Americký prezident Donald Trump zveřejnil 16. března svůj předběžný rozpočtový plán. Začíná výrazná změna v prioritách Spojených států a pro některé výzkumné směry to nevypadá dobře.
Mnohé výzkumné instituce v USA čekají výrazné finanční škrty. S dvojciferným poklesem financování musí počítat například Agentura pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency - EPA) nebo National Institutes of Health (NIH).
Jedna z největších lékařských výzkumných institucí na světě by měla snížit svůj rozpočet o 18 %. Trumpova administrativa navíc volá po výrazné reorganizaci a zeštíhlení jejích 27 institutů a center. Jednoznačně největší škrty pak Bílý dům plánuje pro vládní agenturu EPA. Její 8.3 miliardový rozpočet se má snížit o 31 % a měla by se rozloučit s více než 3000 z 15 tisíc zaměstnanců. Její výzkumnou sekci pak čeká pokles prostředků z aktuálních 483 na 250 milionů dolarů.
Mnozí američtí výzkumníci i obhájci vědy varují, že plánovaný rozpočet ohrožuje americké prvenství v oblastech, jakými je výzkum změny klimatu nebo rakoviny. Současně může mít závažné důsledky pro americkou společnost. Mezi její nejvýraznější současné hrozby totiž patří infekční onemocnění, klimatické změny a energetická produkce, tedy oblasti, které se neobejdou bez kvalitního výzkumu.
Rozpočtové škrty ještě nejsou zcela definitivní. V několika příštích měsících totiž bude probíhat vyjednávání v Kongresu, které může podobu Trumpova finančního plánu ještě výrazně proměnit.
Další podrobnosti naleznete v článku na stránkách časopisu Nature.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz