Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Tak jako každý rok, i letos začátkem září vyšel nový žebříček Times Higher Education World University Rankings. První dvacítce vévodí školy z USA, Čína pak posiluje svůj vzestupný trend z minulého roku. Pro Česko letos žebříček dopadl hůře než v předchozím roce. 

Covid-19 se otiskl i do výsledků žebříčku

Podle nejnovějšího žebříčku THE World University Rankings si univerzity, které publikovaly výzkum kolem onemocnění covid-19, významně navýšily citační dopad. Stále je však brzy na to říct, zda je to jen dočasná změna kvůli aktuální pandemii, anebo zda půjde o trvalý trend.

„Výzkum onemocnění covid-19 a zejména práce na očkovacích látkách byly prioritou číslo jedna všude na světě. Některé publikované práce posbíraly až 20 000 citací. Vzhledem k tomu, že THE využívá jako základ žebříčku sběr dat během 5 let, bude dopad pandemie ještě nějaký ten rok patrný,“ říká David Watkins, vedoucí analytik v THE, který poukazuje na to, že hodnocení univerzit vychází z údajů o výzkumu z let 2016 až 2020 a citací sledovaných v letech 2016 - 2021.

České vysoké školy zaznamenaly pokles

Za poslední dva roky české školy stagnovaly a umisťovaly se na přibližně stejných pozicích. Proto je sestup našich univerzit překvapením. Tradičně první Univerzita Karlova se ze 401. – 500. pozice posunula na 501. – 600. Minulý rok byla srovnatelná například s University of Bordeaux nebo University of Bremen, ty nyní naopak postoupily výše. Tento rok sdílí Univerzita Karlova místo například s australskou Charles Darwin University nebo americkou Clark University.

Masarykova univerzita (MUNI) také spadla z 601. – 800. místa na 801. – 1000. příčku. Minulý rok byla nastejno s řeckou Aristotle University of Thessaloniki, která si příčku udržela. THE 2022Nyní sdílí místo, stejně jako minulý rok, se srbskou University of Belgrade anebo nově například s americkou University of Memphis.

Stejný skok dolů jako MUNI zaznamenala i Univerzita Palackého v Olomouci (na 801. – 1000. příčku). Letos znovu se do první tisícovky vešla také Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, která si udržela stejné místo v řebříčku jako minulý rok.

Když výsledky žebříčku pro České vysoké školy shrneme, zjistíme, že žebříček THE 2022 byl spíše rokem pozvolného poklesu. Nicméně i přes to se stejně jako loni udržely čtyři české vysoké školy v první tisícovce. Celkově se tento rok do žebříčku probojovalo 19 českých vysokých škol, což je o jednu více než minulý rok.

Čínské školy nabírají na důležitosti

Největší skokový nárůst skóre v citačním dopadu v absolutním vyjádření mají instituce Capital Medical University, Wenzhou Medical University a Wuhan University. Všechny jsou v pevninské Číně a došlo ke zvýšení jejich skóre o více než 30 bodů.

Zvýšení citací je součástí trendu pokračujícího vzestupu Číny. Ukazuje se, že vylepšení je ale vesměs díky čínským elitním univerzitám. To znamená, že vzestup může být zapříčiněn právě pandemií a s ní souvisejícím výzkumem. Nicméně pokud se začnou objevovat v žebříčku i méně známé univerzity a pozice si budou dlouhodobě držet, může se jednat o výrazný čínský pokrok.

„Z dlouhodobého hlediska očekávám, že skokový nárůst citačního dopadu bude nadále pokračovat i po současné pandemii. A to zejména proto, že Čína již je globálním lídrem ve vědeckém publikování. Čína si také pomáhá globální spoluprací napříč obory. To také vede k upevnění pozice v THE žebříčku,“ řekla Jenny Lee, profesorka Centra pro studium vysokého školství na univerzitě v Arizoně.

Analytický tým THE zjistil, že 19 institucí vykázalo nárůst ve skóre citovanosti mezi žebříčkem vydaným loni a tento rok. Jedenáct z těchto institucí je čínských, respektive jedna z nich je z Tchaj-wanu a další z Hongkongu. Čína tím jenom prohlubuje trend z minulého roku, kdy zaznamenala velký vzestup. Pevninská Čína se nyní dostala do první pětice zemí s nejlépe umístěnými univerzitami, přičemž pro hodnocení se počítá z TOP 200. Předstihla Kanadu a nyní je na stejné úrovni jako Nizozemsko.

Dalším indikátorem vzestupu Číny je, že má letos vůbec poprvé dvě univerzity v první dvacítce. Pekingská univerzita a Univerzita Tsinghua se dělí o 16. místo poté, co stouply o sedm a o čtyři místa.

První desítka patří až na dvě výjimky USA, reformy v rozvojových zemích nesou ovoce

Na prvním místě se již pošesté umístila University of Oxford. Je ale možné, že prvenství uhájila také díky výzkumu vakcíny proti covid-19. Další anglickou školou je University of Cambridge na sdíleném pátém místě. Druhé a čtvrté místo obsadily Harvard University společně s California Institute of Technology a dále Stanford University. Takže první desítku tradičně ovládly americké školy.

Evropské kontinentální univerzity, které se umístily do první čtyřicítky, jsou ETH Zurich (15. místo), LMU Munich (32. místo) a Karolinska Institute (39. místo).

Reformy a investice do vysokoškolského vzdělávání v mnoha rozvojových zemích, včetně Egypta a Malajsie, začínají nyní nést své ovoce. Například Saúdská univerzita krále Abdulazize se poprvé umístila v TOP 200.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (ED)

Zdroj: Times Higher Education

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí