Snahy prezidenta Joea Bidena předělat americkou politiku výzkumu a vývoje minulé pondělí zřejmě narazily. Interní vyšetřování Bílého domu totiž potvrdilo, že vrchní vědecký poradce Eric Lander ponižoval své podřízené.
O vyšetřování jako první informoval v pondělí 7. února zpravodajský server Politico. Ten uvedl, že Washington našel důkazy o nevhodném jednání se zaměstnanci v Landerově oddělení vědecké a technologické politiky (OSTP). To je však v rozporu s Bidenovým příslibem, který prezident učinil na začátku svého loňského nástupu do úřadu. Tehdy pronesl, že propustí kohokoliv ze svého týmu, kdo bude týrat zaměstnance, jak to prý dělal Trump. „Nedělám si legraci, když řeknu toto: Pokud se mnou pracujete a někdy uslyším, že se chováte k jinému kolegovi neuctivě, slibuji vám, že vás na místě vyhodím. Na místě. Žádné jestli, nebo ale,“ řekl Biden loni v lednu.
Lander, který byl i ve vládě bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, se v dopise spolupracovníkům za své chování omluvil, nicméně minulé pondělí to ještě vypadalo, že jej administrativa plánuje ve funkci ponechat. „Projednáváme závažnost této věci a prezidentovo očekávání, že budou veškeré interakce mezi personálem vedené s úctou,“ komentoval záležitost Bílý dům.
Podrobnosti o Landerově chování byly zveřejněny až s odstupem. K dalšímu politickému tlaku ohledně propuštění vědce vyzval předseda Demokratické strany a nejvýše postavený republikán ve sněmovním výboru pro vědu, vesmír a technologie. Ve společném dopisu požádali Bílý dům o kopii vyšetřovací zprávy a o schůzku zaměstnanců. Ten samý den vydala prohlášení také American Association for the Advancement of Science, ve kterém anulovala pozvání vědce, jenž před dvěma lety obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy, na její výroční konferenci ve Filadelfii. V něm se uvádí, že „se nechová způsobem, který by se hodil pro vědce nebo vědeckého vůdce – natož pro vládu na úrovni kabinetu.“
Poškodí odchod Landera rozjednané americké vědní cíle?
Už loni v září si přitom na jeho chování měla stěžovat jeho tehdejší právní poradkyně Rachel Wallace. Politico uvádí, že tyto důkazy mimo jiné svědčily o šikaně Wallace, která je součástí americké vlády od časů prezidentství Billa Clintona. Na ponižující komunikaci s Landerem si údajně stěžovaly i jiné ženy. Podle Bílého domu ho ale vyšetřování neusvědčilo z diskriminace na základě pohlaví. Server ScienceBussines zase napsal, že Lander v minulosti zlehčoval přínos dvou vědkyň k objevu technologie úpravy genu CRISPR-CAS9. Sám Lander si získal mezinárodní slávu jako vedoucí úspěšného projektu Human Genome Project.
Minulý týden přitom uznávaný vědec ještě stál po boku prezidenta, když Biden ohlašoval oživení federálního programu boje proti rakovině. V plánu je také masivní navýšení rozpočtů vlády USA na výzkum a rovněž kroky, které zahraničním vědcům a inženýrům usnadní pobyt v Americe po jejich univerzitních studiích. Lander zároveň zahájil sérii jednání s dalšími vědeckými velmocemi – od Japonska po Francii – s cílem posílit vědeckou spolupráci po čtyřech letech Trumpova pohrdání vědou. A úspěšně se mu podařilo potlačit předchozí snahu USA prověřit americké výzkumníky ohledně jejich spojení s Čínou. Zatím není jisté, zda aféra oslabí schopnost administrativy prosadit její navrhované rozpočty právě na výzkum a vývoj.
Landerova rezignace vstoupí v platnost 18. února, „aby byl umožněn řádný převod“ povinností. Jeho odstoupení představuje dosud nejvýraznější odchod z prezidentova týmu.
„Bylo mi velkou ctí sloužit jako váš vědecký poradce a pracovat s mimořádně talentovanými kariérními i nekariérními kolegy v Úřadu pro politiku vědy a technologie,“ napsal Lander v dopise prezidentovi. Biden k jeho rezignaci napsal, že doufá, že Lander bude i v nadcházejících letech významně přispívat vědecké komunitě.
Autor: Vědavýzkum.cz (BK)
Zdroje: ScienceBusiness, CNN, Politico, Scientific American
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz