Portál Vědavýzkum.cz vyhlašuje nový díl pravidelného seriálu Anketa čtenářů. Dalším tématem, ke kterému se můžete vyjádřit, je spravedlivé ohodnocení pracovnic a pracovníků ve vědě. Jak by mělo mzdové či platové ohodnocení fungovat a co je podle Vás v této oblasti aktuálně největší problém?
Druhé téma – spravedlivé ohodnocení
Tématem dalšího dílu Ankety čtenářů je otázka na spravedlivé ohodnocení práce ve vědě. Aktuálně se v české vědecké komunitě šíří výzva na podporu sociálněvědních a humanitních oborů, která volá po narovnání nedůstojného finančního ohodnocení výzkumníků a výzkumnic v těchto oborech. Podle výzvy často tarifní mzdy v těchto oborech nedosahují ani republikového průměru a dostaly se pod úroveň odměňování u mnoha nekvalifikovaných pracovních pozic.
Průměrná hrubá měsíční mzda specialistů v oblasti vědy a techniky podle Statistické ročenky České republiky za rok 2021 je 55 205 Kč, přičemž zde existuje rozdíl mezi příjmy mužů a žen. Průměrná hrubá měsíční mzda mužů v této kategorii je 57 357 Kč a průměrná mzda žen je 49 157 Kč.
Údaje se liší také podle oborů. Podle údajů Statistické ročenky České republiky za rok 2021 je například průměrný hrubý plat specialistů v oblasti přírodních věd 51 235, přičemž specialisté v oblasti matematiky a statistiky pobírají hrubou mzdu v průměrné výši 60 281. Na údaje Statistické ročenky se můžete podívat zde.
Ještě podrobnější pohled nabízí údaje Českého statistického úřadu o mzdách zaměstnanců za rok 2021. Podle nich je průměrná mzda sociologů, antropologů a specialistů v příbuzných oborech 41 084 Kč (medián je 37 291). Filozofové, historici a politologové průměrně pobírají 42 378 (medián je 39 114). Podobně jsou na tom specialisté ochrany životního prostředí s výjimkou odborníků na průmyslovou ekologii. Jejich průměrná hrubá mzda je 41 578 (medián je 39 992). Podle údajů ČSÚ ale například biologové, botanici, zoologové a příbuzní specialisté pobírají průměrnou hrubou mzdu ve výši 65 525 (medián je 52 996). Učitelé na vysokých školách a na vyšších odborných školách pak mají podle dostupných údajů průměrnou hrubou mzdu ve výši 57 299 Kč (medián je 48 466). Řídící pracovníci v oblasti výzkumu a vývoje mají průměrnou hrubou mzdu ve výši 103 169 Kč (medián je 86 269). Tyto statistiky naleznete zde (tabulka s označením A 22).
Odměňování pracovníků se liší také podle pracoviště. Mzdy na Akademie věd ČR upravuje vnitřní mzdový předpis pracoviště, ve kterém jsou pro jednotlivé kvalifikační stupně vymezeny mzdové třídy. Na vysokých školách se ohodnocení také řídí vnitřním mzdovým předpisem.
Jaký Váš názor
Co je podle Vás největší problém v aktuálním systému finančního ohodnocení pracovníků ve vědě a jak by mělo vypadat spravedlivé odměňování? Znáte nějaké příklady dobré praxe - z Česka nebo zahraničí?
Vyjádřit se můžete prostřednictvím formuláře zde. Odpovídat můžete do 15. 7. 2022.
Jak to funguje?
Svoje názory a příspěvky nám můžete zaslat prostřednictvím tohoto formuláře. My pak následně v redakci ze zaslaných odpovědí uděláme krátké shrnutí a zveřejníme výběr těch nejzajímavějších komentářů v článku na portálu Vědavýzkum.cz.
Zároveň, prosím, berte na vědomí, že v případě potřeby budou příspěvky před zveřejněním procházet editací, zejména za účelem gramatické a stylistické správnosti. V případě nutnosti bude redakce delší příspěvky či komentáře zkracovat tak, aby vždy byla zachována maximální jasnost a přesnost sdělení.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Přečtěte si první díl pravidelné Ankety čtenářů na téma rodičovství a věda, ve kterém vědci a vědkyně sdílí své zkušenosti.
- Autor článku: ne