Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Iniciativa Czexpats in Science spouští dotazník určený českým vědcům žijícím v zahraničí. Cílem dotazníku je zjistit, jaké byly cesty těchto výzkumníků do zahraničí či zda se chtějí vrátit do Česka.

ryoji iwata IBaVuZsJJTo unsplash

Od prvního setkání v prosinci 2018 se naše řady rozrostly z osmdesátky na více než 1500 českých vědců a vědkyň, kteří působí v zahraničí. Tušíme, že z nás zhruba čtvrtina studuje doktorát, třetina pracuje jako postdoci a okolo čtyřiceti procent jsou samostatní výzkumníci nebo profesoři. Nevíme ale přesně, jaké byly vaše cesty do zahraničí, jestli se chcete vrátit do ČR a co by pro vás mohli Czexpats in Science dělat.

Proto spouštíme dotazník pro české vědce a vědkyně žijící v zahraničí. Dotazník je součástí výzkumu o zkušenostech a potřebách krajanů, který financuje TA ČR a na kterém od listopadu 2020 spolupracujeme s konsorciem vedeným docentkou Evou Janskou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Cílem celého výzkumu je lépe poznat osobní zkušenosti krajanů s životem v zahraničí a zmapovat, jaké mají Češi žijící v zahraničí vazby na Českou republiku, jak komunikují s českými úřady a co od českého státu potřebují.

Celý výzkum zahrnuje i nevědeckou krajanskou populaci (více informací zde). Ve verzi pro vědce se ale ptáme i na vaši vědeckou dráhu nebo na vaše zkušenosti s vědou v zahraničí a v ČR. Svými odpověďmi tak pomůžete informovat nejen českou krajanskou politiku, ale i přímo Czexpats in Science.

Dotazník je určený Čechům, kteří momentálně (nebo obvykle – v době nekovidové) žijí v zahraničí a zároveň pracují ve vědě a výzkumu (jako vysokoškolští pedagogové, vědci a výzkumníci nebo doktorandi).

Vyplnění dotazníku zabere cca 25–35 minut. Dotazník nesbírá osobní data a jednotlivé odpovědi nejsou předávány mimo výzkumný tým. Dotazník najdete zde.

Více o projektu o české krajanské politice si můžete přečíst zde.

Budeme rádi, když dotazník budete šířit mezi dalšími českými vědci a vědkyněmi v zahraničí!

 

Zdroj: Czexpats In Science

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz