Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte Novou dohodu pro konkurenceschopnost, vylepšený Horizon Results Booster, hodnoticí kritéria pro nový EIT KIC, slyšení kandidátek na eurokomisařky či novou zprávu o spolupráci univerzit a podniků.
Lídři EU přijali Budapešťské prohlášení o Nové dohodě pro konkurenceschopnost Evropy
Dne 8. listopadu proběhlo v Budapešti neformální zasedání hlav států a předsedů vlád EU, kteří přijali Budapešťské prohlášení. Lídři přivítali zprávy Enrica Letty a Maria Draghiho, které identifikují klíčové výzvy a navrhují opatření k překonání inovačních rozdílů v EU. Vyzvali k rozhodným krokům, včetně plného využití potenciálu jednotného trhu, podpory MSP a startupů prostřednictvím integrovaných kapitálových trhů a rozvoje evropské průmyslové politiky pro klíčové technologie. Důraz byl také kladen na zjednodušení regulací, snížení administrativní zátěže podniků, posílení obranného průmyslu a zvýšení investic do výzkumu a vývoje. Prioritami jsou dále energetická suverenita, urychlení digitální transformace, podpora cirkulární ekonomiky a investice do kvalifikované pracovní síly v Evropě.
Více informací najdete v tiskové zprávě.
Zhodnocování výsledků výzkumu prostřednictvím Horizon Results Booster
Evropská komise oznámila spuštění vylepšeného nástroje Horizon Results Booster, který má podpořit příjemce grantů z programu Horizont Evropa při zhodnocování výsledků jejich výzkumu a inovací a tím zvýšit jejich reálný dopad. Služby jsou dostupné pro všechny příjemce bez ohledu na úroveň TRL a zaměření oboru. Nový Horizon Results Booster pro období 2024–2028 nabídne personalizovanou podporu a poradenství pro diseminaci výsledků, jejich přenos na trh a propojení s aplikovaným výzkumem. Slavnostní spuštění platformy proběhne 22. listopadu.
EIT KIC pro vodní, mořský a námořní sektor a ekosystémy – hodnoticí kritéria výzvy
EIT zveřejnil hodnoticí kritéria pro nadcházející výzvu k předkládání návrhů na nové EIT KIC zaměřené na vodní, mořský a námořní sektor a ekosystémy. Kritéria vycházejí z nařízení o EIT, jsou v souladu s jeho posláním a zajišťují, aby vybraný projekt zahrnoval všechny prvky potřebné pro úspěšnou znalostní a inovační komunitu. Se silným důrazem na dopad, inovace a udržitelnost tato kritéria pomohou žadatelům vytvářet návrhy, které řeší evropské výzvy v oblasti vody a posilují globální vedoucí postavení EU. Výzva pro podávání projektových návrhů bude otevřena v lednu 2025 s uzávěrkou v červnu 2025.
Slyšení s kandidáty na nové eurokomisaře
V minulém a tomto týdnu probíhala v Evropském parlamentu slyšení s kandidáty na budoucí eurokomisaře. Pro oblast výzkumu a vzdělávání byla důležitá zejména slyšení Ekateriny Zaharievy, která se má stát komisařkou pro startupy, výzkum a inovace (Startups, Research and Innovation) a Roxany Mînzatu, která byla navržena na post místopředsedkyně Evropské komise pro lidi, dovednosti a připravenost (People, Skills and Preparedness), kam spadá i vzdělávání. V tiskových zprávách na odkazech výše najdete shrnutí těchto dvou slyšení, včetně odkazů na nahrávky celého jejich průběhu.
Konečné evaluační dopisy budou publikovány po dokončení celého procesu 21. listopadu.
Nová zpráva hodnotí spolupráci univerzit a podniků
Nová zpráva Evropské komise hodnotí výsledky a dopad aktivit a iniciativ zaměřených na spolupráci univerzit a podniků od roku 2008. Soustředí se především na pět klíčových iniciativ, a to „University-Business Forum”, Znalostní aliance v rámci programu Erasmus+, nástroj HEInnovate, iniciativu „Labour Market Relevance and Outcomes Partnership” a projekt „Higher Education for Smart Specialisation”. Ze zprávy vyplývá, že tyto iniciativy významně přispěly ke zvýšení spolupráce mezi univerzitami a podniky, stále jsou však před námi výzvy k řešení. Nechybí proto doporučení pro další pokračující rozvoj této spolupráce, včetně návrhu na rozšíření tohoto konceptu spolupráce na tzv. vzdělávací inovace (educational innovation).
Více informací a celou zprávu najdete na portálu Evropského prostoru vzdělávání.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.
- Autor článku: ne
- Zdroj: CZELO