Evropští komisaři se shodli na tom, že se rozpočet na výzkum, vývoj a inovace nebude v rámci dalšího rámcového programu na léta 2021-2028 snižovat. Naopak budou usilovat o jeho další navyšování. O současný program pro financování výzkumu a inovací Horizont 2020 má však zájem pouze málo českých subjektů. Jejich úspěšnost je také nízká.
Do programu pro financování evropského výzkumu a inovací Horizont 2020 bude letos proudit 11,2 miliardy eur (285,6 miliardy korun). Mezi hlavními strategickými cíli programu figurují nízkouhlíkové technologie, oběhové hospodářství, čistá energetika nebo digitální technologie. Strategickou prioritu představuje výzkum v oblasti migrace. Rozpočet programu Horizont 2020 podpoří rovněž výzkum v oblasti bezpečnosti a kyberbezpečnosti.
Jestliže se zaměříme na samotnou Českou republiku a její účast v programu Horizont 2020, tak zjistíme alarmující informace. Střednědobé hodnocení programu HORIZONT 2020 vydané Evropskou komisí na konci minulého roku referuje o velmi nízkém zájmu ze strany tuzemských malých a středních podniků.
Podle reportu každých 2,7 podniků z tisíce používá nástroj, prostřednictvím něhož Horizont 2020 finančně podporuje rozvoj těchto podniků. Nástroj pak používá více než jedno procento malých a středních podniků z Estonska, Kypru nebo Irska. Naproti tomu v Polsku, Chorvatsku, Rumunsku nebo České republice je to méně než jedna promile. V tuzemsku jde dokonce o pouhé 0,3 promile. S ohledem na to jde o vůbec nejnižší podíl ze všech členských státu Evropské unie.
„Přestože máme některé úspěšné žadatele v programu Horizont 2020, obecně je účast českých subjektů a jejich úspěšnost malá. Někteří znalci českého prostředí se domnívají, že to je způsobeno lehkou dostupností národních peněz – je jednodušší a rychlejší získat peníze z národního rozpočtu než uspět v silně konkurenčním Horizontu 2020,“ říká v dnešním rozhovoru na rádiu Zet Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.
Celý záznam z pravidelného úterního pořadu na rádiu Zet si můžete pustit zde.
Zdroj: Rádio Zet
- Autor článku: ne