Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Přibližně před měsícem se stala Alondra Nelson ředitelkou amerického Úřadu pro politiku vědy a technologie (OSTP) poté, co rezignoval Eric Lander. Ten se měl nevhodně chovat ke svým zaměstnancům, které ponižoval. Nelson má nyní s úřadem velké plány.

Alondra Nelson 2598446055

„Mou nejvyšší prioritou je ujistit se, že OSTP opět začne být druhem podpůrného a důvěryhodného pracoviště, které všem umožňuje důstojně dělat jejich práci,“ říká socioložka Nelson o 140členném personálu. Z něho si více než tucet lidí stěžovalo na toxické pracovní prostředí, když byl ve vedení úřadu Lander.

Nelson má s úřadem zkušenosti, více než rok pracovala jako zástupkyně ředitele OSTP pro vědu a společnost. „Doufáme, že koncem tohoto roku zveřejníme kompletní návrh týkající se národní strategie pro prosazování spravedlnosti v otázkách STEM (přírodní vědy, technologie, inženýrství a matematika),” uvedla ředitelka s tím, že se její tým snaží více zapojit různé komunity a najít i způsoby, jak se může v procesu angažovat i veřejnost. „Velmi nás zajímá získání zpětné vazby od všech sektorů,” dodala.

V poslední době někteří navrhují, aby vláda omezila finance těm institucím, které průkazně nezvýšily rozmanitost ve vědě a inženýrství. Tento problém Nelson v rozhovoru pro Science komentovala s tím, že v posledních několika letech došlo k probuzení a uznání, že status quo nefunguje a fungovat nebude. „Otázkou tedy je, jaké máme páky, abychom podpořili druh transformativní změny, kterou chceme v ekosystému STEM?” ptá se Nelson, podle níž je podstatná právě výše zmíněného financování. Proto se chce obrátit na své kolegy z National Institutes of Health a National Science Foundation ohledně využití rozšiřujících se kritérií účasti při posuzování grantových návrhů.

Americká výzkumná agenda se v poslední době zabývala také reevidováním tzv. Čínské iniciativy. Ta měla zabránit čínské vládě v krádeži technologií vytvořených čínskými vědci v USA. Zřejmě však neprávem napáchala v kariérách některých čínských vědců v Americe trvalé škody. Bidenova administrativa se tak musí snažit obnovit jejich důvěru. „V OSTP jsme se snažili být dobrým partnerem a zapojit se do úzké komunikace se zúčastněnými stranami z Asie, Ameriky, původními obyvateli Havajských ostrovů a Tichomoří a vědeckými komunitami. Xenofobie nemá ve vědě a technologii místo. Doufáme, že vytvoříme velmi jasné standardy pro agentury a pro vědce, které nespočívají na stereotypech nebo předpojatých představách,” komentovala ředitelka, podle které je rovněž nutný skutečně upřímný rozhovor o škodách, které Amerika způsobila asijským vědcům v průběhu několika posledních let.

Biomedicínský výzkum podpoří nově vzniklá agentura

V rozhovoru pro Science se narazilo i na téma státních výdajů na vědu. Američtí výzkumníci doufali, že právě rok 2022 bude rokem vědy, ale navzdory prezidentově požadavku na dvouciferné navýšení v mnoha agenturách a dalších miliard investovaných na výzkum zatím konečný účet zdaleka nedosáhl vysokých částek.

„Když se podíváte na nedávný tradiční projev prezidenta o Stavu Unie, stále existuje velká vědní vize a spousta závazků a plánů, jak se posunout vpřed. Takže si myslím, že vědecká komunita by měla být povzbuzena, že věda zůstává jednou z hlavních myšlenek a priorit prezidenta,” ubezpečila Nelson, podle které došlo k několika významným úspěchům: „Hlavním je, že jsme založili agenturu ARPA-H, což je pro mě nový způsob výzkumu zdraví. A přichází ve skutečně důležitou dobu, jelikož čelíme společenským a vědeckým výzvám, včetně našeho systému zdravotní péče,” popsala ředitelka OSTP.

Prezident Joe Biden si totiž na začátku března splnil své přání zřídit novou agenturu, která by financovala vysoce rizikový a špičkový biomedicínský výzkum. Kongres tedy vytvořil Agenturu pro pokročilé výzkumné projekty pro zdraví (ARPA-H) a poskytl jí finance na rozjezd ve výši jedné miliardy dolarů.

Biden navrhl ARPA-H v roce 2021 jako biomedicínskou verzi vojenské Agentury pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA), která je známá svou rychlostí, precizností a podporou inovací, jako byl tehdy například internet. Stejně jako DARPA i ARPA-H má najímat programové manažery, kteří by měli obrovskou volnost při realizování výzkumných nápadů a jejich financování.

„ARPA-H bude mít jediný účel: řídit průlomy v biomedicíně k prevenci, detekci a léčbě nemocí včetně rakoviny, Alzheimerovy choroby a cukrovky,” uvedl Biden k cílům nové agentury.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Foto: Wikimedia

Zdroje: Science (1, 2), The Hill

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí