Nezávislé informace o vědě a výzkumu
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zatímco v Maďarsku stále přetrvává nepřátelská nálada vůči Středoevropské univerzitě (CEU), představitelům CEU začíná docházet trpělivost. Pokud maďarská vláda brzy nepotvrdí legitimitu setrvání univerzity v Budapešti, začne se škola přesouvat do Vídně. A to velmi rychle.

22. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Ze statistik rámcového programu Horizont 2020 vyplývá, že výzkumníci z Evropské unie v projektech méně spolupracují s kolegy z ostatních států. Ačkoliv ochota po kooperaci se Spojenými státy americkými přetrvává, oproti minulému rámcovému programu klesl podíl společných projektů z 0,5 % na 0,35 %.

18. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise představila svůj příspěvek k neformálním rozhovorům hlav států a vlád, jež se konal dne 16. května 2018 v Sofii. Jejich ústředním tématem byly nezbytné kroky v oblasti výzkumu a inovací, které mají zajistit globální konkurenceschopnost Evropy.

17. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Spojené státy americké mají s velkým náskokem největší počet vědeckých nobelistů. Při zohlednění počtu obyvatel se ale musejí sklonit hned před dvojicí evropských států. Velká Británie i Německo získali od počátku udílení cen v roce 1901 v přepočtu na 100 milionů obyvatel více Nobelových cen ve vědě než kdokoliv jiný.

16. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) zveřejnila výsledky první letošní výzvy Proof of Concept (PoC). Granty mají pomoci objevit komerční potenciál vybraných projektů a jejich možný přínos pro společnost. Podpořen byl například vývoj univerzální vakcíny proti chřipce nebo nový způsob detekce „fake news“.

13. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Organizace Times Higher Education (THE) zveřejnila výsledky nově sestaveného žebříčku vysokých škol zemí, které společnost FTSE Group označuje jako státy s rozvíjející se ekonomikou. Dominuje mu Čína, část jejích univerzit se ale propadá. Může za změny v Číně ambiciózní Double World-Class Project, který má podporovat excelenci?

11. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Projekt To dá rozum má za cíl navrhnout ucelenou změnu vzdělávání na Slovensku – od školek až po vysoké školy. V současné době probíhá anonymní dotazníkový průzkum mezi slovenskými vysokoškolskými učiteli, vědci a studenty v zahraničí, který má zjistit příčiny toho, proč odcházejí do zahraničí a za jakých okolností by se vrátili, nebo více zapojili do spolupráce se Slovenskem.

10. 5. 2018

To dá rozum

Minulý týden byl představen návrh Evropské komise na rozpočet Evropské unie v letech 2021-2027. Komise chce věnovat více peněz na oblast výzkumu a vývoje (VaV) – další rámcový program, zatím známý jako Horizon Europe, by mohl mít k dispozici 100 miliard eur. Teď je řada na Evropském parlamentu a Radě EU.

7. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Nizozemské asociaci univerzit (VSNU) se daří vyjednávat kontrakty s nakladateli, které zaručují publikování na bázi otevřeného přístupu. Přestože tzv. publish-and-read modelu za nižší ceny se některé větší nakladatelské domy stále brání, VSNU úspěšně dotáhla do konce vyjednávání například se Springer Nature, Wiley nebo Oxford University Press.

5. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

V Bruselu vrcholí jednání o podobě dalšího evropského rámcového programu pro vědu, výzkum a inovace. Z neoficiálních informací zatím vyplývá, že nový program bude odvážnější a ambicióznější než ten předchozí. Rozhodně se taky nebude bát politicky citlivých témat.

1. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Partneři webu a spolupracující instituce