Aktuální vydání prestižního žebříčku společnosti Quacquarelli Symonds opět vede Massachusetts Institute of Technology (MIT). Do hodnocené tisícovky škol se letos dostalo deset zástupců z tuzemska, stejně jako tomu bylo v minulém roce. Žebříček mezi českými školami znovu vede Univerzita Karlova následovaná VŠCHT Praha a ČVUT v Praze. Řada českých škol v hodnocení lehce poklesla, některým se ale přeci jen podařilo umístění vylepšit.
Žebříček univerzit sestavovaný každoročně společností Quacquarelli Symonds patří k těm nejprestižnějším srovnáním světových univerzit. QS World University Rankings každoročně hodnotí tisícovku nejlepších světových vysokých škol podle šesti kritérií. Největší váhu (40 %) přikládá akademické reputaci určované na základě expertního šetření mezi téměř 100 tisíci respondenty. Mezi další indikátory patří hodnocení zaměstnavatelů (10 %), podíl studentů na jednoho akademika (20 %), míra citovanosti vědců (20 %), nebo podíl zahraničních zaměstnanců (5 %) a studentů (5%).
Neporazitelný Massachusetts Institute of Technology (MIT)
Již od roku 2012 si první příčku prestižního žebříčku drží Massachusetts Institute of Technology (MIT). Letos jej následuje University of Oxford, která se minule umístila na páté příčce, kde ji aktuálně vystřídala Harvard University. Trojici pak uzavírá Stanford University, která si tak oproti minulému roku o jednu příčku pohoršila.
Celkově se v top desítce žádné překvapení nekoná. Stejně jako obvykle přední příčky žebříku patří americkým a britským univerzitám. V první desítce se tak letos umístilo pět amerických škol, čtyři britské a jeden zástupce kontinentální Evropy, a to ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology, který je na osmé příčce.
České školy si spíše pohoršily. Nejde ale o zásadní propad
Stejně jako v minulém roce se do první tisícovky žebříčku dostalo celkem deset českých škol. Již tradičně je z nich nejvýše umístěna Univerzita Karlova, které se v minulém hodnocení dokonce podařilo poskočit z 291. pozice na 260. příčku. Z té letos lehce klesla na 266. místo. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze zůstává druhá, ale také zaznamenala pokles – z 342. příčky klesla na 373. místo.
Lehký sestup oproti minulému roku zaznamenaly i Univerzita Palackého v Olomouci (601. – 650.) a Vysoké učení technické v Brně (701. – 750.). Hodnocenou tisícovku uzavírají z českých zástupců Česká zemědělská univerzita v Praze, která si od minulého roku drží stejnou pozici, tedy 800. – 1000. a na stejné pozici jsou letos také Mendelova univerzita v Brně (v minulém roce se přitom umístila na 701. až 750. pozici), Technická univerzita v Liberci (minule na 751. až 800. příčce) a Univerzita Hradec Králové, která v minulém hodnocení vůbec nebyla zařazena. „Ne každá univerzita má možnost být v tomto žebříčku hodnocena, a proto jsme hrdí, že Univerzita Hradec Králové toho dosáhla. Je zřejmé, že se neustále zlepšujeme. Díky mým kolegům, ale také díky našim studentům, jsme stále viditelnější, “ říká rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča.
Naopak lepší umístění než v minulém roce se podařilo získat Českému vysokému učení technickému v Praze, které se ze 432. příčky probojovalo na 403. místo. „Celková 403. pozice je dosud nejlepším umístěním ČVUT v historii hodnocení QS World University Rankings. Výrazný posun percentilu znamená, že ČVUT patří mezi 31 % nejlépe hodnocených univerzit. Vzestup odráží kvalitní práci všech zaměstnanců a studentů ČVUT a jejich stále aktivnější zapojení do výzkumných a inovačních aktivit. To přináší ovoce ve formě vyšší akademické reputace, což je významné hodnotící kritérium. Postup u tohoto kritéria ze 456. na 427. místo je signifikantní, protože tvoří 40 % celkového hodnocení,“ uvedl k umístění v žebříčku rektor ČVUT Vojtěch Petráček. O něco lepší pozici vybojovala také Masarykova univerzita (z 591. až 600. příčky na 551. – 560. místo).
Za hranicemi hodnocené tisícovky univerzit zůstaly Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Ostravská univerzita, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Západočeská univerzita v Plzni a Univerzita Pardubice, která se v minulém roce do hodnocené tisícovky probojovat dokázala.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Zdroj: TopUniversities.com a ČVUT v Praze
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz