Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Reakce na možné krácení vládou schváleného návrhu rozpočtu na vědu a výzkum na příští rok se množí. Na včerejší společné tiskové konferenci se k němu kriticky vyjádřili také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a zástupci České konference rektorů.

Již dříve jsme informovali o otevřeném dopise vědců a vědkyň fóra Věda žije! ministru financí a také o otevřeném dopise České asociace doktorandek a doktorandů premiérovi a ministru financí. Těm vadí například možné nedodržení slíbeného zdvojnásobení doktorských stipendií ze 7 500 Kč na 15 000 Kč. V závěru minulého týdne se k variantě nižšího rozpočtu na vědu důrazně ohradila také Česká konference rektorů. Podle ní návrh prohlubuje současný stav podfinancování vysokých škol.

Včerejší společná tisková konference tedy potvrzuje apel proti riziku destabilizace systému vědy, který podle zúčastněných skupin hrozí v případě nedodržení vládou schválené verze rozpočtu ve výši 36 miliard Kč. Ministr financí Ivan Pilný přitom zvažuje jeho snížení až o 2,8 miliardy korun.

Ve večerním vysílání České televize v pořadu Události, komentáře téma diskutovali právě místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek s ministrem financí Ivanem Pilným. Ten sice uznává, že investice do výzkumu a inovací by měly být prioritou pro rozvoj české ekonomiky, ale není přesvědčen o účelnosti plánovaných investic. Místopředseda vlády naopak uvedl tři hlavní důvody, proč by rozpočet na příští rok měl být vyšší. Jednak jde o postupnou přípravu na období po roce 2020, kdy výrazně ubudou prostředky z evropských fondů, dále je podle něj nutné navýšit institucionální složku financování výzkumných organizací a třetím argumentem je posílení podpory aplikovaného výzkumu.

Současný návrh rozpočtu bude schvalovat nová poslanecká sněmovna až po podzimních volbách, na jeho konečnou podobu si tedy ještě budeme muset počkat.

 

Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Úřad vlády, Česká televize, Vědavýzkum.cz

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz