Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Redakce portálu Vědavýzkum.cz přeje všem svým čtenářům, odběratelům Zpravodaje, partnerům, blogerům a dalším spolupracovníkům a podporovatelům klidné vánoční svátky a hodně zdraví a štěstí do nového roku 2023. A nezapomeňte, že i o svátcích je možné relaxovat četbou našich článků!

pf2023

Tradičně se s koncem roku dostaví období bilancování a ohlédnutí se za tím, jaký právě končící rok byl, co dobrého přinesl, kam nás posunul. Je to také období nových plánů a předsevzetí.

Co bylo v roce 2022 na portálu nejčtenější?

Ohlédneme-li se za nejčtenějšími články na portálu Vědavýzkum.cz, pak jednoznačně vede prázdninový rozhovor s Jaroslavem Millerem, náměstkem ministra školství, mládeže a tělovýchovy a bývalým rektorem Univerzity Palackého v Olomouci, o nutnosti reformy doktorského vzdělávání.

Druhý nejčtenější text v roce 2022 se týkal založení Mezinárodní univerzitní rady, která vznikla s cílem posílit konkurenceschopnost a prosazování principů spravedlivého hodnocení vysokých škol. Prvním předsedou nové asociace se stal rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík.

Čtenáře portálu zaujal také článek ozřejmující TOP 10 nejcitovanějších vědců České republiky za rok 2022 dle žebříčku Highly Cited Researchers 2022 společnosti Clarivate. Ve společnosti téměř sedmi tisíc vědců působících v 70 zemích světa se objevilo i deset českých jmen. Z České republiky byla z hlediska institucí nejúspěšnější Akademie věd ČR (počítáno podle primární afiliace).

Množství přečtení zaznamenal text, který informoval o čtyřech ERC Starting grantech putujících na české instituce –⁠ nejúspěšnější byl Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, na který putovaly dva, další dva získali vědci z Univerzity Karlovy a z Biotechnologického ústavu AV ČR.

Pětici nejčtenějších článků portálu Vědavýzkum.cz uzavírá rozhovor s Václavem Velčovským, náměstkem pro řízení sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, pojednávající mimo jiné o tom, proč vzbudil koncept výzvy Špičkový výzkum nebývalé emoce, co to vůbec špičkový výzkum je, nebo jak zajistit jeho objektivní hodnocení.

Rosteme, zdokonalujeme se. A to i díky Vám!

Rádi bychom Vám poděkovali za to, že se počet našich čtenářů stále zvyšuje a na sociálních sítích nás také sleduje stále více lidí.

Jsme rádi, že se zapojujete do pravidelně vyhlašovaných anket – opravdu nás Váš názor zajímá a podle čtenosti článků vzešlých z vašich odpovědí je zřejmé, že zajímá i ostatní návštěvníky portálu.

Velmi nás těší, že roste také počet s portálem spolupracujících blogerů, komentátorů i externích redaktorů. Díky tomu může Vědavýzkum.cz obsáhnout větší tematické spektrum, reagovat velmi rychle na vyvstanuvší události či informace, přinášet pohledy a názory na nejrůznější témata týkající se vědy a výzkumu.

V listopadu 2022 také proběhla již třetí výroční konference Komunikace vědy, letos na téma sociálních sítí. Velice nás těší, že vidíme, že komunita lidí, kteří chtějí komunikovat vědu a výzkumné poznatky, se stále rozšiřuje.

Závěrem? Vzhůru do nových začátků…

Slovy klasika: „Když něco končí, něco nového začíná.“ A tak je to i s právě končícím rokem – pro portál Vědavýzkum.cz se jednalo o šestý rok existence. A sluší se říci, že to byl rok zajímavý, poučný a z výše uvedeného vyplývá, že i úspěšný.

Děkujeme Vám za přízeň a těšíme se na shledání na portálu Vědavýzkum.cz v roce 2023!

A kdybyste si náhodou chtěli „odskočit“ do světa vědy a výzkumu, budou na portále i v době vánočních svátků každý den zajímavé novinky a články, blogy i rozhovory. Jako vždy se také každé úterý i během letošních vánočních svátků můžete těšit na náš Zpravodaj, který shrnuje to nejzajímavější z předešlého týdne, co bylo na portále publikováno.

Pokud jej ještě neodebíráte a rádi byste, zaregistrujte se k odběru zde.

Za celou redakci portálu Vědavýzkum.cz Vám přejeme hodně zdraví, štěstí nejen ve vašem výzkumu, ale i v životě, spoustu dobrých lidí kolem Vás, hodně podpory a uznání, řadu neotřelých výzkumných příležitostí a hlavně – klid a pohodu! 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z redakce