíny, které během posledních 10 let výkon své ekonomiky zdvojnásobily. Raymond Tan, vicekancléř pro inovace na De La Salle University v Manile, odhaduje, že financování vědy na Filipínách se od roku 2008 zvýšilo téměř desetinásobně. Proto univerzita, na které působí, ale i přibližně desítka dalších v zemi, začaly hledat institucionální partnery v Austrálii i v ostatních státech sdružení Asean. Indonéská vláda je na tom podobně. Významně podporuje místní vlajkovou loď University of Indonesia a zasazuje se o lepší spolupráci se zahraničními partnery.
Jak pro Filipíny, tak pro Indonésii je věda a výzkum momentálně prioritou, partnerství tak může pomoci nejen zvýšit jejich výkonnost, ale také lépe naplnit ekonomickou vizi zemí.
Penang konference – fórum, které se tento rok konalo podruhé v historii, bylo založeno právě s cílem podpořit vzdělávací a výzkumná partnerství mezi Austrálií a zeměmi Asean. Austrálie podle ostatních o hlubší spolupráci zatím příliš neprojevila zájem. To se má však nyní změnit. Krátkodobé příležitosti spolupráce mezi Austrálií a Filipínami se točí převážně kolem akademických výměnných programů na institucionální úrovni. Roli by měly hrát i postgraduální programy, jež mohou překonat jeden z problémů filipínské vědy – nízký zájem o doktorandské studium. Na fóru byly vyzdviženy i příležitosti pro výzkum podporovaný oběma zeměmi, který byl již v minulosti financován například v oblasti zemědělského výzkumu.
Singapur a Čína mají navrch v oblasti computer science
Podle žebříčku Times Higher Education World University Rankings udělaly tichomořské a asijské státy velký pokrok v oblasti počítačových věd. Čtyři instituce v regionu patří mezi 20 nejlepších na světě. Například National University of Singapore je v tomto oboru špičkou v celém regionu a celosvětově si drží 11. místo. Od minulého roku se zlepšila o čtyři příčky převážně díky nárůstu skóre v oblasti citací a v reputaci výuky a výzkumu. O tři příčky dopředu, z 16. na 13. pozici, poskočila i Nanyang Technological University.
Polepšily si nejen singapurské univerzity. Dobře si vedly i ty čínské. Dvě místa v první dvacítce nově obsadily Tsinghua University a Hong Kong University of Science and Technology. Data z databáze Elsevier – Scopus například ukazují, že Čína v letech 1998 až 2017 publikovala více článků o umělé inteligenci než kterýkoli jiný národ, zatímco další asijská velmoc – Indie v této oblasti realizovala více výzkumných projektů než Velká Británie.
Zástupci obou nejlidnatějších asijských zemí, čínský prezident Si Ťin-pching a indický premiér Nárendra Módí, se navíc v říjnu minulého roku sešli, aby se pokusili znovu navázat spolupráci, kterou oslabilo napětí kvůli hraničním a obchodním sporům.
Autor: Vědavýzkum (BK)
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz