Spojené království již brzy čekají předčasné volby. Britská Královská společnost při této příležitosti vydala manifest, v němž nastiňuje klíčové kroky, které musí příští vláda podniknout, aby plně využila potenciál vědy k řešení nadcházejících společenských výzev.
Autoři manifestu upozorňují na nezpochybnitelnou roli výzkumu a inovací, které posilují národní ekonomiku a vytvářejí nová pracovní místa. Nejen britská společnost bude v následujících letech čelit velkým společenským výzvám, jako jsou důsledky čtvrté průmyslové revoluce, klimatické změny a stárnutí populace. Pokud se má Velká Británie s těmito výzvami vyrovnat, musí příští vláda podle výzvy potvrdit svůj závazek a poskytnout vědě adekvátní podporu.
Klíčové kroky pro příští britskou vládu jsou podle manifestu Královské společnosti následující:
- Zajistit pro vědu příznivý výsledek Brexitu, a to včetně plné účasti v novém rámcovém programu Horizon Europe.
- Zvýšit investice do vědy na 3 % HDP do roku 2030, přičemž veřejné výdaje by měly tvořit alespoň 1 % HDP.
- Zlepšit britský imigrační systém tak, aby umožnil výměnu lidí a myšlenek.
- Prosadit takové politiky a finanční nástroje, které umožní dosáhnout nulových emisí uhlíku.
- Reformovat vzdělávací systém, aby poskytoval vhodné kompetence pro budoucí trh práce.
- Podporovat vývoj nových technologií a využití jejich potenciálu pro veřejné blaho.
Prosazení těchto kroků by přitom pro příští vládu neměl být nepřekonatelný problém, důvěra britské veřejnosti ve vědu je totiž poměrně vysoká. Jak píše prezident Královské společnosti Venkatraman Ramakrishnan v dopise zaslaném lídrům čtyř nejvýznamnějších politických stran, podle nedávného výzkumu The British Social Attitudes více než tři čtvrtiny Britů souhlasí s tím, že věda a nové technologie přinášejí zdravější, jednodušší a komfortnější způsob života, a více než čtyři pětiny věří, že vědci svou práci odvádějí s cílem sloužit veřejnosti.
„Věda je jedním z nejcennějších britských národních aktiv, ale příliš dlouho byla považována za samozřejmost. Je to motor, který pohání Velkou Británii vpřed, činí ji zdravější, bohatší a moudřejší. Nyní je třeba investovat, abychom její potenciál využili naplno,“ apeluje v dopise Ramakrishnan, který v roce 2009 získal Nobelovu cenu za chemii a národní akademii věd vede od roku 2015.
Celý manifest a související dokumenty naleznete zde.
Můžete se podívat také na záznam předvolební debaty k vědě, kterou pořádala Královská společnost 19. listopadu a jíž se zúčastnili mluvčí Konzervativní strany (Stephen Metcalfe), labouristů (Chi Onwurah) a liberální demokracie (Sam Gyimah):
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: The Royal Society
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz