Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Stipendium českých nadací umožnilo studium v zahraničí už několika desítkám tvůrčích lidí. Jak takové stipendium ovlivní život a profesní dráhu studenta life sciences? Tentokrát se o své zkušenosti se zahraničním studiem podělí Jan Blaha, který v současnosti díky stipendiím Bakala Foundation a Kellner Family Foundation studuje na University College London.

Co vás přimělo jít studovat do zahraničí?

O studiu v zahraničí jsem začal uvažovat na střední škole díky mým mentorům z ÚOCHB. Postupem času se tato surreální představa začala více a více přeměňovat v reálný plán.

Proč jste si vybral právě University College London (UCL)?

Hlásil jsem se ke studiu na různé školy ve Velké Británii a USA, kvůli jejich ohlasu u studentů a věhlasu jejich učení. Na UCL jsem pak nastoupil, jelikož je to univerzita, která splňovala nejvíce mých parametrů – např. být ve velkém městě, studovat lákavý obor.

Studoval byste v zahraničí i bez stipendia nadací?

Mé studium na UCL je umožněno jen díky podpoře Bakala Foundation a Kellner Family Foundation. Bez jejich stipendií bych si nemohl studium v zahraničí dovolit.

Čeho si na zahraničním studiu nejvíce ceníte?

Studium na UCL si cením z mnoha důvodů. Tím nejzřejmějším je úroveň vzdělání, které dostávám od světových špiček v oboru. Jako neméně důležitou pak vidím zdejší studentskou komunitu, kdese mísí lidé z celého světa a díky níž se člověku nejen změní perspektiva na svět, ale také vytvoří síť přátel po celém světě. Univerzity jako UCL (kde 30 % studentů pochází ze zahraničí) se dají přirovnat k velkým letištním hubům, kde se lidé z celého světa sletí na jedno místo, po dobu jejich přestupu na další let se poznají s dalšími pasažéry a pak se rozletí do dalších destinací (pokud svoji cestu nezakončí právě tam). Díky tomu pak mezi lidmi nevzniká přílišná konkurence, ale spíše ochota si pomáhat a podporovat se. Takového prostředí je podle mě velice těžké dosáhnout na lokálních univerzitách, kde si mnoho studentů (zejména ve vědě) bude po dokončení studia konkurovat a prát se o limitované pozice.

Doporučil byste současným středoškolákům a vysokoškolákům jít studovat do zahraničí a proč?

Studium v zahraničí – daleko od domova a starých přátel – není pro každého, a tak velice záleží na povaze každého studenta. Mohu ale říct, že svého rozhodnutí nelituji a na svém rozhodnutí jít studovat na UCL bych nic neměnil. Myslím si, že pokud někoho studium v zahraničí láká, stojí za to se o něj alespoň pokusit.

Blaha Jan foto01Jaké máte vědecké plány? Jakým vědecký otázkám se chcete věnovat?

Mé vědecké plány jsou prozatím velice nejisté. Plánuji doktorské studium v oblasti bioinformatiky a výpočetní biologie a pravděpodobně se této oblasti věnovat i nadále. Lákají mne otázky okolo centrálního dogmatu (replikace, transkripce a translace), a to zejména z molekulárního a biochemického úhlu pohledu.

Kde byste chtěl žít a pracovat?

Prozatím plánuji zůstat v Británii, ale myslím, že mé budoucí bydliště bude záležet na nabídkách práce a výzkumu (pokud tedy mluvíme o zemích s relativně chladným podnebím, jelikož nenávidím teplé počasí).

 

Děkujeme za odpovědi.

 

Rozhovor vznikl jako součást seriálu o financování vědecké kariéry v life science v České republice. V prvním díle jsme se věnovali školákům a středoškolákům, ve druhém díle jsme se zaměřili na bakalářské a magisterské studenty. O svých zkušenostech se studiem v zahraničí mluví také Kateřina Vacková. Můžete těšit na další rozhovory. 

 

Na seriálu se podílejí:

Pavla Růžková, Botanický ústav AV ČR, Pavla.Ruzkova@ibot.cas.cz
Ladislav Čoček, Masarykova univerzita, cocek@rect.muni.cz
Michal Hojdekr, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, hojdekr@frov.jcu.cz
Tomáš Mozga, Biologické centrum AV ČR, v.v.i., tomas.mozga@umbr.cas.cz
Veronika Palečková, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i., veronika.paleckova@uochb.cas.cz
Martina Pokorná, CEITEC MU, martina.pokorna@ceitec.muni.cz
Hana Štěpánková, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, hana.stepankova@vscht.cz
Jakub Zeman, Masarykova univerzita, zeman@rect.muni.cz


Jan Blaha

Maturoval na gymnáziu v Přelouči v roce 2018. Díky stipendiu Bakala Foundation (2018) a stipendiu Kellner Foundation (2018) začal Jan Blaha studovat tříletý obor Biological Sciences na University College London ve Velké Británii. Později přestoupil na čtyřletý obor Biological Sciences: Computational Biology, který integruje bakalářské a magisterské studium do jednoho oboru. Bakalářské studium plánuje dokončit v roce 2022.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz