Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte tzv. Heitorovu zprávu o budoucnosti programů EU, výsledky studie o technologických infrastrukturách či brožuru ke 40. výročí výzkumu a inovací v EU. Dozvíte se také o stáži v JRC pro absolventy vysokých škol a výzvě Magisterské a doktorské školy EIT pro výrobní odvětví.
Byla publikována tzv. Heitorova zpráva na téma budoucnosti programů EU
Dne 16. října v Bruselu představila Expertní skupina pro průběžné hodnocení programu Horizont Evropa, vedená Manuelem Heitorem, zprávu s názvem „Align, Act, Accelerate: Research, Technology and Innovation to Boost European Competitiveness.” Dokument doporučuje sladit výzkum se strategiemi EU pro konkurenceschopnost, posílit globální konkurenceschopnost a zaměřit se na čtyři klíčové oblasti: excelenci, průmyslovou konkurenceschopnost, společenské výzvy a silný ekosystém výzkumu a inovací. Zpráva navrhuje zahájit programy na podporu deep tech inovací, posílit klíčové programy jako ERC a MSCA, zjednodušit procesy a posílit mezinárodní spolupráci.
Více informací najdete v tiskové zprávě Evropské komise.
GŘ RTD zveřejnilo výsledky studie na téma technologických infrastruktur
Dokument s názvem „Policy Landscape Supporting Technology Infrastructures in Europe” obsahuje podrobnou analýzu všech typů strategií, politik, programů, nástrojů a investičních plánů, ať už veřejných nebo soukromých, které podporují technologické infrastruktury na regionální, národní a evropské úrovni. Nabízí klíčové informace pro podporu diskuzí o vytváření strategičtějšího a koordinovanějšího přístupu k technologickým infrastrukturám v Evropě, a to zejména v návaznosti na ERA akci 12 „Accelerate the green/digital transition of Europe’s key industrial ecosystems”. Kromě analýzy na úrovni EU se studie dále zaměřila na 27 členských států EU a pět vybraných třetích zemí, konkrétně Kanadu, Japonsko, Švýcarsko, Spojené království a USA, přičemž také zahrnuje podrobnější analýzu prostřednictvím 12 případových studií.
EU slaví 40 let výzkumu a inovací
Evropská komise zveřejnila v rámci oslav 40 let výzkumu a inovací brožuru 40 příběhů, které ilustrují přínosy výzkumu a inovací financovaných z rozpočtu EU v průběhu posledních 40 let. Příběhy zahrnují oblasti jako průmyslové inovace, zdravotnictví, doprava, energetika, společnost, životní prostředí, potraviny, digitalizace, mezinárodní spolupráce, bezpečnost a vesmír a obsahují také české příklady.
Výzva na stáž v JRC pro absolventy vysokých škol
Společné výzkumné středisko Evropské komise nabízí placené pětiměsíční stáže, které proběhnou v Belgii, Itálii, Nizozemsku, Německu nebo Španělsku. Výzva je určena pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří ukončili alespoň standardní tříleté vysokoškolské vzdělání. Účastníci se mohou zapojit do vědeckých projektů pokrývajících širokou škálu témat, včetně zemědělství, zdraví, průmyslu, energie, životního prostředí, bezpečnosti, digitální transformace, umělé inteligence a inovací. Přihlášky jsou otevřené do 4. listopadu, přičemž stáže začínají v březnu 2025.
Více informací najdete na webu JRC.
Zapojte se do Magisterské a doktorské školy EIT Manufacturing
Do 5. prosince máte možnost podat žádost do výzvy Magisterské a doktorské školy EIT Manufacturing (EITM), jejímž cílem je podpořit inovace a excelenci ve výrobním odvětví prostřednictvím vzdělávání. Ve spolupráci s prestižními evropskými vysokoškolskými institucemi se tato iniciativa věnuje rozvoji nové generace kreativních lídrů a inovátorů ve výrobě. Prostřednictvím této výzvy chce EITM rozšířit svou síť partnerství a obohatit své programové portfolio o nová, špičková témata odpovídající současným potřebám průmyslu. Výzva má tři podtémata: přístup nových vysokoškolských institucí do „EITM Master School", přístup nových vysokoškolských institucí do „EITM Doctoral School" a uvedení nových magisterských programů do „EITM Master School". První termín výzvy už proběhl, na druhý termín je vyhrazen rozpočet 50 000 eur.
Více informací se dozvíte na webu EIT.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz