facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Kateřina Vacková: Zahraniční stáž je skvělou příležitostí uvědomit si, co chcete po škole dělat

20. 10. 2020
Kateřina Vacková: Zahraniční stáž je skvělou příležitostí uvědomit si, co chcete po škole dělat

Stipendium českých nadací umožnilo studium v zahraničí už několika desítkám tvůrčích lidí. Jak takové stipendium ovlivní život a profesní dráhu studenta life sciences? Své zkušenosti sdílí Kateřina Vacková, která díky stipendiu Bakala Foundation strávila rok na Harvard Medical School v Bostonu a ve dvaadvaceti letech založila neziskovou organizaci Loono.

Kateřina Vacková Autor Oldřich Hrb 3

Kateřina Vacková. Foto: Oldřich Hrb

Co vás přimělo jít studovat do zahraničí? Proč jste si vybrala právě Harvard Medical School?

K podání přihlášky na Harvard Medical School (HMS) mě inspirovali mladí podnikatelé na světové konferenci Forbes 30 pod 30, která se konala v roce 2016 v Izraeli. Když jsem jim vyprávěla o svém příběhu s rakovinou a následném založení a úspěších organizace Loono, řekli mi jednohlasně: „Ty by ses hodila na HMS”. V té době jsem už byla v pátém ročníku a jedinou možností bylo přihlásit se na klinickou stáž pro studenty posledních ročníků medicíny. Tak jsem se během 8 měsíců naučila angličtinu z B1 na C1, složila TOEFL na 100+, sepsala esej, vyběhala všechna očkování a doporučující dopisy a připravila se na pohovor.

Studovala byste v zahraničí i bez stipendia nadace?

Bez stipendia Bakala Foundation a podpory mecenáše Marka Sacha bych se na Hardvard nepodívala.

Čím vás obohatilo zahraniční studium, jak vám pomohlo v dalším profesním rozvoji?

Stáž v Bostonu mi umožnila podívat se „pod ruce” světovým špičkám medicíny. Představte si, že jedete po eskalátoru a naproti vám jede Bohdan Pomahač, český lékař, který jako první na světě provedl transplantaci obličeje. Nebo jdete na ranní přednášku a zrovna přednáší Susan Block, jedna ze zakladatelek oboru paliativní péče. To bylo úžasné! Stejně tak jsem měla možnost pocítit, co v onkologii znamená skutečně multidisciplinární přístup. V jednom týmu se mnou kromě lékařů a sester pracovali i nutriční terapeut, sociální pracovník, psychoterapeut či kněz. Občas mě chytnul záchvat paniky, ale těch pár měsíců mi pomohlo osobnostně neuvěřitelně vyrůst.

Doporučila byste současným středoškolákům a vysokoškolákům jít studovat do zahraničí a proč?

Zahraniční stáž rozhodně doporučuji a celý ten čas užijte na maximum. Kdy jindy budete mít šanci potkat tolik úžasných lidí, přátel, naučit se tolik nových věcí o světě i sobě samotných, cestovat, ochutnávat, přemýšlet. Čas v zahraničí je skvělou příležitostí uvědomit si, co chcete po škole dělat, co je ta vaše cesta a poslání. Po skončení stáže zůstaňte v kontaktu s lidmi, které jste potkali. Nikdy nevíte, kdy se vaše cesty opět protnou.

Dnes řídíte neziskovou organizaci Loono působící v osmi českých městech. Jaké máte profesní plány? Čemu se chcete jako lékařka věnovat?

Loono se zaměřuje na prevenci rakoviny a dalších častých a velmi podceňovaných onemocnění. Velmi důležitá je prevence kardiovaskulárních nemocí, které jsou nejčastější příčinou úmrtí lidí v ČR. Pro ně byla vytvořena kampaň „Žiješ srdcem“. Naším velkým tématem je také reprodukční zdraví, které spadá pod kampaň „Dole dobrý“. Poptávka roste i po nepreventivních zdravotnických tématech.

Začali jsme proto přednášet i na téma antikoncepce či menstruace a v rámci panelových diskuzí nazvaných „Pravda o“ pak vyvracíme nejrůznější mýty o neplodnosti, očkování, stresu a jiných tématech. Nově se chceme věnovat prevenci závislostí, jako je kouření, alkohol, drogy, nebo zdravým zubům či duševnímu zdraví. Loono postupně zakládá pobočky v dalších městech.

Děkujeme za odpovědi.

 

Rozhovor vzniknul jako součást seriálu o financování vědecké kariéry v life science v České republice. V prvním díle jsme se věnovali školákům a středoškolákům, ve druhém díle jsme se zaměřili na bakalářské a magisterské studenty. V následujících dnech se můžete těšit na další rozhovory.

 

Na seriálu se podílejí:

Pavla Růžková, Botanický ústav AV ČR, Pavla. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ladislav Čoček, Masarykova univerzita, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Michal Hojdekr, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tomáš Mozga, Biologické centrum AV ČR, v.v.i., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Veronika Palečková, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Martina Pokorná, CEITEC MU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Hana Štěpánková, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jakub Zeman, Masarykova univerzita, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Kateřina Vacková

Kateřina Vacková vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Během studia využila program Erasmus pro stáže ve Vídni a Portu. Díky stipendiu Bakala Foundation (2016) strávila rok na Harvard Medical School v Bostonu. Po vlastní zkušenosti s rakovinou založila ve 22 letech neziskovou organizaci Loono. Dnes řídí tým o více než 150 lidech v osmi městech Česka. V oblasti prevence rakoviny se jim podařilo vyškolit již přes 100 tisíc lidí.