Portál Vědavýzkum.cz vyhlašuje nový díl pravidelného seriálu Anketa čtenářů. Dalším tématem, ke kterému se můžete vyjádřit, je otázka, co podle vás znamená excelence ve vědě a jaké důsledky důraz na excelenci ve vědě přináší.
Po předchozích dílech Ankety čtenářů, které se zaměřovaly například na otázku rodičovství a vědy či spravedlivého ohodnocení práce ve vědě, vyhlašujeme druhé téma, ke kterému se můžete vyjádřit i vy.
Druhé téma – honba za excelencí
Tématem dalšího dílu Ankety čtenářů je honba za excelencí ve vědě.
Výraz „excelentní věda“ nebo „excelentní výzkum“ se stal jedním z nejrozšířenějších obratů v současné politice výzkumu, vývoje a inovací.
Důraz na excelenci ve vědě má však své světlé i stinné stránky. Jeremy Farrar, ředitel britského Wellcome Trust, už v roce 2017 napsal: „V systému výzkumu a vývoje důraz na excelenci dusí rozmanitost myšlení a pozitivní chování. Jako komunita bychom měli předefinovat náš přístup k výzkumné kultuře tak, abychom dosahovali skutečné excelence ve všem, co děláme.“ Farrar totiž souhlasí s argumenty, že přehnaný důraz na soutěživost vede k toxické kultuře, ktera hledí na pouze výsledky bez ohledu na to, za jakých podmínek vznikly.
Na druhou stranu má politika rozdělování zdrojů podle excelentních výsledků logické opodstatnění. Rozdělování prostředků podle toho, jakých výsledků vědec, tým či pracoviště dosahují, má vést k odstranění protekcionismu a klientelismu ve vědě. Má motivovat vědce a vědkyně provádějící výzkum z veřejných prostředků k výkonům, které budou konkurenceschopné v mezinárodním měřítku.
Předmětem aktuální čtenářské ankety je tedy otázka, co znamená excelence ve vědě a jaké důsledky důraz na excelenci ve vědě přináší.
Vyjádřit se můžete prostřednictvím formuláře zde.
Odpovídat můžete do 22. 9. 2022.
Jak to funguje?
Ze zaslaných odpovědí v redakci připravíme krátké shrnutí a zveřejníme výběr těch nejzajímavějších komentářů ve společném článku na portálu Vědavýzkum.cz.
Zároveň prosíme, abyste vzali na vědomí, že příspěvky před zveřejněním procházejí editací, zejména za účelem gramatické a stylistické správnosti. Delší příspěvky bude redakce v případě nutnosti zkracovat, samozřejmostí je zachování maximální jasnosti a přesnosti původního sdělení.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Přečtěte si také již předešlé díly pravidelné Ankety čtenářů. Naleznete je zde.
- Autor článku: ne