Nezávislé informace o vědě a výzkumu
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

V reakci na obavy spotřebitelů týkající se kvality potravin a podvodných praktik v potravinářství zahájí Evropská komise činnost znalostního centra pro boj proti podvodům v potravinářství a kvalitu potravin provozovaného Společným výzkumným střediskem.

18. 3. 2018
  • Evropská komise

Aktuální čísla ukazují, že v čínské vědě přestává být brain drain – tedy odliv talentovaných výzkumníků – akutním problémem. Čína až donedávna čelila masivnímu odchodu svých vědců na západní univerzity a výzkumná pracoviště. Poslední roky však země investovala do zvýšení národní vědecké úrovně obrovské částky. Nyní se zdá, že to skutečně odchod čínských vědců zastavilo.

16. 3. 2018
  • Vědavýzkum.cz

Ve vědě a výzkumu stále pracuje mnohem více mužů než žen. Oproti předchozím desetiletím je ale tento problém v mnohem větším měřítku uznáván. Jak bojovat proti stereotypům a jak motivovat ženy ke kariéře ve vědě a výzkumu?

15. 3. 2018
  • Vědavýzkum.cz

Podle nové výroční zprávy Evropského patentového úřadu stoupl počet patentových přihlášek na historické maximum. Mohou za to především přihlášky podávané čínskými a americkými firmami. Nejvíce patentových přihlášek podal v loňském roce čínský gigant Huawei.

14. 3. 2018
  • Vědavýzkum.cz

Zatím to nevypadá, že by se dařilo naplnit ambiciózní cíl otevřené vědy v Evropské unii do roku 2020. Nyní již bývalý šéf generálního ředitelství Evropské komise pro výzkum a inovace Robert-Jan Smits se bude jako speciální vyslanec EU pro open access snažit akcelerovat tento proces. Zvládne EU tak rychlou změnu? A jaké kroky jsou pro ni nezbytné?

12. 3. 2018
  • Vědavýzkum.cz

Akademie věd zemí skupiny V4, tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, vydaly společné stanovisko k devátému rámcovému programu Evropské unie pro výzkum, vývoj a inovace, který od roku 2021 nahradí dosavadní program Horizont 2020.

9. 3. 2018
  • Akademie věd ČR

Ve středu 7. března 2018 zveřejnila Evropská komise analýzy hospodářské a sociální situace v jednotlivých členských státech Evropské unie, tzv. Country Reports. Česká republika se podle zprávy ubírá stále více směrem k ekonomice založené na znalostech. Přesto má v oblasti V&V ještě co dohánět.

8. 3. 2018
  • Vědavýzkum.cz

Odchod Velké Británie z Evropské Unie je a bude předmětem dlouhých a složitých vyjednávání. Evropská věda a výzkum se ale na změnu připravuje. Přesto, že z ostrovů zaznívá přání o co možná největší zachování vazeb s EU, vědci začínají jasněji definovat hrozby a příležitosti brexitu pro oblast vědy a výzkumu.

8. 3. 2018
  • Vědavýzkum.cz

Evropské vysoké školy vyzývají Evropskou Unii k tomu, aby v rámci devátého rámcového programu nebyly opomenuty společenské a humanitní vědy (Social Sciences and Humanities – SSH). Požadují vytvoření vlastní platformy zaměřené na SSH a větší podporu multidisciplinární spolupráce.

7. 3. 2018
  • Vědavýzkum.cz

Překvapivou změnu zažije zřejmě německá vědní politika. Angela Merkelová vybrala na post ministryně pro vzdělávání a výzkum ve svém novém kabinetu nepříliš známou Anju Karliczek. Ta se doposud věnovala financím a s oblastí výzkumu a vývoje nemá příliš zkušeností. Reakce na její jmenování jsou smíšené.

4. 3. 2018
  • Vědavýzkum.cz

Partneři webu a spolupracující instituce