Brexit ohrožuje britské univerzity nejenom ztrátou finančních zdrojů z EU. Je tu také nemalé riziko odlivu zahraničních pracovníků a studentů z britských škol, což může výrazně poškodit prestižní postavení britských univerzit, z nichž některé patří mezi nejlepší na světě.
Minulý měsíc proto Russel Group, skupina sdružující nejprestižnější britské univerzity, vyzvala k okamžitému vyjasnění budoucnosti svých zahraničních studentů a zaměstnanců. Více než 34 tisíc akademiků pracujících v Británii totiž pochází z jiných evropských zemí. Ti všichni žijí ve stálé nejistotě, jaký bude jejich budoucí status. Deník The Guardian v této souvislosti vyzpovídal nejvyšší představitele dvou univerzit, Tima O'Shea (vice-chancellor, Edinburgh University) a Alistaira Fitta (vice-chancellor, Oxford Brookes University). Edinburg University má totiž 14 % zahraničních studentů a Oxford Brookes University dokonce 21 %.
Oba dva vyjádřili obavy, že brexit může zhoršit postavení britských univerzit. Nicméně situace těsně po referendu prý byla horší – letos se Edinburgh University dokonce povedlo navýšit počet zahraničních studentů i akademických pracovníků. Přesto zde stále panuje úzkost. Oba dva představitelé vysokých škol také žádají speciální opatření, která by zjednodušilo možnost zahraniční mobility pro studenty i akademiky. Ztížená možnost vycestovat za studiem a výzkumem by totiž mohla závažně poškodit britskou vědu.
Tim O'Shea i Alistair Fitt také s povděkem kvitují snahu britské vlády udržet blízké partnerství s Evropskou unií i po odchodu z EU. Země totiž nadále slíbila platit nemalé částky do společných výzkumných programů. Profesor Fitt považuje přístup Británie do dalšího evropského rámcového programu za naprosto zásadní. Nejde totiž jenom o peníze, především se jedná o přístup do výzkumných zařízení a možnost spolupráce s nejlepšími evropskými odborníky na společných projektech.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: The Guardian
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz