Jaké budou možnosti spolupráce ve vědě po brexitu? Britská Královská společnost a nadace Wellcome Trust navrhly projekt budoucího partnerství (Future Partnership Project) mezi Evropskou unií a Velkou Británií ve výzkumu a inovacích. Podporu mu vyjádřilo 52 vědeckých akademií a výzkumných institucí z celé Evropy.
„Akademie věd vyjadřuje tomuto projektu velkou podporu a chce se v něm aktivně podílet,“ řekla členka Akademické rady AV ČR Hana Sychrová.
„Vzhledem k tomu, že Velká Británie a Evropská unie se připravují na definování svých budoucích vztahů, vítáme jejich společné úsilí, abychom zajistili, že budeme nadále úzce spolupracovat. Jako zástupci výzkumných komunit v rámci širšího evropského výzkumného prostoru jsme sjednoceni v touze po ambiciózním partnerství v oblasti výzkumu a inovací. Je zásadní, abychom dokázali spolupracovat, abychom řešili výzvy, kterým čelí naše společnost, zachovali naše životní prostředí pro budoucí generace a budovali průmyslová odvětví budoucnosti,“ stojí například ve společném prohlášení vědeckých institucí.
Prohlášení Future Partnership Project zvláště zdůrazňuje klíčovou roli výzkumu a inovací v Evropě, pružné podmínky při cestování vědců mezi Evropskou unií a Británií a zapojování Velké Británie do Evropského výzkumného prostoru prostřednictvím evropských výzkumných programů i po roce 2020. Budoucí úspěšné partnerství bude také záviset na účinné podpoře evropských politik. Velká Británie v závěru dokumentu deklaruje své silné vazby na Evropskou unii a další partnery na celém světě, které budou pokračovat i po odchodu Spojeného království z Unie.
Zdroj: Akademie věd ČR
Velká Británie na začátku tohoto roku vyjádřila prostřednictvím delegace jednoznačný zájem o českou vědu a o spolupráci s Akademií věd ČR. Přečtěte si také o dosavadních možnostech britských týmů čerpat prostředky z programu Horizont 2020.
- Autor článku: ne