Nezávislé informace o vědě a výzkumu
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Po pozitivních vyhlídkách, kdy se Středoevropské univerzitě (CEU) díky memorandu o porozumění s newyorkskou Bard College podařilo naplnit podmínky nového maďarského zákona o vysokých školách, přichází od maďarské vlády další obstrukce.

19. 10. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Pět významných německých vědců na protest rezignovalo z pozic editorů v prestižních vědeckých časopisech vydávaných nakladatelstvím Elsevier. Jde tak o další krok ve vleklém sporu mezi vydavatelstvím a skupinou sdružující německé výzkumné instituce.

17. 10. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Stovky tisíc nebo dokonce miliony vědeckých článků zmizí z ResearchGate, největší sociální sítě pro vědce a akademiky. To alespoň požaduje skupina vlivných vydavatelů, kteří protestují proti porušování autorských práv na sociální síti.

14. 10. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Evropská rada pro inovace (EIC) podpoří ve své pilotní fázi víc než tisíc projektů částkou ve výši 2,7 miliard eur. Tyto projekty mají přivést k životu radikální inovace či mimořádně objevný nápad.

11. 10. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Po dlouhých měsících nejistoty se rýsuje nová dohoda, která by umožnila setrvat Středoevropské univerzitě (CEU) v Budapešti. Představitelům CEU se podařilo uzavřít memorandum s Bard College v New Yorku, čímž by mohla naplnit podmínky setrvání v zemi.

10. 10. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Byly předány letošní Nobelovy ceny, nejprestižnější ocenění ve světě vědy. Ve třech oceňovaných vědeckých oborech zvítězil objev řídících principů cirkadiánních rytmů, možnost měření gravitačních vln a kryoelektronová mikroskopie. Každoroční cenu provází ale také kontroverze.

9. 10. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Dne 2. 10. 2017 udělil Institut Karolinska letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství trojici vědců, kterým se povedlo objasnit mechanismus cirkadiánního rytmu. Jejich objev vysvětluje, jakým způsobem v organismech funguje mechanismus biologických hodin.

3. 10. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Nakladatelství Elsevier 25. 9. 2017 publikovalo vyjádření k principům otevřeného přístupu k vědeckým článkům. Jaká je vize druhého největší hráče v tomto odvětví? Z vyjádření se zdá být zřejmé, že přechod na zlatý přístup rozhodně nebude levný.

1. 10. 2017
  • Vědavýzkum.cz

Partneři webu a spolupracující instituce