facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Top 10 vědeckých objevů za březen: Mizí včely i alergie na arašídy

28. 3. 2023
Top 10 vědeckých objevů za březen: Mizí včely i alergie na arašídy

Jak souvisí právo na potrat s duševním zdravím? Jak zlepšit kognitivní funkci mozku? A jak může politická participace ovlivnit názor na vědu? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejvíce sdílených vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc březen.

stock vcelka

1. Zvýšení duševních potíží po rozsudku Roe v. Wade

Ztráta práva na potrat, která následovala po zrušení rozsudku Roe v. Wade, byla spojena s 10% nárůstem výskytu duševních potíží u žen v USA, tvrdí výzkumníci z USA. Tým shromáždil údaje z průzkumu u více než 83 000 žen v reprodukčním věku a tvrdí, že ve státech, které po tomto rozhodnutí omezily právo na potrat, došlo k 10% skoku výskytu duševních potíží ve srovnání s obdobím před rozhodnutím Nejvyššího soudu.

Více naleznete zde.

2. Skupiny, které korelují s depresí

Větší zapojení do antimasturbačních skupin souvisí s vyšší mírou deprese, úzkosti a sebevražedných pocitů.

Více naleznete zde.

3. Noční masky zlepšují paměť

Jednoduchý akt nošení oční masky, která blokuje světlo během spánku, může zlepšit kognitivní funkce následující den.

Více naleznete zde.

4. Američtí veteráni oceňují marihuanu

Někteří američtí veteráni reportovali zlepšení v oblasti spánku, fyzické bolesti a emocionálních problémů po použití marihuany.

Více naleznete zde.

5. Chudoba a hanba koreluje s autoritářstvím

Studie zjistila, že lidé žijící v chudobě díky pocitům hanby mají tendenci více podporovat autoritářství.

Více naleznete zde.

6. Manažeři dávají více práce loajálním pracovníkům

Výzkum ukázal, že loajální pracovník či pracovnice dostávají od svého zaměstnavatele více práce včetně neplacených přesčasů než ostatní.

Více naleznete zde.

7. Snížení alergie na arašídy

Alergií na arašídy trpí 1 až 2 % evropských dětí. Výzkum ukazuje, že včasné zavedení arašídů do stravy výrazně snižuje výskyt alergie u rizikových dětí.

Více naleznete zde.

8. Odemčené zbraně

Většina majitelů střelných zbraní v USA nechává alespoň jednu střelnou zbraň odemčenou – někteří chápou zámky jako zbytečnou překážku pro rychlý přístup ke zbrani v případě nouze.

Více naleznete zde.

9. Včely mizí

Studie zjistila, že počet včel a motýlů klesá, a to i v lidmi nenarušených lesích. Za posledních 15 let se populace včel v lese na jihovýchodě USA zmenšila o 62,5 % a populace motýlů klesla o 57,6 %.

Více naleznete zde.

10. Angažovaní vědci nejsou důvěryhodní

V roce 2020 Nature podpořil Joea Bidena v prezidentských volbách v USA. Průzkum zjistil, že vědomí tohoto souhlasu nezměnilo názory lidí na kandidáty, ale způsobilo, že někteří ztratili důvěru v Nature a v americké vědce obecně.

Více naleznete zde.

 

Články jsou sumarizovány do čtivé podoby, jejich závěry, stejně jako použité metody, mohou být problematizovány a zjednodušená deskripce ve formě popularizačního sdělení nepřesná, zájemce pro bližší informace proto odkazujeme na obšírnější články, popř. studie. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v různých oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě altmetriky (popularity na digitálních sítích), konkrétně nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. Jedná se o popularitu za poslední měsíc (v některých případech mohou být výzkumy starší). Žebříček může být také modifikován a vybrán jiný výzkum.

Pro podrobnější analýzu impaktu na sítích je možno využít software Altmetric.com (altmetrika), jež počítá skóre vědeckých výzkumů na základě zmínek na Twitteru či v médiích. Zde je např. analytické vyhodnocení desátého výzkumu. Z něj je patrné, že jen na Twitteru jej sdílelo přes 3020 uživatelů, co mají celkem více než 30,000,000 sledujících.

Analytický přehled byl vyhotoven k 26. 03. 2023.

 

Autor: Eduard Petiška

Autor působí ve společnosti Sciencecom Agency, která se zabývá komunikační a analytickou činností pro české a zahraniční univerzity a výzkumné organizace.