
Český statistický úřad
Český statistický úřad je ústředním orgánem státní správy ČR, který zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Zajišťuje také vzájemnou srovnatelnost statistických informací ve vnitrostátním i mezinárodním měřítku. Statistikám v oblasti výzkumu a vývoje se věnuje Oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti na Odboru statistik rozvoje společnosti. ČSÚ provádí pravidelné šetření o VaV a publikuje celou řadu zpráv, analýz a komentářů včetně každoroční obsáhlé publikace "Ukazatele výzkumu a vývoje". ČSÚ tak pomocí statistických nástrojů a analytické činnosti vytváří komplexní obrazu o rozvoji výzkumu a vývoje v České republice v kontextu dalších makroekonomických a strukturálních ukazatelů.
V roce 2020 získaly soukromé podniky z veřejných zdrojů na výzkum a vývoj 7,6 mld. Kč. Zatímco dotace na podnikový výzkum a vývoj ze státního rozpočtu a ze zdrojů EU zůstaly v obdobné výši jako v roce 2019, daňová podpora této činnosti poklesla o 23 % na 2,1 mld. Kč. Jde o nejnižší hodnotu od roku 2012.
V letech 2011–2020 bylo na výzkum a vývoj vynaloženo ze státního rozpočtu prostřednictvím účelové podpory jednotlivých projektů 153 mld. Kč. Částku 147 mld. Kč pak získaly na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace prostřednictvím institucionální podpory.
Výdaje na výzkum a vývoj v Česku dosáhly v roce 2020 rekordní částky 113,4 miliardy korun, výrazně se však zpomalilo tempo jejich růstu. Nárůst počtu pracovníků ve výzkumu a vývoji se téměř zastavil. Český statistický úřad zveřejnil podrobné údaje o výzkumu a vývoji v České republice za minulý rok.
V období 2016–2018 inovovalo v Česku své produkty nebo podnikové procesy 47 % podniků, ve skupině velkých podniků to bylo 74 %. Inovace firmy nejčastěji provádějí ve vlastní režii.
Díky daňovým odečtům na výzkum a vývoj ušetřily v roce 2018 firmy 2,6 miliard korun. Celková částka uplatněné daňové podpory se v posledních letech výrazně nemění. Počet podniků využívajících nepřímou podporu VaV však již od roku 2015 klesá. V roce 2018 odečet uplatnilo 1 037 podniků.
Nejúspěšnějším domácím regionem v oblasti vědy, výzkumu a informačních technologií je hlavní město Praha, následované s větším odstupem Středočeským a Jihomoravským krajem. Především v oblasti kvalifikovaných lidských zdrojů a výzkumu k rozvoji pozitivně přispívají krajská města, kde sídlí významné univerzity či veřejné výzkumné instituce nebo klíčové podniky s vlastními vývojovými centry.
Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) se díky celoživotní práci profesora Antonína Holého těší značnému přílivu financí. Jen v roce 2016 do něj směřovalo na licenčních poplatcích za patenty více než 3,2 mld. Kč. V rámci domácích poskytovatelů licencí na patenty je tak vysoká částka bohužel ojedinělým úkazem.
Výdaje na výzkum a vývoj na území České republiky meziročně vzrostly o deset miliard. O rekordní čísla se největší měrou zasloužily podniky pod zahraniční kontrolou.
Český statistický úřad již od roku 2008 ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví publikuje podrobné údaje o úrovni patentové aktivity na území České republiky. U příležitosti aktualizace dat za rok 2017 připravil shrnutí aktuálních údajů. Přečtěte si druhou část věnovanou patentové aktivitě na mezinárodní úrovni.
Český statistický úřad již od roku 2008 ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví publikuje podrobné údaje o úrovni patentové aktivity na území České republiky. U příležitosti aktualizace dat za rok 2017 připravil shrnutí aktuálních dat, jehož první část si můžete přečíst zde.
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- Následující
- Konec