facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rádio ZET

Rádio ZET

Program Rádia ZET (dříve BBC) je postaven primárně na informacích z byznysu a podnikání. Zařazuje také unikátní přehledy zahraničního tisku či rozhovory. Od 1. září 2015 vysílá v pracovní dny od 6:00 do 19:00 a o víkendech od 7:00 do 18:00. V ostatních časech naladíte na jeho frekvencích anglické vysílání BBC World Service.

Stejně jako řadoví zaměstnavatelé tak i výzkumné organizace různého typu se potýkají s nedostatkem pracovníků. Velmi specifické je například zaměstnávání pracovníků ze zahraničí. V této souvislosti by se měl dávat velký pozor na rozvazování pracovního poměru s cizinci. Hrozí totiž soudní spory. O tématech spojených s rozvojem lidských zdrojů v oblasti vědy na Rádiu ZET hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

30. 8. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Český statistický úřad zveřejnil aktuální údaje o takzvané patentové statistice. Za rok 2017 bylo českým přihlašovatelům v Česku uděleno 606 patentů, což je o 69 méně než v roce 2016. Vrcholem byl rok 2013 – to bylo registrováno 983 patentových přihlášek.

27. 7. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

V minulých dnech rezignovali hned dva nově jmenovaní členové vlády v souvislosti s pochybnostmi spojenými s kvalitou jejich bakalářských či diplomových prací. Jednalo se o ministryni spravedlnosti Taťánu Malou a v úterý k ní přibyl ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál. Ve světle kauz poznamenává Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz, že je třeba se zaměřit na nedostatky na některých vysokých školách.

19. 7. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše nic dramatického v oblasti vědy neučinila. Začátkem ledna pouze schválila Akční plán rozvoje lidských zdrojů pro výzkum, vývoj a inovace a genderové rovnosti ve výzkumu, vývoji a inovacích v České republice pro léta 2018 a 2020. K tomu navíc zrušila sekci bývalého místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka.

14. 7. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila návrh změn pro uplatňování daňových odpočtů na výzkum a vývoj. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz jde o pozitivní zprávu pro všechny podnikatele, kteří tento nástroj využívají. V minulosti byly daňové odpočty problematické. V budoucnosti mají být jednodušší.

5. 7. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) společně s Mezinárodní radou řešily systém hodnocení ve vědě, střednědobé výhledy a především financování. To se týká například dalšího financování 48 projektů podpořených ze Strukturálních fondů EU v období 2007 až 13 ve výši 38 miliard korun. Více o tom na Rádiu ZET hovořil Aleš Vlk ze serveru Vědavýzkum.cz.

31. 5. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Ačkoli měl americký prezident Donald Trump v plánu snížit výdaje na vědu, opak se stal pravdou. Kongres jeho plány zamítl. Naopak došlo paradoxně k k rekordnímu navýšení investic do vědy. Oproti roku 2017 o 12 %.

5. 4. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Velkou diskusi vyvolal článek v Lidových novinách ze čtvrtka 22. března 2018., který poukazuje na odměny bývalé děkanky stavební fakulty a současně prorektorky Českého vysokého učení technického v Praze. Té bylo za rok 2017 vyplaceno včetně odměn 5,5 milionu korun, což činí v průměru 445 tisíc měsíčně. Více o tom na Rádiu Zet hovořil Aleš Vlk.

30. 3. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Pražská galerie DOX hostila v pořadí třetí ročník úspěšné konference Biospot. Díky ní má dojít k propojení středoevropských vědců v oblasti biologie, chemie a medicíny s českými a zahraničními investory. Prostor tak mají dostat nejzajímavější projekty ve spolupráci se soukromými investory. Více o tom na portálu Youradio News hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

11. 3. 2018
Rádio ZET
Array
(
)

Česká republika se nepotýká s problémem takzvaného brain drain – tedy odlivu mozků. Shodli se na tom představitelé vysokých škol a ústavů Akademie věd. Dokazují to přitom i data Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), podle kterých mezi lety 2011 až 2016 přibylo 83 procent vědců. V období 2002 až 2006 jich oproti tomu 10 procent ubylo. Na rádiu Zet o tomto tématu hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

15. 2. 2018
Rádio ZET
Array
(
)