Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Autor: Blogger

Jaký problém znamená červ v mozku? Jak se šíří autismus na TikToku? A co nový lék na hubnutí? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejvíce sdílených vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc září.

brcka

1. Červ skáče do mozků

Červ, který skáče z krys na slimáky a do lidských mozků, napadl jihovýchod USA.

Více si přečtěte zde.

2. Autismus na TikToku

Znepokojivé množství videí na TikToku o autismu obsahuje tvrzení, která jsou „patentně nepravdivá,“ zjistila studie.

Více čtěte zde.

3. Lék na hubnutí

Zhubněte tuk a snězte vše, co chcete: Vědci použili experimentální lék ke zvýšení produkce tepla v tukové tkáni obézních myší, což jim umožnilo dosáhnout úbytku hmotnosti i při konzumaci vysoce kalorické stravy. Lék v současné době prochází klinickými testy fáze 1 na lidech.

Více najdete zde.

4. Největší ložisko lithia

Objev lithia v americké sopce by mohl být největším dosud nalezeným ložiskem tohoto kovu.

Více čtěte zde.

5. Brčka jsou problém

Nová evropská studie zjistila, že 90 % takzvaných ekologických papírových brček obsahuje „věčné chemikálie“, sloučeniny, které se nerozkládají – nebo jen stěží – a mohou se hromadit v našem těle, což vede ke zdravotním problémům.

Více naleznete zde.

6. Jižanský přízvuk

Výzkum ukazuje, že klasický americký jižanský přízvuk rychle mizí.

Více naleznete zde.

7. Někteří Američané mají hovězí raději než jiní

Pouhých 12 % Američanů sní polovinu spotřeby hovězího masa v USA, což má významný dopad na zdraví a životní prostředí. Globální potravinový systém vypouští třetinu všech skleníkových plynů produkovaných lidskou činností. Hovězí průmysl produkuje 8-10krát více emisí než kuřecí maso a 50krát více než fazole.

Více čtěte zde.

8. Vymírání druhů zrychluje

Od doby, kdy se na planetě Zemi objevily lidské bytosti, je vymírání druhů 35krát rychlejší.

Více si přečtěte zde.

9. Skepticismus k vakcínám

Většina majitelů psů v USA je nyní skeptická k vakcínám, včetně vakcín proti vzteklině. Na 37 % dotázaných v této studii se obávalo, že vakcíny mohou u psů způsobit kognitivní problémy a vést k rozvoji autismu. Tato tvrzení přitom nemají vědecké důkazy.

Více najdete zde.

10. Lék proti akné

Australští vědci možná našli účinnou léčbu akné novým antibakteriálním prostředkem Narasin, obaleným v nanočásticích, 1000krát menších než pramen lidských vlasů, který se osvědčil proti bakteriím akné odolným vůči lékům tím, že dosáhl 100násobného zvýšení absorpce.

Více čtěte zde.

 

Autor: Eduard Petiška

Autor působí ve společnosti Sciencecom Agency, která se zabývá komunikační a analytickou činností pro české a zahraniční univerzity a výzkumné organizace.

Články v rubrice Blogy a komentáře nijak neodrážejí názory redakce.


Články jsou sumarizovány do čtivé podoby, jejich závěry, stejně jako použité metody, mohou být problematizovány a zjednodušená deskripce ve formě popularizačního sdělení nepřesná, zájemce pro bližší informace proto odkazujeme na obšírnější články, popř. studie. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v různých oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě altmetriky (popularity na digitálních sítích), konkrétně nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. Jedná se o popularitu za poslední měsíc (v některých případech mohou být výzkumy starší). Žebříček může být také modifikován a vybrán jiný výzkum.

Pro podrobnější analýzu impaktu na sítích je možno využít software Altmetric.com (altmetrika), jenž počítá skóre vědeckých výzkumů na základě zmínek na Twitteru (nyní X) či v médiích. Zde je např. analytické vyhodnocení prvního výzkumu. Z něj je patrné, že jen na Twitteru jej sdílelo 15 uživatelů, co mají celkem více než 54 000 sledujících.

Analytický přehled byl vyhotoven k 24. 9. 2023.

 

Kategorie: Eduard Petiška