Jak skloubit vědeckou kariéru v zahraničí s partnerským životem? Lze najít ideální místo pro oba? O kolik složitější je cestovat s dětmi? To je jen několik z mnoha témat, o kterých se mluvilo na další debatě ze série #Czexpatsonline, jež pořádá iniciativa Czexpats in Science.
Ve čtvrtek 16. června v podvečer proběhlo další setkání ze série #Czexpatsonline. Tentokrát na téma Partnerské vztahy a cestování za vědou. Své zkušenosti sdílela pětice vědců s různými životními osudy.
Debatu moderovala Eliška Koňaříková (vlevo nahoře). Své zkušenosti sdílela Karolína Korvasová, Jakub a Markéta Tomkovi, Jana Škerlová a Radek Holeňák. Zdroj: freepik.com a Czexpats in Science.
Jak hledat pozici v zahraničí?
„Nebojte se kontaktovat vybrané laboratoře a konkrétní lidi, i když na internetu nemají vypsané pozice, často je lze pro vás vytvořit,“ sdílela své zkušenosti s hledáním pozic v zahraničí matematička Karolína Korvasová, která studovala na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a Utrechtské univerzitě v Nizozemsku. Poté odjela s manželem na rok do Austrálie, kde si našla výzkumnou stáž. Doktorát začala na pražském ČVUT, manžel ale získal pozici v Německu, a tak se za ním odstěhovala a nastoupila na Ph.D. do Výzkumného centra Jülich. V lednu loňského roku se vrátila na Matfyz UK a zabývá komputační neurovědou. Více o její cestě i výzkumu si můžete přečíst v rozhovoru v magazínu UK Forum.
Zapojte se do místních komunit
„Jednoznačně doporučuji zapojit se do místních komunit i mimo laboratoř, já jsem si tak našel bydlení i budoucí manželku, se kterou teď máme dvoutýdenního syna,“ radil Radek Holeňák, který během magisterského studia na Vysokém učení technickém v Brně odjel na povinnou stáž do švédské Uppsaly. „Během stáže jsem udělal dobrý dojem na vedoucího laboratoře, který mi nabídl Ph.D. pozici. Rozhodování bylo jednoduché, protože dobrý dojem jsem udělal i na jednu slečnu, budoucí manželku. V Brně jsem dokončil magistra a vrátil jsem se na univerzitu ve švédské Uppsale, kde jsem nyní Ph.D. studentem v oboru interakce iontů s pevnými látkami. A neměnil bych. Mít dítě ve Švédsku je skvělé.“ Co plánují dál? „To se uvidí, ale zvažujeme i návrat do Česka. Manželka je z Jihoafrické republiky a rodinu má v Africe, Austrálii a ve Velké Británii, ale není z akademického prostředí, je učitelka, což z hlediska hledání práce přináší obrovskou flexibilitu.“
Rodina na prvním místě
Vědecká i společná životní cesta manželů Markéty a Jakuba Tomkových začala na Matfyzu Univerzity Karlovy, kde studovali informatiku. Následně oba získali stipendium a na doktorát odešli na Oxford, kde několik let působili i jako postdoktorandi – Markéta v projektech propojujících informatiku s nádorovou biologií a Jakub s kardiologií. Od loňského února oba bádají na University of California. „Tím, že každý děláme jiný obor, je výběr špičkových pracovišť, kde bychom mohli oba pracovat, značně omezen. Většina špičkových míst je zaměřena buď na kardio nebo rakovinu. Oxford je jako jedno z málo měst vynikající v obou tématech a sjíždí se tam ti nejlepší z celého světa.“ Oba ale mají jasno, že chtějí být spolu a vztah na dálku, který je pro některé vědecké páry častý, u nich nepřipadá v úvahu: „Jsme připraveni dělat kompromisy, protože za žádnou cenu nechceme žít zvlášť. Navíc máme tříletého syna, ale i bez něho bychom nemohli být bez sebe,“ sdíleli. Při hledání pozic tak mají jednoduché pravidlo: „Pro jednoho to musí být ideální místo a pro druhého alespoň rozumně dobré. A v příštím výběru si to otočíme. A často se ukáže, že i to ‚neideální‘ řešení je ve výsledku obrovským přínosem.“ I s nimi již vznikl samostatný rozhovor v rámci seriálu Czexpats z UK.
Klíčová je flexibilita
Biochemička Jana Škerlová vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a Ph.D. dělala v Laboratoři strukturní biologie na ÚOCHB. Během doktorátu se vdala za kolegu z ústavu a po obhajobě se jim narodila dcera. „Odjezd do zahraničí mi na začátku přišel nereálný – manžel stále dokončoval doktorát a bylo těžké plánovat. Nakonec se ale objevil grant, který pro oba zajistil financování na dva roky a byl podmíněn návratem na domovskou instituci, což nám dalo určitý časový plán a stabilitu,“ vzpomínala Jana, která s manželem a malou dcerou strávila dva roky na Stockholm University. Proč právě tam? „Chtěla jsem zůstat v Evropě a bylo pro mě důležité, abych vedoucího laboratoře alespoň trochu znala i po lidské stránce, a to se potkalo právě ve Švédku. Manžel pak hledal v okolí.“ Při odjezdu do zahraničí doporučuje: „Ptejte se, hledejte a nebojte se. Vhodnou alternativou mohou být i krátké mobilitní granty.“
Po moderované debatě následoval již tradiční neformální networking v Gather.town.
Co dále rezonovalo?
- Ptejte se, ideálním zdrojem informací je mapa Czexpats, kde najdete lidi, kteří mají zkušenosti z dané země. Také dobře fungují nejrůznější Facebookové skupiny.
- Rodinné i kamarádské vztahy se dají udržet i na dálku.
- Pobyt v zahraničí může přinést mnohé benefity do rodinného života – máte více času být spolu jako rodina.
- Inspirujte se lidmi, kteří takto v zahraničí byli a ptejte se na jejich zkušenosti a rady.
- Přesuny jsou bolestivé, ale většinou se vyplatí a přinesou mnoho pozitivního.
- Buďte flexibilní, hledejte i výzvy a něco nového, může vám to přinést mnoho nečekaných benefitů.
- Vyplatí se mít široké portfolio znalostí a dovedností a nebojte se prodat!
- Nestresujte se dopředu – vrhněte se do zařizování, ve výsledku vyřešíte cokoliv.
Rodičovství a věda je i prvním tématem nového anketního seriálu na portálu Vědavýzkum.cz.
Autorka: Pavla Hubálková
Zdroj: Czexpats in Science
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz