Učená společnost České republiky a Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR srdečně zvou na panelovou diskusi Gender a rovnost ve vědě - co ji podrývá a co jí prospívá?, která se uskuteční 21. března 2023 na půdě Akademie věd ČR.
Termín: 21. března 2023 od 16 hodin
Kde: budova Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206
Úvodní přednáška:
- Marcela Linková, Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, Vědecká excelence: Proč je genderová rovnost důležitá a co je třeba změnit
Panelová diskuse:
- Hana Brožová, Neurologická klinika 1. LF UK a VFN
- Barbora East, III. Chirurgická klinika FN Motol a 1. LF UK
- Nina Fárová, Sociologický ústav AV ČR
- Štěpán Jurajda, CERGE-EI
- Pavlína Maloy Řezáčová, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
- Radka Wildová, vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu, MŠMT
Moderuje: Michal Hocek, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, předseda II. sekce věd chemických Učené společnosti ČR
V posledních dvaceti letech je v Evropě i mimo ni vidět pozitivní vývoj z hlediska rovnosti ve vědě. Roste povědomí o otázkách genderové rovnosti ve výzkumu, vznikají nové studie, výzkumné a vysokoškolské instituce přijímají opatření, která se zaměřují na změnu ve strukturálním fungování. Podíl žen mezi absolventy doktorského studia a výzkumnými pracovníky roste, stejně jako podíl žen ve výzkumu. V České republice to ovšem neplatí, zastoupení žen stagnuje již více než deset let na úrovni 28 % a plány genderové rovnosti zůstávají zatím spíše na papíře.
Zároveň došlo k významným změnám v systémech výzkumu a vysokého školství a v jejich řízení, přičemž některé z nich mají na genderovou rovnost negativní dopady. Navzdory zdánlivé genderové neutralitě mají některé z těchto proměn účinky, které z genderového hlediska negativně ovlivňují kariéry ve výzkumu. V ČR k tomu přispívá i nastavení rodinné a sociální politiky obecně.
Cílem diskuze konané na půdě Učené společnosti ČR a organizované ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR je podívat se na české vědecké prostředí z pohledu rovností šancí. Úvodní přednáška zmapuje posun od „nápravy žen“ (fixing women) k „nápravě institucí“ (fixing institutions) a „nápravě znalostí“ (fixing knowledge) s konkrétními příklady aktivit, které situaci mohou měnit. Následná diskuse se zaměří na přenos zahraničních zkušeností a reflexi toho, co českému prostředí ve srovnání se zahraničím chybí a v čem je zahraniční zkušenost užitečná pro posouvání nejen genderových aspektů pracovních podmínek na českých vysokých školách a výzkumných institucích.
Panelovou diskusi bude možné sledovat i online zde.
Zdroj: Učená společnost ČR
- Datum od: 21.3.2023
- Datum do: 21.3.2023